شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شاهزاده متعب پس از توافق با کمیته ضد فساد عربستان آزاد شد

شاهزاده  متعب بن عبدالله، شاهزاده سعودی، که سه هفته پیش به اتهام فساد بازداشت شده بود، در نتیجه توافقی با مقامات کمیته ضد فساد عربستان سعودی که تحت ریاست ولیعهد عربستان قرار دارد، و با قبول پرداخت جریمه ای هنگفت، آزاد شده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز درساعات اولیه صبح چهارشنبه 8 آذر، شاهزاده متعب پس از توافق برای پرداخت بیش از یک میلیارد دلار برای حل دعاوی با مقام ها آزاد شده است. وی که زمانی وارث بالقوه سلطنت سعودی تلقی می شد، یکی از دستگیرشدگان عملیات ضد فساد کمیته ضد فساد به ریاست شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی بود که همراه حدود دویست متنفذ سیاسی و تجاری دیگر در عملیات مبارزه با فساد در روز ۴ نوامبر دستگیر شدند.
طبق گزارش های  دیگر، سه نفر دیگر از این افراد هم با مقامات مسئول به توافق رسیده اند.
شاهزاده متعب پسرعموی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، و سرپرست پیشین گارد ملی ویژه و بانفوذترین چهره سیاسی است که در عملیات مبارزه با فساد، بازداشت شد.
او که پسر ملک عبدالله پادشاه فقید عربستان است و ۶۴ سال دارد مدت کوتاهی پیش از بازداشت از پست خود به عنوان سرپرست گارد ویژه خلع شده بود.
در پی عملیات ابتدای نوامبر، شماری از شاهزادگان، وزرا و تجار تراز اول عربستان به اتهام فساد دستگیر شدند و در هتل مجلل کارلتون ریتز در ریاض، تحت بازداشت قرار گرفتند.
همزمان با آن دستگیری ها هواپیماهای شخصی این افراد زمین گیر و دارایی های آنها ضبط شد.
ولیعهد جوان و ترقی خواه عربستان به صورت صریح دیدگاه خود را مبنی بر اجرای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در کشورش اعلام کرده و برخورد با ثروتمندانی که به نوعی از عنوان و مقام خود جهت ثروت اندوزی بهره برده اند در برنامه های خود دارد. 
اقدامات محمد بن سلمان حمایت تعداد بسیار زیادی از شهروندان عربستانی جهت اصلاح در توضیع ثروت را در سطح جامعه کسب کرده است. 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More