شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رییس اجرایی هنگ‌کنگ خواستار مذاکره برای خروج از بحران شد

کری لم، رییس اجرایی هنگ‌کنگ، ابراز امیدواری کرد که تظاهرات مسالمت‌آمیز در این شهر، آغازی برای برقراری آرامش، مذاکره و «خروجی» برای بحران هنگ‌کنگ باشد.

برای یازدهمین هفته پیاپی، صدها هزار تظاهرکننده هنگ‌کنگی، روز یکشنبه، به صورت مسالمت‌آمیز زیر باران در خیابان‌های این شهر جمع شدند. این در حالی است که اغلب تظاهرات هفته‌های گذشته به خشونت کشیده شده است.

کری لم، روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد گفت: «واقعا امیدوارم که این آغاز صلح و دوری از خشونت باشد.»

او ادامه داد: «ما فورا کار برای فراهم کردن زمینه گفت‌وگو را آغاز می‌کنیم. این گفت‌وگو، امیدوارم که بر تفاهم و درک متقابل استوار باشد و خروجی از وضعیت کنونی هنگ‌کنگ باشد.»

اعتراضات هنگ‌کنگ در ماه ژوئن و با طرح قانون استرداد مظنونان به چین آغاز شد؛ قانونی که بعدا در پی همین اعتراضات لغو شد.

اما لغو این قانون موجب پایان اعتراضات هنگ‌کنگ نشد، و تظاهرکنندگان مطالبات بیشتری، از جمله استقلال دستگاه قصایی و حق تظاهرات را خواستار شدند.

سه نفر در یک حمله با چاقو در نزدیکی «دیوار لنون» در هنگ‌کنگ که پیام‌های رنگارنگی در حمایت از اعتراضات به آن چسبانده شده، زخمی شدند. حال یکی از زخمی‌شدگان وخیم گزارش شده و پلیس یک مرد را به ظن انجام این حمله دستگیر کرده است. 

اعتراضات هنگ‌کنگ واکنش شدید چین را برانگیخته و این کشور، کشورهای دیگر از جمله آمریکا را به ایجاد ناآرامی در این منطقه که پیشتر مستعمره بریتانیا بوده، متهم می‌کند.

پکن همچنین به طور روشن هشدار داده و احتمال مداخله نظامی در هنگ‌کنگ را مطرح کرده و نیروهای نظامی چین در شهر شنژن در نزدیکی مرز هنگ‌کنگ به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

وزیر خارجه بریتانیا نسبت به اطلاعات منتشر شده مبنی بر بازداشت یک کارمند کنسولی بریتانیا در هنگ‌کنگ در سفر به چین، شدیدا ابراز نگرانی کرده است. با این حال هنوز مشخص نیست که این بازداشت به اعتراضات هنگ‌کنگ مربوط است یا خیر.

یک سایت خبری در هنگ‌کنگ گزارش داد که در روز نهم ماه اوت، یک کارمند هنگ‌کنگی کنسولگری بریتانیا پس از سفر به شهر شنژن در چین، در محل کار خود حاضر نشد. 

هنوز وزارت امورخارجه چین و پلیس هنگ‌کنگ در این زمینه توضیحاتی را ارائه نکرده‌اند.

قرار است در روزهای آینده بار دیگر تظاهرات اعتراضی در هنگ‌کنگ، برگزار شود و بر اساس برنامه پیش‌بینی شده،  کارمندان مترو در روز چهارشنبه ۳۰ مرداد، دانش‌آموزان دبیرستانی، روز پنج‌شنبه و حسابداران، روز جمعه تظاهرات می‌کنند.

تظاهرات هنگ‌کنگ شدیدا بر اقتصاد و صنعت توریسم این منطقه تأثیر گذاشته است. همچنین دانشگاه سنگاپور برنامه تبادل دانشجوی خود با هنگ‌کنگ را به حالت تعلیق درآورده است. سنگاپور پیشتر از شهروندان خود خواسته بود که در این شرایط از سفر به هنگ‌کنگ پرهیز کنند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More