شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پایان نشست کمیسیون برجام؛ مذاکرات هفته آینده ادامه می‌یابد 

 

نمایندگان چین و آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران گفتند که تلاش‌ها برای بازگرداندن ایران و ایالات متحده به پایبندی کامل به برجام، رو به پیشرفت است و طرفین هفته آینده دوباره تشکیل جلسه خواهند داد.

مذاکره درباره احیای برجام از سه روز پیش در وین، پایتخت اتریش، آغاز شد. 

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌الملی مستقر در وین در پستی توییتری از پیشرفت گفت‌وگوها اظهار خرسندی کرد.

به نوشته رویترز، ایران و آمریکا انتظار ندارند که پیشرفتی سریع طی این دور از مذاکرات حاصل شود. دیپلمات‌های اروپایی در این مذاکرات میانجی‌گری می‌کنند، چرا ایران حاضر به مذاکره رودررو نیست.

همزمان، عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران، لغو تمام تحریم‌های آمریکا که در دوران دونالد ترامپ وضع شده‌اند، گام ضروری‌ برای احیای برجام است و تنها پس از راستی‌آزمایی لغو این تحریم‌ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات برجامی خود را متوقف کند و به اجرای کامل برجام بازگردد.

ایران، بریتانیا، چین، فرانسه و آلمان و روسیه، کشورهای عضو برجام، روز سه‌شنبه بر سر تشکیل دو کارگروه توافق کردند. این دو گروه باید لیستی از تحریم‌هایی که آمریکا می‌تواند لغو کند و لیستی از تعهدات هسته‌ای که ایران باید به آنها پایبند بماند، تهیه کنند.

سفیر چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت که طرفین مذاکره اختلاف‌نظراتشان را محدود کرده‌اند و می‌توان دید که به‌تدریج موافقتی در حال شکل گرفتن است.

ایران اعلام کرده که دیپلمات‌ها روز چهارشنبه در وین دیدار می‌کنند، اتحادیه اروپا میزبان خواهد بود.

اتحادیه اروپا هم اعلام کرد مقام‌های ایران، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و بریتانیا پس از «مراودات سازنده» در وین، مذاکرات درباره برجام را هفته آینده ادامه خواهند داد. این اتحادیه گفت نماینده‌ها بر عزم خود برای پیگیری بیشتر تلاش‌های مشترک دیپلماتیک تاکید کردند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در توییتی نوشت مسیر تعهد کامل به برجام این است که ابتدا آمریکا به تعهد کامل به توافق بازگردد، سپس ایران به‌دنبال راستی‌آزمایی سریع، عمل متقابل انجام خواهد داد و همچنین همه تحریم‌های ترامپ ضدبرجام بودند و باید بدون تمایز باید لغو شوند.

به نوشته رویترز، دیپلمات‌های غربی گفته‌اند که طی هفته‌های آینده خواهند فهمید که آیا چندین دور گفت‌وگو، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، ثمربخش خواهد بود یا نه.

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت با در نظر گرفتن پیچیدگی فنی جوانب هسته‌ای و همچنین پیچیدگی‌های قانونی لغو تحریم‌ها، در نظر گرفتن چند هفته هم بسیار خوش‌بینانه است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More