شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ارتش عربستان از میان زنان نیرو می‌گیرد

 

وزارت دفاع عربستان سعودی اعلام کرد ارتش این کشور برای نخستین‌بار از میان زنان نیرو می‌گیرد. این تصمیم در راستای اجرای سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی اجرا می‌شود.

روزنامه الشرق الاوسط، روز پنج‌شنبه یازدهم مهرماه به نقل از حسن الشهری، مدیر مرکز عملیات ملی وزارت دفاع عربستان سعودی، نوشت که زنان این کشور می‌توانند در تمامی بخش‌های ارتش عربستان از جمله نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و نیز خدمات پزشکی و درمانی مشغول به‌کار شوند. او این تصمیم را «گامی در مسیر درست» توصیف کرد.

به گفته مدیر مرکز عملیات ملی وزارت دفاع عربستان سعودی «چشم‌اندازهای گسترده‌ای در این وزارتخانه وجود دارد که می‌تواند هزاران زن را جذب کند. این زنان می‌‌توانند عامل تغییر در جایگاه شغلی خود شوند.»

سال گذشته به زنان عربستان سعودی اجازه داده شد تا در بخش‌ها یا مراکزی نظیر «مبارزه با مواد مخدر»، «گمرک»،«تحقیقات جنایی» یا در زندان‌ها استخدام شوند. 

همچنین در حال حاضر امکان فعالیت زنان در پلیس راهنمایی و رانندگی و نیز برخی از ماموریت‌های امنیتی فراهم است. اما این برای نخسیتن‌بار است که زنان سعودی می‌توانند با درجه نظامی به عضویت ارتش در بیایند.

همچنین سال پیش به زنان عربستان سعودی اجازه رانندگی داده شد و به این ترتیب یک ممنوعیت مهم و دیرپا در جامعه سنتی عربستان برداشته شد.

در ماه اوت ۲۰۱۹ دولت عربستان سعودی اعلام کرد که زنان می‌توانند بدون همراهی یا اجازه قیم خود درخواست گذرنامه بدهند و از کشور خارج شوند. 

  عربستان سعودی بنا دارد تا سال ۲۰۳۰ تغییرات اجتماعی و اقتصادی گسترده‌ای را به اجرا بگذارد که امکان فعالیت بیشتر زنان در جامعه و ساختار دولت بخشی از اهداف آن تعیین شده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More