شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

در سقوطی بی‌سابقه، قیمت نفت سبک آمریکا منفی شد

قیمت نفت سبک آمریکا برای تحویل در ماه مه روز دوشنبه اول اردیبهشت ماه  با ۳۲۱ درصد سقوط برای اولین بار به منفی ۳۷ دلار کاهش یافت.

خبرگزاری بلومبرگ نوشت که «همه‌گیری ویروس کرونا، اقتصاد را به بن‌بست رسانده است و آنقدر نفت بلااستفاده شده که شرکت‌های نفت و انرژی آمریکا برای ذخیره کردن آن جایی ندارند و اگر جایی هم برای ذخیره آن داشته باشند هیچ کس نمی‌خواهد خریدار نفت خامی باشد که موعد تحویل آن فرا رسیده است.»

از زمان شیوع کرونا در چین، قیمت جهانی نفت سقوط‌های مکرری را تجربه کرده است و در حالی که این نفت برنت دریای شمال پیش از سقوط ۶۷ دلار در هر بشکه بود اکنون به ۲۵ دلار و سبد نفتی اوپک نیز به هفده تا بیست دلار رسیده است. نفت سبک آمریکا که در شرایط معمول نیز قیمت کمتری نسبت به نفت برنت دریای شمال دارد در روزهای قبل تا دو دلار معامله شده بود اما روز دوشنبه  یک روز قبل از منقضی شدن خریدهای بازار آتی برای تحویل در ماه مه، قیمت این نفت ابتدا به صفر و پس از آن  به منفی  ۳۷ دلار کاهش سقوط کرد.

با وجود توافق بزرگ کشورهای اوپک و غیر اوپک برای کاهش ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ در تولید روزانه نفت که مورد حمایت آمریکا و کشورهای گروه بیست نیز قرار گرفت اما برآوردها حاکی از مازاد ۳۰ میلیون بشکه‌ای تولید نفت به دلیل تعطیلی ناشی از همه‌گیری ویروس کروناست و این کاهش تولید فقط می‌تواند یک سوم از مازاد نفت تولیدی در جهان بکاهد.

از عوامل اصلی سقوط شدید کاهش شدید تقاضا برای نفت به دنبال شیوع کرونا و تعطیلی گسترده و سراسری فعالیت‌های اقتصادی و تجاری از جمله در ایالات متحده  برای مقابله به آن است.

انباشت ذخایر و پر شدن انبارهای نگهداری و ذخیره نفت از دیگر دلایل کاهش شدید تقاضا برای نفت است درحالی که کاهش تولید نفت به میزان کاهش شدید تقاضا در عمل غیرقابل اجراست. از همین رو تداوم عرضه و کاهش شدید تقاضا و  منقضی شدن خریدهای بازار آتی برای تحویل در ماه مه در روز سه‌شنبه، به سقوط شدید  قیمت نفت سبک آمریکا به زیر صفر و سپس به منفی ۳۷ دلار دامن زد.

نفت سبک بیشتر در حمل و نقل هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اکنون با تعطیلات گسترده برای مقابله با کرونا در عمل شرکت‌های هواپیمایی حجم گسترده‌ای از پروازهای خود کاسته‌اند و تقاضای سوخت از سوی این شرکت‌ها نیز به شدت کاهش یافته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More