شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مطهری به فرمانده سپاه: تابع تصمیم مقام‌های عالی نظام باشید

 

علی مطهری، نایب رییس مجلس دهم، در نامه‌ای به محمدعلی جعفری، فرمانده‌کل سپاه پاسداران، در انتقاد از نامه اخیر او به دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، نوشت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در موضوعی مانند مذاکره یا عدم مذاکره با آمریکا باید تابع تصمیم مقامات عالی نظام باشد؛ نه این‌که رأساً به‌عنوان فرمانده‌کل سپاه اظهار نظر نمایید.»

مطهری همچنین خطاب به محمدعلی جعفری نوشته است که بیان مواضع «به نمایندگی از ملت» باید ازسوی «نماینده و منتخب ملت یعنی رییس‌جمهور انجام شود، نه هر مقامی».

فرمانده سپاه پاسداران هفته جاری در واکنش به سخنان دونالد ترامپ که گفته بود آماده است بدون پیش‌شرط با رهبران ایران ملاقات کند، نوشته بود: «بدانید مردم ایران هرگز به مسئولین خود اجازه مذاکره و ملاقات با شیطان بزرگ را نمی‌دهند... شما این آرزو را به گور خواهید برد که مقامات جمهوری اسلامی ایران اجازه ملاقات با شما را از ملتشان دریافت نمایند.»

نایب رییس مجلس در نامه خود، با اشاره به این‌که در شرایط فعلی مذاکره با آمریکا به‌زعم او «به‌صلاح و نفع کشور و انقلاب اسلامی نیست»، افزوده است که اما «این‌که مذاکره با آمریکا همیشه مذموم و نکوهیده است، نیاز به دلایل متقن دارد».

پیش از این ۱۸ نماینده مجلس نیز به حسن روحانی درباره «مدیریت سیاست خارجی و جلوگیری از اظهارنظرهای غیرمسؤولانه مقامات کشوری و لشکری درخصوص مسائل بین‌المللی با توجه به اصل ۱۱۳ قانون اساسی» تذکر داده بودند.

براساس اصل ۱۱۳ قانون اساسی «پس از مقام رهبری، رئیس‌جمهور عالی‌ترین مقام رسمی کشور است و مسؤولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می‌شود، برعهده دارد».

علی مطهری در نامه خود، به سخنان آیت‌الله خمینی اشاره کرده است که دخالت سپاه پاسداران در سیاست را ممنوع اعلام کرده بود. او همچنین با اشاره به این‌که «از معضلات کشور ما، دخالت نهادها و مقامات مختلف در کار یکدیگر است»،‌ اضافه کرده: «اگر مجلس و دولت و قوه‌قضاییه و شوراهای عالی امنیت ملی و انقلاب فرهنگی و فضای مجازی و نیروهای مسلح و مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان، هریک کار خود را درست انجام دهند و وارد حوزه دیگر نشوند، وضع کشور سامان بهتری می‌یابد.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More