شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
سرطان و دیابت، بانی ۷۵درصد مرگ‌‌ها

رژیم غذایی بد مسئول یک‌پنجم مرگ‌های جهان است

 

براساس مطالعه‌ای که اخیرا بر آمار مرگ‌ها در سال ۲۰۱۷ میلادی انجام شده است، اول رژیم غذایی بد، سپس فشار خون و سوم کشیدن سیگار، سه علت اصلی مرگ‌های جهان بوده‌اند.

در میان ۵۵/۹ میلیون مرگ در این سال، دو علت اصلی ۷۵ درصد آن‌ها، بیماری‌هایی مثل سرطان و دیابت بوده‌ است که از یک فرد به دیگری منتقل نمی‌شود، بلکه ریشه‌های آن‌ها را در سبک زندگی و ژنتیک می‌توان پیدا کرد.

فشار خون بیشتر در شکل سکته آدمی را کشته است و در میان سرطان‌ها، سرطان ریه بیشترین مرگ‌ها را درپی داشته است که با فعالیت صنعتی و آلودگی هوا گره خورده است. آلودگی هوا در این گزارش، مسئول مستقیم ۹درصد مرگ‌ها برابر با پنج‌میلیون نفر معرفی شده است.

این پژوهش می‌گوید عادت‌ها و سبک‌زندگی، بزرگ‌ترین تهدید جانی مردمان است و درمیان آن‌ها، بیشترین خطر از سمت رژیم غذایی بد می‌آید؛ تا بدانجا که ۱۹درصد کل مرگ‌های سال ۲۰۱۷ و ۷۰ درصد مرگ‌های ناشی‌از نارسایی‌ قلبی، همه به عادت‌های غذایی درگذشتگان ارتباط پیدا می‌کند.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که درمیان دیگر عوامل مرگ مردم زمین، خشونت پلیس و اعدام‌ها در سال ۲۰۱۷، درمقایسه با سال ۲۰۰۷ سه‌برابر شده‌ است و مرگ‌های مرتبط با نزاع‌های نظامی یا تروریسم، بیش از دوبرابر شده و ۱۱۸ درصد رشد نشان می‌دهند.

مرگ ناشی‌از مصرف بالای موادمخدر و داروها (اوردوز) در مقایسه با سال ۲۰۰۷ میلادی، ۲۴درصد رشد نشان می‌دهند و مرگ‌های مرتبط با انواع مخدر همانند فنتانل، ۷۷درصد افزایش یافته‌ و در ۲۰۱۷ میلادی، موادمخدر جان دست‌کم ۱۱۰هزار نفر را گرفته‌ است.

براساس این مطالعه، نگرانی‌ها از شدت افزایش مرگ‌های ناشی‌از مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها و ابتلا به ابرمیکروب‌ها صحت آماری ندارد و در مقایسه آماری آنها، این مرگ‌ها به‌نسبت سال ۲۰۰۷، تنها ۱۴درصد رشد نشان می‌دهند. این گزارش، مرگِ تنها ۱۲هزار و ۶۰۰ نفر بر اثر مقاومت به آنتی‌بیوتیک در سال ۲۰۱۷ را تایید کرده است.

درنهایت این گزارش می‌گوید که بیماری‌های واگیردار کمتر از گذشته آدم کشته‌اند و در مقایسه با سال ۲۰۰۷، در ۲۰۱۷ میلادی، نرخ مرگ بر اثر ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی و رسیدن به ایدز، تقریبا نصف شده است. مرگ‌های ناشی‌از ابتلا به سرخک هم ۵۷درصد کاهش نشان می‌دهد. ۲۰درصد از نرخ مرگ نوزادان پس از تولد کاسته شده و همچنین ابتلا به ایبولا ۹۸درصد کمتر جان آدمی را گرفته است.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More