شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سقوط کم‌سابقه قیمت جهانی نفت

قیمت نفت خام در نخستین ساعات روز دوشنبه با سقوط کم سابقه و بیش از ۳۰ درصدی روبه‌رو شد و نفت برنت به ۳۱ دلار و نفت وست تگزاس اینترمیدیت به ۳۰ دلار کاهش یافت.

کاهش قیمت نفت برنت دریای شمال به ۳۱ دلار و کاهش قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت به ۳۰ دلار از سال ۲۰۱۶ به بعد رخ نداده بود.

سقوط قیمت نفت خام پس از آن اتفاق افتاد که در پی شیوع گسترده ویروس کرونا و کاهش تقاضا در بازار نفت، اوپک و روسیه در نشست روز جمعه به توافق نرسیدند و عربستان سعودی از افزایش تولید و تخفیف در قیمت‌های نفت خود خبر داد.

خبرگزاری رویترز با اشاره به کاهش قیمت نفت از سوی عربستان سعودی و کاهش تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا، گزارش داد که قیمت نفت خام روز دوشنبه بیشترین میزان سقوط از سال ۱۹۹۱ را تجربه کرد و دست‌کم ۳۱ درصد از قیمت نفت برنت دریای شمال کاسته شد.

بنابر این گزارش، قیمت نفت برنت دریای شمال در معاملات آتی با کاهش بیش از ۳۱ درصدی و حدود ۱۴ دلار و ۲۵ سنتی به هر بشکه ۳۱ دلار رسید که بیشترین میزان سقوط قیمت نفت از ژانویه سال ۱۹۹۱ و پیش از آغاز جنگ اول خلیج فارس است.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت نیز با کاهش ۲۷/۴ درصدی حدود ۱۱ دلار و ۲۸ سنت سقوط کرد و به ۳۰ دلار در هر بشکه رسید.

خبرگزاری رویترز اشاره کرده که عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت در جهان، بعد از اجلاس اخیر اوپک در تلاش است تا با کاهش قیمت نفت خود، روسیه را به عنوان دومین تولید کننده بزرگ جهان مجازات کند.

شرکت نفتی آرامکو عربستان سعودی روز یک‌شنبه اعلام کرد که تولید نفت خود را به ۱۰ میلیون بشکه افزایش می‌دهد و بهای نفت سبک فروش آسیای خود را برای ماه مارس شش  دلار در هر بشکه و برای ماه آوریل سه دلار و ۱۰ سنت در هر بشکه در مقایسه با متوسط قیمت نفت خام عمان و دبی کاهش خواهد داد. این کاهش در مورد بهای نفت سبک فروش آمریکای شرکت نفتی آرامکو در ماه مارس شش دلار و در ماه آوریل سه دلار و ۱۰ سنت در هربشکه به نسبت قیمت نفت آمریکا و در مورد نفت سبک فروش شمال اروپا نیز هشت دلار خواهد بود.

ساعاتی قبل از سقوط شدید قیمت نفت، روزنامه فایننشیال تایمز این اقدام  عربستان سعودی را آغاز جنگ قیمت نفت پس از فروپاشی توافق اوپک با روسیه توصیف کرده بود.

توافق نفتی میان اوپک و روسیه که به نام اوپک پلاس خوانده می‌شد روز جمعه پس از مخالفت مسکو با پیشنهاد اعضای اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت، پس از سه سال فروپاشید.

در نشست روز جمعه، اعضای اوپک به دلیل شیوع کرونا و کاهش تقاضای نفت، خواهان کاهش تولید نفت شدند اما روسیه با آن مخالفت کرد و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور این کشور، با دفاع از قیمت‌های فعلی نفت و مخالفت با کاهش تولید، سبب فروپاشی اوپک پلاس شد.

فروپاشی اوپک پلاس بلافاصله واکنش بازار نفت به  را در پی داشت و قیمت جهانی نفت به طور متوسط حدود ۹ درصد کاهش یافت و قیمت نفت اوپک نیز به هر بشکه ۴۵ دلار و ۴۹ سنت رسیده بود.

در همین حال بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، وزیر نفت ایران ، بیژن نامدار زنگنه، ابراز امیدواری کرد که اعضای دیگر اوپک و روسیه به زودی در مورد کاهش تولید نفت به توافق دست پیدا کنند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More