شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جمهوری‌خواهان برنده سنا، دموکرات‌ها پیروز مجلس نمایندگان

در آمریکا، دموکرات‌ها پس از هشت سال توانستند اکثریت مجلس نمایندگان را از آن خود کنند.

با این حال نتایج انتخابات میان دوره‌ای آمریکا نشان می‌دهد حزب جمهوری‌خواه همچنان اکثریت خود در مجلس سنا را حفظ کرده‌است.

رقابت پرهیجانی بر سر تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان، یک سوم کرسی‌های سنا و ۳۶ فرمانداری برگزار شد و حدود چهل میلیون نفر پای صندوق‌های رای رفتند. این میزان نسبت به انتخابات میا‌‌ن‌دوره ای در سال ۲۰۱۴ که حدود ۲۷ میلیون ثبت شده بود، بیش از ۱۰ میلیون افزایش داشته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا این را یک پیروزی بزرگ خوانده و از همه تشکر کرده است. حزب او گرچه کنترل مجلس نمایندگان را از دست داده و مجلس می‌تواند مانع بر سر پیشبرد برنامه‌های ریاست جمهوری شود، در سنا پیروز شده است. یکی از نامزدهای دموکرات که به مجلس راه یافته است آنا اِسکَمانی، نخستین زن ایرانی - آمریکایی است. او از ایالت فلوریدا موفق به کسب کرسی مجلس ایالتی شده است.

دو زن مسلمان دیگر نیز بر رقیبان خود چیره شده و وارد مجلس شده‌اند.

الهان عمر، نامزد مسلمان سومالیایی تبار در ایالت مینه‌سوتا و رشیده طلیب، نامزد فلسطینی‌تبار مسلمان در ایالت میشیگان دو چهره‌ مسلمانی هستند که به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافتند.

الهان عمر در سخنرانی برای هواداران خود بعد از پیروزی در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا گفت:« سلام علیکم، الحمدالله. پدر بزرگم به من آموخت که وقتی شاهد بی‌عدالتی هستی، به جای آن تسلیم غم و اندوه شوی با آن مبارزه کن.»

در بین کاندیداهای سابق ریاست‌جمهوری نیز میت رامنی، نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ موفق شد در ایالت یوتا وارد مجلس سنا شود. رامنی بارها به صورت علنی با اظهارات دونالد ترامپ مخالفت کرده و بسیاری از ورود او به مجلس سنا به عنوان یک جمهوری‌خواه مخالف یاد می‌کنند.

برنی سندرز که رقیب اصلی هیلاری کلینتون در رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۶ بود، از مخالفان سرسخت دونالد ترامپ در مجلس سنا است. این سناتور برجسته دموکرات ایالت ورمونت پس از پیروزی در انتخابات و حفظ کرسی خود، در بین هوادارانش سخنرانی کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More