شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
غیبت یکی از متهمان زن در دو جلسه اخیر دادگاه

برگزاری چهارمین جلسه غیرعلنی دادگاه فعالان محیط‌زیست

بیش از یک سال پس از دستگیری هشت نفر از فعالان محیط‌زیست در بهمن‌ماه ۹۶، سومین و چهارمین جلسه‌ دادگاه آن‌ها، روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، ۲۳ و ۲۴ بهمن‌ماه، درست شبیه به دو جلسه‌ قبلی به‌صورت غیرعلنی و بدون حضور وکلای انتخاب‌شده از جانب این فعالان، به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه ۲۴ بهمن‌ماه، بدون نام‌بردن، نوشت که یکی از متهمان زن پرونده فعالان محیط زیست در جلسات دوم و سوم دادگاه غایب بوده است و علت غیبت اومشخص نیست. کاربران رسانه‌های اجتماعی گمانه‌زنی کرده‌اند که فرد غایب نیلوفر بیانی بوده و علت غیبت او، اعتراضاتش به شکنجه در دوران بازداشت، در جلسات قبل عنوان شده است.

برگزاری چهارمین جلسه دادگاه، درحالی است که همچنان سکوت عجیبی از طرف خانواده‌های فعالان در مورد روند برگزاری دادگاه مشاهده می‌شود، به‌جز چند نامه‌ سرگشاده خطاب به رییس قوه‌‌قضاییه و حسن روحانی، رییس جمهوری و این‌بار در روز سه‌شنبه، نامه‌ جدیدی به رهبر جمهوری اسلامی درمورد فشارهای روانی بر روی این فعالان و درخواست رسیدگی به وضعیت پرونده و آزادی فرزندانشان.

 

تنها یک نفر

در این بین، کتایون رجبی، خواهر سام رجبی، تنها کسی است که این روزها در مورد پرونده‌ برادرش صحبت می‌کند و اطلاعاتی درمورد روند برگزاری دادگاه و وضعیت وکیلشان محمد‌حسین آقاسی و عزل او درپی فشار نهادهای امنیتی را در توییتر شخصی‌اش اطلاع‌رسانی می‌کند. هرچند با توجه به فشارهایی که به خانواده‌ این زندانیان وارد می‌شود و تهدید‌هایی که از طرف نهاد‌های امنیتی صورت می‌گیرد، می‌توان حق سکوت را برای آن‌ها محترم شمرد، اما حتی با یک سال سکوت و صحبت نکردن در مورد جزئیات پرونده و وضعیت روانی و جسمی فرزندانشان هم گره‌ای از ماجرای این پرونده باز نشده است. ادامه‌ این تهدید‌ها درمورد پیگیری پرونده، روند برگزاری دادگاه و مشخص نبودن نهاد دستگیرکننده‌ این هشت فعال محیط زیست ازسوی خانواده‌ آن‌ها، تبدیل به هشدار علنی به اعدام آن‌ها شد و همین مساله بود که باعث رسانه‌ای کردن ماجرای برگزاری جلسات دادگاه و حواشی آن‌ها شد.

در این میان، خانواده‌های زندانیان بعد از اینکه از نامه‌ای که در اردیبهشت ۹۷ به حسن روحانی نوشتند جوابی نگرفتند، در روز برگزاری سومین جلسه‌ غیرعلنی دادگاه، نامه‌ای دسته‌جمعی به رهبر ایران نوشتند و در آن از محرومیت داشتن وکیل، شرایط سخت و انفرادی‌های طولانی این زندانیان صحبت کردند و از او تقاضای کمک کردند.

چند روز پیش هم خواهر سام رجبی در صفحه‌ شخصی خود در توئیتر نامه‌ای خطاب به محمود صادقی، نماینده‌ تهران در مجلس شورای اسلامی نوشت و خواستار رسیدگی از طرف او شد.

 

 

دادگاه بدون اطلاع

فردی مطلع و نزدیک به خانواده‌ رجبی در مورد ماجراهای جلسات دادگاه و عزل وکیل او می‌گوید: «اولین جلسه دادگاه در روز چهارشنبه ۱۰ بهمن‌ماه برگزار شد که خانواده هیچ‌یک از زندانیان از آن مطلع نبودند و بعد از چند ساعت از برگزاری، تعدادی از خانواده‌ها که خبر را دریافت می‌کنند، به دادگاه مراجعه می‌‌کنند که از ورود آن‌ها جلوگیری می‌شود.»

به گفته‌ این منبع مطلع، خانواده‌ها حتی خروج فرزندانشان از دادگاه را هم ندیده‌اند. همچنین به گفته او، در اولین جلسه‌ دادگاه، از وکیل سام رجبی برای شرکت در جلسه دعوت به‌عمل نیامده و این روند تا دومین جلسه‌ دادگاه هم ادامه داشته است که به درخواست قاضی صلواتی و با فشار بر سام رجبی، خواستار عزل وکیل او، محمدحسین آقاسی، «به بهانه‌ فعالیت‌های حقوق‌بشری او» شده‌اند که این درخواست از طرف او رد شده است.

اما بعد از آن و قبل از برگزاری سومین جلسه دادگاه، محمد فراهانی، سردبیر خبرگزاری قوه‌‌قضاییه توئیتی منتشر کرد که از عزل وکیل سام رجبی خبر می‌داد.

 

 

به گفته این منبع مطلع، این درحالی بود که سام رجبی در ملاقات حضوری با مادرش که دقیقا قبل از زمان این توییت بوده است، صحبتی در مورد عزل وکیلش نکرده بود، اما به‌صورت ناگهانی در روز ۲۱ بهمن‌ماه، درست چند روز قبل از برگزاری دادگاه، با مادرش تماس می‌گیرد و با ذکر کلمه‌ «مجبورم»، خبر از عزل وکیلش می‌دهد. او نکته‌ نگران‌کننده درمورد این ماجرا را اطلاع‌رسانی سردبیر خبرگزاری قوه‌‌قضاییه قبل از خانواده‌ سام رجبی می‌داند که شائبه وجود فشار و تهدید بر سام رجبی برای عزل وکیلش را پررنگ می‌کند.

محمد فراهانی مدعی شده بود که خبر عزل وکیل سام رجبی به‌صورت موثق در مدارک و پرونده به تاریخ ۹بهمن‌ماه ثبت شده است، در حالی که خانواده‌ رجبی به‌کرات درپی تماس‌ها و ملاقات با او تاکید کرده بوند که سام رجبی همچنان آقای آقاسی را وکیل خود می‌دانند. بخش زیادی از این نکات، در نامه کتایون رجبی به محمود صادقی نیز آمده است.

روال این پرونده و پرونده‌سازی‌هایی که در چند روز اخیر با اخباری در مورد اقدام به تهیه‌ فیلم و مستندات علیه این زندانیان صورت می‌گیرد، موضوعات نگران‌کننده‌ای است که نتیجه‌ آن هنوز از پشت در بسته‌ جلسات محاکمه، آن هم بدون حضور وکیل مورد اعتماد زندانیان، بیرون نیامده است.

روزنامه‌نگار
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More