شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

یکی از فعالان محیط‌‌ زیستی‌ بازداشت‌شده از اتهام جاسوسی تبرئه شد

 

وکیل مدافع سام رجبی، یکی از فعالان محیط‌زیستی بازداشت‌شده، از صدور قرار منع پیگرد برای موکلش در ارتباط با اتهام جاسوسی و مشارکت در جاسوسی خبر داد.

محمدحسین آقاسی روز شنبه پنجم آبان‌ماه به خبرگزاری ایسنا گفت: «در مورد اتهام جاسوسی و مشارکت در جاسوسی برای سام رجبی، یکی از هشت فعال محیط زیست دستگیر شده به اتهام جاسوسی، منع پیگرد صادر و مورد تایید قرار گرفته است؛ بنابراین در حال حاضر موکلم اتهام اجتماع و تبانی به جهت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی را دارد.»

آقاسی اضافه کرد کیفرخواست چهار فعال دیگر بازداشت‌شده در این پرونده تحت عنوان اتهام افساد فی الارض صادر شده و به تایید دادستان نیز رسیده است و برای سه نفر دیگر اتهام‌هایی صادر شده که مجاز به بیان آنها نیست.

پیش‌تر، عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از اعلام جرم افساد ‌فی ‌الارض، علیه برخی فعالان محیط زیست، انتقاد کرده بود.

آقاسی روز یک‌شنبه ۲۹ مهرماه، به رسانه‌ها گفته بود دادستان از بازپرس پرونده خواسته تا اتهام افساد فی‌الارض را به ۵ نفر از متهمان این پرونده تفهیم کند و بازپرس هم پذیرفته است.

کلانتری روز ۱۸ شهریورماه خواهان تعیین تکلیف فعالان محیط‌‌‌زیست شده بود. او به خبرگزاری ایرنا گفته بود وزیر اطلاعات که تنها مرجع رسمی اعلام جاسوس‌‌بودن افراد است، درمورد فعالان محیط‌‌زیست، به‌طور رسمی اعلام کرده که آن‌ها جاسوس نیستند.

دی‌ماه سال گذشته، کاووس سیدامامی به‌همراه ۹ نفر دیگر از فعالان محیط‌زیست، ازسوی سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شدند. مدتی بعد مقام‌های زندان اعلام کردند که کاووس سید امامی در زندان خودکشی کرده است، اما نهادهای حقوق بشری مرگ او را مشکوک دانستند.

طی روزهای گذشته دو فعال محیط زیستی اهل سنندج بازداشت شده‌اند. فرشید هَکی، یکی دیگر از فعالان محیط‌ زیست نیز در حادثه‌ای مشکوک جان خود را از دست داد و هنوز مشخص نیست به ‌قتل رسیده یا خودسوزی کرده است.

 

 

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More