شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بیش از نیمی از کلیسای نوتردام پاریس در آتش سوخت

 

سرانجام پس از ۹ ساعت  از شروع آتش‌سوزی گسترده در کلیسای نوتردام پاریس، در ساعت چهار صبح به وقت فرانسه، عملیات خاموش‌کردن آتش و  تلاش برای خروج اشیا و آثار هنری سالم مانده از کلیسا پایان یافت. بنا به گزارش‌ها، بیش از نیمی از بنای کلیسا، از جمله سقف و برج چوبی بنا، در شعله‌های آتش سوخت و فروریخت.

شدت آتش‌سوزی دوشنبه‌شب به اندازه‌ای بود که به گفته یکی از مسئولان کلیسای جامع نوتردام ،ممکن بود چیز زیادی از این بنای تاریخی باقی نماند. با این همه، بر اساس آخرین گزارش‌های آتش‌نشانی پاریس، سازه اصلی و دو برج جلویی نمای کلیسا حفظ شده است.

خبرگزاری فرانسه شامگاه دوشنبه ۲۶ فروردین به نقل از سخنگوی کلیسای نوتردام نوشت که این آتش‌سوزی در ساعت ۱۸ و ۵۰ دقیقه به وقت پاریس رخ داده است.

 

 

 

 

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر ضمن ابراز تاسف و همدردی با کاتولیک‌های فرانسه، خود را شریک احساس‌های یک ملت توصیف کرد. بنا به گزارش‌ها، رییس جمهوری فرانسه از نزدیک در جریان عملیات مهار آتش است.

 

 

 

 

سازمان آتش‌نشانی پاریس اعلام کرده است که به نظر نمی‌رسد این آتش‌سوزی عمده بوده باشد. گفته شده است که علت آتش‌سوزی می‌تواند ناشی از پروژهای بازسازی و مرمت این بنا باشد. با این حال، دادستانی فرانسه اعلام کرده است که یک پرونده‌ قضایی ویژه در این باره باز شده است.

بر پایه گزارش‌های اولیه، آتش‌سوزی خسارت‌های بسیاری چشم‌گیری به بنای کلیسا وارد کرده است و بخش‌هایی از سقف و یکی از برج‌های چوبی کلیسا به طور کامل فرو ریخته است.

شماری از نیروهای آتش‌نشانی فرانسه در داخل کلیسا بودند تا بلکه بتوانند برخی از آثار تارخی-هنری، احیانا سالم، مانده را از داخل کلیسا خارج کنند.

 

 

 

 

ان هیدالگو، شهردار پاریس، نیر ضمن ابراز همدری، این آتش‌سوزی را حادثه‌ای هولناک در یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی فرانسه معرفی کرده است.

ساخت این کلیسا در قرن سیزدهم میلادی به پایان رسیده بود. این کلیسای ۷۵۰ ساله، یکی از بناهای تاریخی مهم، نه تنها در فرانسه بلکه در سراسر اروپا، به شمار می‌رود. این کلیسا سالانه ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر بازدید کننده داشت و از بناهای بسیار مهم برای کاتولیک‌های جهان به شمار می‌رود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More