شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزارت دادگستری آمریکا: برای پایان دادن به نقض قانون ضد انحصاری ممکن است گوگل تجزیه شود

دولت ایالات متحده می‌گوید برای جلوگیری از نقض قانون ضد انحصار، ممکن است لازم باشد که گوگل تجزیه شود.

روز سه‌شنبه وزارت دادگستری آمریکا از گوگل، این شرکت تریلیون دلاری، شکایت کرده و آن را به تحت فشار گذاشتن رقبایش در بازار متهم کرد. این در حالی است که رسیدگی به این پرونده ممکن است سال‌ها طول بکشد.

شکایت وزارت دادگستری آمریکا می‌تواند منجر به تجزیه شرکتی شود که امروز نمادی برای اینترنت شده و در زندگی روزمره میلیاردها نفر در سراسر جهان نقشی اساسی دارد. با اینهمه هنوز قطعی نیست که چنین نتیجه‌ای حاصل شود و حل این پرونده سال‌ها طول خواهد کشید.

از زمان شکایت دولت آمریکا علیه شرکت مایکروسافت که در سال ۱۹۹۸ و  به علت اقدامات ضدرقابتی و انحصارگرانه آن انجام شد، تاکنون این دادخواست اولین شکایت دولت علیه یک شرکت بزرگ فناوری و برای تجزیه آن است.

مایکروسافت در نهایت با یک توافق حقوقی دست‌نخورده باقی ماند. اما در نمونه‌ای دیگر که یک پرونده ضدانحصار در سال ۱۹۷۴، علیه شرکت ای‌تی‌ان‌تی تشکیل شده بود، در نهایت منجر به فروپاشی شبکه بل شد.

این در حالی است که یازده ایالت دیگر آمریکا هم به شکایت دولت فدرال از کمپانی آلفابت (کمپانی مادر گوگل) پیوسته‌اند. آنها ادعا می‌کنند که گوگل برای حفظ موقعیت خود در دنیای جستجوگرها و در جستجوی تبلیغات اینترنتی، غیرقانونی عمل کرده است.

در این دادخواست آمده است: «در صورتی که دادگاه دخالت نکند، گوگل استراتژی ضد رقابت خود را ادامه خواهد داد، روند رقابت را فلج می‌کند، انتخاب‌های مصرف کنندگان را محدود کرده و نوآوری را از بین خواهد برد.»

دولت می‌گوید که گوگل تقریبا ۹۰ درصد کل درخواست‌های جستجوی اینترنتی در ایالات متحده و تقریبا ۹۵ درصد جستجو در تلفن‌های همراه را در اختیار دارد.

بیل بار دادستان کل گفته است، محققان دریافتند که گوگل در کیفیت نتایج جستجو نیست که با دیگران رقابت می‌کند، بلکه موفقیتش از طریق پرداخت پول به سازندگان تلفن‌های همراه خریداری شده است. بار می‌گوید: «نتیجه نهایی این كه هیچ کس نمی‌تواند سلطه گوگل در جستجو و تبلیغات جستجو را به چالش بكشد.»

وزارت دادگستری در شکایت خود گفته است که آمریکایی‌ها از اقدامات گوگل صدمه دیده‌اند. در این دادخواست آمده است: «در نهایت این مصرف کنندگان و تبلیغات‌کنندگان هستند که از امکان انتخاب کمتر، نوآوری کمتر و قیمت رقابتی کمتری برخوردار هستند. بنابراین ما از دادگاه می‌خواهیم قدرت گوگل در دنیای جستجو را بشکند تا رقابت و نوآوری برقرار شود.»

گوگل اما این دادخواست را «عمیقا ناقص» خواند و افزود كه مردم «از گوگل استفاده می‌كنند چون آن را می‌پسندند - نه به این دلیل كه مجبور به آن شده‌اند و یا نتوانسته‌اند، گزینه‌های دیگری پیدا كنند.»

از سوی دیگر گوگل اقدام وزارت دادگستری آمریکا را در توسل به قانون ضدانحصار بازار در شکایت از این شرکت «کاملا اشتباه» خواند و هشدار داد درصورتی‌که دولت آمریکا در این پرونده پیروز شود، دسترسی کاربران به ابزارهای قدرتمند جستجو و گوشی‌های هوشمند ارزان‌قیمت سخت‌تر خواهد شد.

با وجود شکایت دولت از گوگل، به نظر می رسید که سهامداران گوگل تصور دیگری داشته باشند چرا که سهام کمپانی آلفابت بعد از ظهر سه شنبه با افزایش یک و نه دهم درصدی به حدود هزار و  ۵۶۳ دلار افزایش پیدا کرد.

نکته قابل تامل دیگر در این پرونده همکاری کم‌سابقه و توافقی است که بین دولت ترامپ با دموکرات های پیشرو ایجاد شده است. سناتور دموکرات الیزابت وارن روز دهم سپتامبر با استفاده از هشتگ برچیده شدن فناوری‌های بزرگ  (BreakUpBigTech#) توییت کرد که او نیز خواستار «اقدامی سریع و تهاجمی» برای این موضوع است.

با این حال، زمان ثبت پرونده، تنها چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، می تواند یک نمایش سیاسی تلقی شود چرا که این اقدام، وعده دونالد ترامپ به طرفدارانش، جهت پاسخگو کردن برخی از شرکت‌های بزرگ برای ادعای خفه کردن صدای محافظه کاران را تحقق می‌بخشد. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More