شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اف‌بی‌آی اولین سند از اسناد محرمانه ۱۱ سپتامبر را منتشر کرد

در پی فرمان اجرایی جو بایدن، ريیس‌‌جمهوری آمریکا، دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) اولین سند از چند سند مربوط به تحقیقاتش در مورد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و حمایت مشکوک دولت عربستان سعودی از هواپیماربایان را منتشر کرد.

این سند به‌تازگی از رده محرمانه خارج شده و مربوط به سال ۲۰۱۶ است. در این سند، جزئیات تحقیقات اف‌بی‌آی در بررسی اتهام حمایت‌های لجستیکی برخی مقام‌های دولت عربستان سعودی ارائه شده است. یک مقام کنسولی و فردی که تصور می‌شود مامور اطلاعاتی عربستان سعودی در لس‌آنجلس بود متهم‌ بودند که به دست‌کم دو نفر از افرادی که در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ هواپیماها را ربوده بودند، کمک‌های لجستیکی کرده‌اند. این سند، که در بیستمین سالگرد حملات مرگبار ۱۱ سپتامبر منتشر شد، همچنان دارای بخش‌هایی حذف‌شده و ویرایش‌شده است.

در این گزارش به چند مورد شهادت شاهدان و ارتباط‌هایی اشاره می‌کند که باعث شد اف‌بی‌آی به عمر البیومی شک کند، که ظاهرا دانشجوی اهل عربستان سعودی در لس‌آنجلس بود اما اف‌بی‌آی مشکوک بود مامور اطلاعاتی عربستان سعودی باشد. در این گزارش اف‌بی‌آی آمده است البیومی در ارائه «کمک‌های مسافرتی، اقامت و تامین مالی» به دو نفر از هواپیما‌ربایان مشارکت گسترده داشته است.

سفارت عربستان سعودی در واشنگتن دی‌سی پیش‌تر اعلام کرده بود که از انتشار اسناد اف‌بی‌آی استقبال می‌کند و هرگونه ادعا مبنی بر مشارکت عربستان سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر کاملا نادرست است. 

فرمان اجرایی بایدن پس از آن صادر شد که بیش از ۱۶۰۰ نفر از افرادی که این حملات بر زندگی‌شان اثر گذاشته است، در نامه‌ای از بایدن خواستند از حضور در محل برج‌های دوقلو به‌مناسبت بیستمین سالگرد ۱۱ سپتامبر خودداری کند مگر این‌که اسناد منتشر شوند.

در بخشی از این نامه با اشاره به «حمایت» مقام‌های دولتی عربستان سعودی از این حملات، در مورد نقش عربستان سعودی سوال شده است.

اندکی پس از این نامه، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد امکان این‌که اطلاعات و اسناد مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر در اختیار عموم قرار گیرد، بررسی می‌کند.

یک سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا در ماه اوت گفته بود که دولت به دادگاه فدرال منهتن اعلام کرده که اف‌بی‌آی اخیرا پرونده تحقیق در مورد برخی از هواپیما‌‌ربایان را بسته است.

سخنگوی اف‌بی‌آی در ادامه گفت هدف اف‌بی‌آی از این بازبینی شناسایی اطلاعات بیشتری است که مناسب انتشار تشخیص داده می‌شود. اف‌بی‌آی چنین اطلاعاتی را مستمر و در اسرع وقت در اختیار عموم قرار می‌دهد.

بایدن همان زمان از تصمیم وزارت دادگستری استقبال کرد و گفت این تصمیم در راستای وعده‌های انتخاباتی او برای انتشار اسناد و مدارک ۱۱ سپتامبر و تعهد او به خانواده‌های قربانیان است.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More