شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هنری کیسینجر: برجام منجر به گسترش سلاح اتمی در کل منطقه می‌شود

هنری کیسینجر،‌ وزیر خارجه و دیپلمات سابق آمریکا، با اشاره به مشکلات موجود در توافق هسته‌ای و عدم پایان تهدید ایران گفت برجام منجر به گسترش سلاح اتمی در کل منطقه خاورمیانه می‌شود.

کیسینجر در گفت‌وگویی ویدیویی در ارتباط با ایران گفت:‌ «پیش از روی کار آمدن رژیم فعلی، ناسازگاری میان آمریکا و ایران وجود نداشت و چون حکومت منافع ملی را دنبال می‌کرد رابطه خوبی بین ایران با اسرائیل و آمریکا برقرار بود.»

او در گفت‌و‌گو با دنیس راس، دیپلمات پیشین آمریکا و مدیر موسسه «سیاست‌گذاری ملت یهود»،‌ سیاست جمهوری اسلامی را تلفیقی از «سلطه‌گرایی سنتی» و «اسلام‌گرایی افراطی» خواند.

کیسینجر گفت: «خطر بنیادی که رژیم ایران در حال حاضر دارد تولید سلاح هسته‌ای است و مالکیت سلاح هسته‌ای توسط ایران با یک خاورمیانه باثبات در تقابل قرار دارد.»

او دستیابی ایران به سلاح اتمی را خطری برای اسرائیل و آمریکا دانست.

کیسینجر در ارتباط با مذاکره با جمهوری اسلامی آن را مشروط به تغییر رفتار و پایان دادن تهران به سیاست سلطه‌گرایی و اسلام‌ افراطی دانست و افزود «به نظر نمی‌رسد» ایران بتواند تغییر این سیاست و پایان تهدیدش را ممکن بداند.

این دیپلمات باسابقه آمریکایی امکان «مذاکره با ایران» را رد نکرد، اما اشاره کرد: «نباید خودمان را گول بزنیم. قبلا هم نوشتم و معتقد نیستم ذات توافق قبلی [برجام]، با محدودیت زمانی و کلی عبارات قابل فرار به چیزی جز گسترش سلاح‌های اتمی در کل خاورمیانه منجر شود.»

او به «شروع تنش پنهان» در پی برجام اشاره کرد و گفت: «اسرائیل و کشورهای دیگر منطقه حاشیه امن بقایی که آمریکا دارد را ندارند و نمی‌توانند متحمل یک اشتباه شوند؛ چرا که فقط فرصت برای یک بار اشتباه دارند.»

کیسینجر همچنین افزود: «تصور می‌کنم که چرا نباید یک [کشور] دلیلی برای زیست صلح‌آمیز با ایران داشته باشد، مگر ترکیب ایدئولوژی و اسلحه که اکنون وجود دارد. این یک انتخاب است.»

 

باید مسیر فعلی را ادامه دهیم

 

وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در ارتباط با تغییر ائتلاف‌های منطقه‌ای و عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عرب گفت: «من فکر می‌کنم ما باید مسیری را که اکنون در آن قرار داریم ادامه دهیم چون کشورهای عرب به این نتیجه رسیده‌اند که منافع ملی‌شان بر ایدئولوژی اولویت دارد.»

او اشاره کرد که جوامع کشورهای عرب منطقه نمی‌توانند در شرایط تنش دائمی با بخشی از غرب و اسرائیل حفظ شوند، پس تصمیم گرفته‌اند که منافعی را دنبال کنند که توسعه پیدا کنند و در کنار هم قرار بگیرند.

کیسینجر در ارتباط با مساله فلسطین اشاره کرد که باید راه‌حل‌هایی که امکان انجام آن‌ها وجود دارد مورد توجه قرار گیرد و اگر تنها «اهداف مطلق» در نظر باشد، پیشرفتی رخ نخواهد داد.

او در ارتباط با جایگاه ایران در این زمینه گفت: «باید مراقب باشیم اگر اکنون ما به سمت سازش ایران حرکت کنیم تا از آنچه در این توافق‌ها به‌دست آمده است دست نکشیم، هدف خوبی داریم؛ این چیزی است که من به دولت در حال استقرار [بایدن] می‌گویم.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More