شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

یک مقام آمریکایی: سوخت توقیف شده ایران به آمریکا منتقل می‌شود

 

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دولت آمریکا اعلام کرد که پس از مذاکرات میان این کشور و صاحبان کشتی‌های حامل سوخت توقیف‌شده ایران، محموله این کشتی‌ها به کشتی‌های دیگری منتقل شده و سپس به سمت آب‌های آمریکا برده خواهد شد.

پیشتر روزنامه وال‌استریت ژورنال روز پنج‌شنبه ۲۳ مرداد، اعلام کرده بود که دولت آمریکا برای نخستین‌بار چهار کشتی حامل سوخت ایران را به‌دلیل نقض تحریم‌ها توقیف کرده است.

اما براساس حکم توقیف که ماه گذشته از سوی دستگاه‌ قضایی آمریکا صادر شده، این حکم فقط شامل محموله‌ها می‌شود و خود کشتی‌ها را در برنمی‌گیرد.

این محموله‌ها در حال رسیدن به ونزوئلا بودند و شکایتی که دادستان‌های فدرال آمریکا روز چهارشنبه ۱۱ تیرماه ارایه داده‌ بودند، در راستای جلوگیری از رسیدن سوخت ایران به ونزوئلا و فرستادن محموله‌های دیگر و همچنین قطع درآمد تهران از این راه بوده است.

ایران و ونزوئلا هر دو تحت تحریم‌های شدید اقتصادی آمریکا قرار دارند و همچنین آمریکا صاحبان کشتی‌ها را تهدید کرده که در صورت ایفای نقش در تجارت میان ایران و ونزوئلا، آنان را نیز تحریم می‌کند.

در حالی که این چهار کشتی به نام‌های لونا، پندی، برینگ و بلا متعلق به شرکت‌های یونانی (Vienna و Palermo) هستند، رویترز به نقل از این مقام آمریکایی نوشت اقدام جمهوری اسلامی ایران علیه یک کشتی در روز چهارشنبه در خلیج فارس، واکنشی به توقیف محموله‌های سوخت ایران از سوی آمریکا بوده است.

کشتی که برای ساعاتی از سوی نیروهای نظامی ایران توقیف شد نیز متعلق به شرکت یونانی (آی‌ام‌اس) بوده است. خبرگزاری رویترز اضافه کرده هنوز وزارت‌های خارجه، دادگستری، امنیت داخلی آمریکا و همچنین دولت ونزوئلا در این زمینه اظهارنظر نکرده‌اند.

همچنین این شرکت‌های یونانی نیز در این‌باره تاکنون واکنشی نشان نداده‌اند.

اما پایگاه خبری نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، به نقل از یک مقام مسئول جمهوری اسلامی که نامش فاش نشده، اعلام کرد: «هیچ‌یک از کشتی‌های ایرانی یا محموله‌های متعلق به ایران توقیف نشده‌اند.»

این مقام جمهوری اسلامی، انتشار خبر توقیف محموله سوخت این چهار کشتی را «تلاشی برای فضاسازی غیرواقعی و قدرت‌سازی دروغین برای آمریکا» اعلام کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران همان‌گونه که بارها اعلام کرده است به هرگونه اقدام خصمانه برای محدودسازی حقوق قانونی خود واکنش متقابل نشان خواهد داد و تاکنون به هیچ کشوری اجازه اقداماتی از این دست را نداده است.»

پیشتر حجت سلطانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا، نیز خبر وال‌استریت ژورنال را رد کرده بود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More