شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گسترش خاموشی‌ها به ده استان: رییس دفتر روحانی از پایان قطع برق خبر داد، شرکت‌های برق از خاموشی‌ها بیشتر

با گسترش و تداوم قطع برق به ده استان و از جمله در مناطق گسترده‌ای از شهرهای تهران، تبریز، مشهد، رشت، یزد، گرگان، ارومیه، قم، کرج، خرم‌آباد و همچنین دیگر مناطق کشور، محمود واعظی، رییس  دفتر حسن روحانی، صبح پنج‌شنبه گفت که «ان‌شاءالله جلوی قطع برق گرفته خواهد شد.»

رییس  دفتر حسن روحانی، درباره اینکه درباره قطع گسترده برق، گفت که «آقای رییس جمهور به من دستور داد، من نیز با وزرای مربوطه صحبت کردم و در جلسه دولت نیز صحبت‌هایی در این باره انجام شد، ان‌شاالله جلوی این کار گرفته خواهد شد.»

این سخنان درحالی بیان شده است که از روز سه‌شنبه قطع گسترده، اعلام نشده و چند ساعته برق، در مناطق و شهرهای بیش از ده استان و کلانشهرها از جمله تهران به اجرا گذاشته شده است اما مقام‌های مسئول در دولت و همچنان وزارت نیرو توضیح روشنی درباره دلیل قطع گسترده برق ارائه نکرده‌اند.

علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تذکر مجمع نمایندگان استان مرکزی به وزیر نیرو درباره قطع مکرر برق در شهرها و روستاهای استان مرکزی»، گفت که قطع برق، موجب اختلال در زندگی مردم، تولیدکنندگان و قطع دسترسی به اینترنت برای دانش آموزان شده است.

نیکزاد افزود که خاموشی‌ها «کشورشمول است و لازم است وزارت نیرو حتما توضیحی مبرهن و آشکار به مردم بدهد و موضوع را رسیدگی کند».

با این حال در چند استان مقام‌های شرکت‌ برق اعلام کرده‌اند که درپی قطع برق در چند روز گذشته، این خاموشی‌ها گسترش خواهد یافت. از جمله علیرضا کاشی، سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد، اعلام کرد که برای مدیریت مصرف بار در شبکه برق روز پنج‌شنبه ۲۵ دی ماه در ۱۱۵ محدوده مختلف شهر مشهد بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه خاموشی برق اعمال می‌شود.

 کاشی افزود که به منظور پایداری شبکه اعمال خاموشی‌های احتمالی و موردی توسط مرکز کنترل برق کشور به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه از شنبه هفته‌جاری در مناطق مختلف کشور از جمله مشهد آغاز شده است.

همزمان علی اکبر نصیری، مدیرعامل شرکت توزیع برق گلستان، به دنبال قطع گسترده برق در گرگان و مناطق گسترده‌ای از استان گلستان طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، گفت که شبکه در اختیار دیسپاچینگ ملی است و باید به دستور آنها عمل کنیم و قطعی برق فقط مختص استان گلستان نیست و کمبود گاز نیروگاه‌ها، تولید و تامین برق هم با مشکل مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گلستان همچنین گفت که از روز چهارشنبه برای اینکه در بخش خانگی خاموشی نداشته باشیم برق بخشی از صنایع و دستگاه‌های اجرایی را قطع کردیم و از این پس ساعت ۱۲ تا ۱۴ برق ادارات را نیز قطع خواهیم کرد.

در استان البرز و شهر کرج نیز بهنام بیات، مدیرعامل شرکت توزیع برق این استان البرز اعمال خاموشی‌ و قطع گسترده برق در چند روز اخیر را تایید کرد اما گفت که خاموشی‌ها برخلاف میل ما و با توجه به «افزایش ۶ درصدی مصرف سوخت از سوی مردم، لحاظ شده است.»

بیات افزود که در برنامه‌ریزی حداقلی که توسط شرکت توزیع در دستورکار قرار گرفته است هر منطقه در استان البرز «حدود دو ساعت در طول روز با خاموشی برق» مواجه خواهد بود.

در استان گیلان نیز شهرهای مختلف این استان از جمله رشت طی چند روز گذشته به ویژه در ساعاتی از شب و ساعاتی ابتدایی صبح با قطع برق مواجه شده‌اند.

شرکت توزیع برق آذربایجان‌غربی نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از قطع برق در مناطقی از شهر ارومیه و دیگر شهرهای این استان خبر داد و اعلام کرد که این خاموشی‌ها به دلیل افزایش مصرف برق و گاز در بخش خانگی و تجاری و محدودیت سوخت تحویلی به تعدادی از نیروگاه‌ها، اعمال شده است.

این شرکت تاکید کرد که خاموشی‌های ایجاد شده قابل برنامه‌ریزی از قبل نیست و «تنها با ده درصد کاهش مصرف گاز و برق ، امکان استمرار تامین مطمئن گاز و برق در کشور» فراهم می‌شود.

در استان لرستان، حکمت بیرانوند مدیر شرکت توزیع برق خرم‌آباد گفت که قطع برق ناشی از «مشکلاتی است که در نیروگاه‌های حرارتی کشور پیش‌آمده» است.

 او گفت که «معمولا در ساعات خاصی برق ۵ ‌تا ۲۰ درصد محلات خرم‌آباد برای ساعات محدودی می‌رود و این خاموشی به ترتیب در تمام محلات استان لرستان رخ خواهد داد.

شهر اهواز در استان خوزستان نیز طی چند روز گذشته با قطع برق در مواجه بوده است اما مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق این شهر گفت که «ما در اهواز کمبود برق نداریم و غالب خاموشی‌های با برنامه اخیر در اهواز به دلیل آماده‌سازی شبکه برق برای تابستان است و ارتباطی با بحث خاموشی‌های کشور و کمبود برق ندارد».

از سوی دیگر فتحعلی محمدز‌اده، معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، با اشاره به قطع برق در بسیاری از شهرک‌های صنعی کشور، تاکید کرد که «اگر به هر دلیلی وزارت نیرو ناچار به قطع برق است، حتما با هماهنگی انجام شود تا بتوانیم به واحدهای صنعتی اطلاع رسانی کنیم».

محمدز‌اده با اشاره به اینکه در قرارداد شهرک‌های صنعتی از جمله تعهدات وزارت نیرو تامین  آب و برق پایدار برای واحدهای صنعتی است، گفت که شوک‌های الکتریکی برای بخش صنعت بسیار مضر است و فرآیند تولید را دچار اختلال می‌کند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More