شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هر ۳ ثانیه یک نفر به آلزایمر مبتلا می‌شود

 

امروز سی‌ام شهریور، ۲۱ سپتامبر، روز جهانی آلزایمر است. نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند.

 

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید هر۳ ثانیه یک نفر مبتلا به آلزایمر می‌شود. اگرچه اثر این بیماری بر همه مبتلایان یکسان نیست.اما، فراموش کردن موقتی نام‌ها و برنامه‌های روزانه می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به آلزایمر باشد.

بر اساس آمارهای بهداشتی نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به آلزایمر هستند. ۷۰۰ هزار نفر از این بیماران در ایران زندگی می‌کنند.

در ایران برخی از مبتلایان به بیماری آلزایمر به دلیل شرم از ابراز بیماری به مراکز تشخیصی نمی‌روند. در نتیجه، ‍ تعداد واقعی بیماران پنهان مانده و مشکلات اجتماعی برای آن‌ها به وجود می‌آید.

بیماری آلزایمر اولین بار ۱۱۱ سال پیش توسط آلوس آلزایمر، عصب‌شناس آلمانی، بر اساس تشخیص بیماری در زنی به نام آگوستوس دتر معرفی شد.

مبنای تشخیص بیماری توسط آلوس آلزایمر از دست رفتن حافظه بیماران در طول زمان بود، موضوعی که اکنون با استفاده از ابزارهای جدید تشخیص پزشکی قابل تایید است. اگرچه این بیماری سن مشخصی نمی‌شناسد، با این حال آمارها نشان می‌دهند افراد با سن بیش از ۶۵ سال مستعد ابتلا به آلزایمر هستند.

از جمله عوامل بیماری تجمع پروتئینی‌ در مغز به نام آمیلوئید است. اما، مطالعات نشان داده سوابق ژنتیکی هم می‌تواند در بروز بیماری موثر باشند. تنش عصبی مداوم نیز زمینه بروز آلزایمر را فراهم می‌کند.   

در سال‌های اخیر برای پیشگیری از بروز آلزایمر پیشنهاداتی نظیر تغییر سبک زندگی و عادات غذایی ارائه شده است. ترک سیگار نیز از جمله همین تغییرات است.

پژوهشگران می‌گویند بازی‌های فکری نظیر شطرنج، مطالعه، و فراگیری نواختن سازهای موسیقی می‌توانند در جلوگیری از آلزایمر موثر باشند.   

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More