شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

احضار دایی و زیباکلام بابت جمع‌آوری کمک برای زلزله‌زدگان

 

رییس پلیس آگاهی ناجا گفت، احضار برخی چهره‌های سرشناس در روزهای اخیر برای انجام مصاحبه و  به عنوان «مطلع»  بوده و نه به عنوان «متهم و مجرم».

محمدرضا مقیمی، به ایسنا گفت، این دعوت‌نامه برای افراد مختلفی ارسال شده که «آن‌ها هم آمدند و صحبت کردند و توضیحاتی را ارائه دادند.» مقیمی اضافه کرد برخی افراد احضار شده هم از حضور در اداره پلیس خودداری کردند.

در روزهای اخیر صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و فعال سیاسی، و علی دایی، فوتبالیست پیشین و مربی فعلی فوتبال، با انتشار تصاویری، خبر از احضار خود به پلیس دادند.

دلیل احضار آن‌ها «ارائه پاره‌ای از توضیحات در مورد چگونگی و میزان جمع‌آوری کمک‌های مردمی در زمان زمین‌لرزه سرپل ذهاب» است و از این افراد خواسته شده به مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی ناجا مراجعه کنند.

علی دایی با انتشار تصویر «احضاریه» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «عاقبت یازده ماه تلاش شبانه‌روزی برای ساخت‌وساز خانه‌های زلزله‌زدگان کرمانشاه. مسئولینی که در این مدت جای اینکه حامی من در ارائه خدمات بهتر به نیازمندان باشند فقط موجب دلسردی و اختلال شدند.»

همزمان صادق زیباکلام هم که به دلیل مشابهی احضار شده، چنین درباره این مساله اظهارنظر کرد: «قوه محترم قضائیه مانند یک‌ مجرم، پرونده را به اداره آگاهی ارسال می‌نمایند. نمی‌دانم اگر من مجیزگوی اصولگرایان می‌بودم و خودی محسوب می‌شدم باز هم قوه قضاییه این‌گونه برخورد می‌نمود؟»

زیباکلام همچنین با اشاره به این‌که اوایل تیرماه سال جاری به دادستانی احضار شده و به تمام سوالات و ابهامات راجع به محل هزینه کمک‌های مردمی توضیح داده است، نوشت: «بعد از آن به مدت سه ماه، خبری از پیگیری ماجرا از سوی دادستانی نشد.»

او اضافه کرد:«اگر در آنچه در بازپرسی گفته بودم، ابهامی بود، می‌توانستند توضیح بخواهند یا مدارکی را می‌طلبیدند؛ که بالطبع بنده هر مدرکی را که می‌خواستند، با کمال میل ارائه می‌دادم.»

پس از وقوع زلزله در سرپل ذهاب، برخی چهره‌های مشهور ایرانی با انتشار شماره حساب‌هایی اقدام به جمع‌آوری کمک مالی و جنسی مردم به زلزله‌زدگان کردند. هنوز مشخص نیست چند نفر از افرادی که مشغول جمع‌آوری کمک‌ها بودند، به اداره پلیس احضار شده‌‌اند.

علی دایی با اشاره به اینکه« در این مدت دادسرای اصفهان و دادسرای مشهد حسابم را بستند»، نوشت: «کمک‌های نقدی همراه با سودش مبلغ ۱۱ میلیارد و ۱۲۳ میلیون تومان در بانک تجارت شعبه فرمانیه بوده که محل هزینه هر ریالش، در دو جلد زونکن با تمام مدارک ارائه شد.»

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران در صفحه اینستاگرام خود همچنین تصویری از نامه‌اش به رییس مرکزعملیات پلیس آگاهی را نیز منتشر کرده که در آن هشدار داده است، «چنین برخوردهایی موجب آن می‌شود که در آینده و شرایط مشابه، کسی برای کمک به مردم برنخیزد و تبعات ورود به عرصه امدادرسانی را برنتابد.»

با این حال رییس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به کمک‌های انجام شده، گفته است: «لازم است بدانیم که این کمک‌ها چه میزان است و کجا اتفاق می‌افتد».

او اضافه کرد که «به هیچ عنوان بحث مجرمیت و بازداشت این افراد مطرح نیست.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More