شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عراق ۴ زن و ۲۷ کودک مرتبط با داعش را به روسیه تحویل داد

خبرگزاری رویترز به نقل از تلویزیون عراقی السومریه، گزارش داد که وزارت خارجه عراق، ۴ زن و ۲۷ کودک مظنون به ارتباط با گروه داعش را به روسیه تحویل داده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه عراق، روز پنج‌شنبه سوم اسفندماه اعلام کرد : «۲۷ کودک و ۴ زن که به گروه داعش پیوسته بودند، به روسیه بازگردانده شدند».

عراق پس از شکست داعش، صدها زن وابسته به این گروه را بازداشت کرد. این زنان جهت محاکمه به دادگاه کیفری عراق تحویل داده شدند.

سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت که تحقیقات مقامات عراقی، نشان داد که این ۴ زن و ۲۷ کودک روس، در هیچ عملیات نظامی داعش مشارکت نداشته‌اند. او افزود که این افراد در روسیه به اتهام ورود غیرقانونی به عراق، محاکمه خواهند شد.  

پس از تأسیس گروه خودخوانده «دولت اسلامی» (داعش) در عراق و سوریه، در سال ۲۰۱۴، هزاران نفر از جنگجویان تندروی خارجی، به همراه زنان و کودکان، وارد عراق شدند.

در ماه اگوست گذشته، پس از اخراج جنگجویان داعش از شهر تلعفر در شمال عراق، بیش از ۱۳۰۰ زن و کودک، خود را به پیمشرگه‌های کُرد تسلیم کردند.   

یکی از اعضای امدادرسانی سازمان ملل، گفته است که حدود ۱۷۰۰ نفر از جنگجویان داعش خود را به به پیشمرگه‌ها تسلیم کرده‌اند.  

در ژانویه گذشته، دادگاه کیفری عراق، دو زن اهل ترکیه و آلمان را به جرم همکاری با داعش، به اعدام محکوم کرد. همین دادگاه روز یک‌شنبه گذشته، نُه زن را به اتهام همکاری با داعش، به حبس ابد محکوم کرد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More