شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اهدای جوایز نوبل سال ۲۰۱۹

اهدای جوایز نوبل که یکی از معروف‌ترین جوایز بین‌المللی است، از روز دوشنبه ۷ اکتبر (۱۵ مهرماه) آغاز شد.

در نخستین روز، یعنی دوشنبه ۱۵ مهرماه، برندگان نوبل در رشته پزشکی اعلام شدند و در روزهای پس از آن، به ترتیب، برندگان جوایز نوبل در رشته‌های شیمی، فیزیک، ادبیات، صلح و اقتصاد اعلام شد

در این صفحه آخرین خبرها درمورد برندگان جوایز نوبل ۲۰۱۹ و گزارش‌های ویژه ایران اینترنشنال را دنبال کنید.

 

پوشش ویژه از مراسم اعلام برندگان جوایز نوبل ۲۰۱۹ - نوبل اقتصاد

 

 

نوبل اقتصاد ۲۰۱۹ به سه اقتصاددان برای فقرزدایی اهدا می‌شود

آبیجیت بانِرجی، اقتصاددان آمریکایی هندی‌تبار، استر دوفلو، اقتصاددان آمریکایی-فرانسوی و میشل کرمر، اقتصاددان آمریکایی، به طور مشترک برنده جایزه نوبل اقتصاد سال۲۰۱۹ شدند. 

وبسایت جایزه نوبل، روز دوشنبه ۲۲ مهر نوشت که دلیل اهدای جایزه نوبل اقتصاد به این سه پژوهشگر، «رویکرد تجربی آنان با هدف کاهش فقر در جهان است».

 میشل کرمر ۵۴ ساله، استاد دانشگاه هاروارد است. استر دوفلو، از دانشسرای عالی پاریس فارغ التحصیل شده و اکنون مسئول مؤسسه فناوری ماساچوست است و آبیجیت بانِرجی هم در دانشگاه ام‌آی‌تی تدریس می‌کند.

به این ترتیب جایزه ۹ میلیون کرونی نوبل میان این سه پژوهشگر تقسیم خواهد شد.

سال گذشته، ویلیام نوردهاوس و پل رومر، دو پژوهشگر آمریکایی مشترکا برنده این جایزه شدند.

جوایز نوبل در سال ۱۹۰۱در پنج بخش آغاز به کار کرد، اما بعدها، آکادمی نوبل در سال ۱۹۶۸، با توافق بانک سوئد جایزه اقتصاد را نیز به این جوایز اضافه کرد. 

امسال پنجاه و یکمین جایزه نوبل اقتصاد اهدا شد.

پوشش ویژه پنجمین روز از مراسم اعلام برندگان جوایز نوبل ۲۰۱۹ - نوبل صلح

 

 

جایزه نوبل صلح ۲۰۱۹ به ابی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی رسید

 

کمیته نوبل صلح اعلام کرد که ابی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی، برای تلاش‌هایش در گسترش صلح و آشتی، همبستگی و عدالت اجتماعی برنده جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۹ شده است.

کمیته نوبل صلح، که مقر آن در نروژ است، روز جمعه ۱۹ مهر، اعلام کرد که ابی احمد علی (Abiy Ahmed Ali) به‌دلیل «تلاش‌ برای صلح و همکاری بین‌المللی و به‌ویژه ابتکار سرنوشت‌سازش در زمینه حل منازعه مرزی با اریتره» اهدا شده است.

ابی احمد علی ۴۳ ساله، از آوریل ۲۰۱۸، در مقام نخست‌وزیر اتیوپی فعالیت دارد.

 

جایزه‌ای برای ادبیات و ادبیاتی برای زندگی

 

بیش از یک قرن از عمر جایزه نوبل می‌گذرد و رابطه‌ای دوطرفه برقرار است بین نوبل و برندگانش، جایزه‌ای که اعتبار گرفته از نام‌ها و اعتبار داده است به نام‌ها. ادبیات، در کنار فیزیک، شیمی، پزشکی، اقتصاد و صلح، یکی از شش جایزه نوبل است که هر سال، فارغ از مرزهای جغرافیایی و زبانی، به پاس یک عمر خلق آثار برجسته و اثرگذار اهدا می‌شود.

اما چرا ادبیات مهم است؟ ماریو بارگاس یوسا می‌گوید ادبیات از آغاز تاکنون و تا زمانی که وجود داشته باشد، فصل مشترک تجربه‌های آدمی بوده است و خواهد بود.

 

پوشش ویژه چهارمین روز از مراسم اعلام برندگان جوایز نوبل ۲۰۱۹ - نوبل ادبیات

 

 

برندگان جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ معرفی شدند

آکادمی سلطنتی نوبل در سوئد، روز پنج‌شنبه ۱۸ مهرماه، برندگان جایزه نوبل ادبیات را معرفی کرد. بعد از به تعویق افتادن اعلام برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸، کمیته نوبل سرانجام جایزه نوبل سال گذشته را به اولگا توکارچوک، نویسنده لهستانی، اهدا کرد. این کمیته همچنین پیتر هانتکه، نویسنده اتریشی، را برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۹ معرفی کرد.

کمیته نوبل  از اهدای جایزه نقدی جداگانه به مبلغ ۹میلیون کرون سوئد (حدود ۷۴۷هزار پوند) به هر یک از نویسندگان برگزیده خبر داد. یکی از اعضای هیات داوری، این جایزه را «پاداشی تمام‌عیار» توصیف کرده است.

به گزارش گاردین، نکته جالب نشست خبری اهدای جوایز نوبل در سال جاری، توضیح صریح و مفصل هیات داوری درباره روند تصمیم‌گیری و انتخاب برندگان نهایی بود که متفاوت با روال دوره‌های گذشته عنوان شده است. کمیته نوبل ضمن تقدیر از «تخیل روایی» توکارچوک، آن را نمایانگر «عبور از سدها و موانع به‌عنوان فرمی از زندگی» توصیف کرده است. این کمیته همچنین به «نبوغ زبانی» به کار رفته در آثار تاثیرگذار هانتکه اشاره کرد که نگاهی نو به عرصه «تجربه انسانی» خلق کرده است. 

توکارچوک لهستانی که پیش‌تر برای رمان «پروازها» (Flights)، موفق به دریافت جایزه بین‌المللی من‌بوکر ۲۰۱۸ شده بود، از جمله معدود زنانی‌ست که تاکنون برنده جایزه نوبل ادبیات شده‌اند. تا پیش از این ۱۴ نویسنده زن از جمله دو چهره نام‌آشنا نزد مخاطبان ادبیات در ایران، هرتا مولر (۲۰۰۹) و آلیس مونرو (۲۰۱۳)، جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرده‌اند. تونی موریسون، رمان‌نویس تازه درگذشته آمریکایی، نیز تنها زن رنگین‌پوستی‌ بود که در سال ۱۹۹۳ جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرد.

این در حالی است که شمار برندگان مرد جایزه نوبل ادبیات تا پیش از این دوره، به ۱۱۳ نفر می‌رسد.

تاثیر جایزه نوبل ادبیات بر ادبیات جهان در گفت‌و‌گو با فرج سرکوهی، منتقد ادبی

 

 

 

پوشش ویژه سومین روز از اعلام جوایز نوبل ۲۰۱۹- نوبل شیمی

 

 

سه مخترع باتری‌های لیتیوم-یون برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۹ شدند

سه شیمیدان مخترع و توسعه‌دهنده باتری‌های لیتیوم-یون، از سوی آکادمی سلطنتی نوبل در سوئد به عنوان برندگان نوبل شیمی سال ۲۰۱۹ معرفی شدند. 

این باتری‌های سبک‌وزن، قابل شارژ و قدرتمند، در حال حاضر در فناوری‌های روز دنیا نظیر موبایل، لپ‌تاپ و سایر وسیله‌های الکتریکی استفاده می‌شوند. قابلیت مهم این باتری‌ها که می‌تواند نجات‌بخش کره زمین باشد و به کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی کمک کند، دریافت و ذخیره انرژی خورشیدی و بادی عنوان شده است. 

به گزارش وب‌سایت رسمی جایزه نوبل، این آکادمی روز چهارشنبه، ۱۷ مهر سه شیمیدان برجسته به نام‌های جان گودیناف آمریکایی، استنلی ویتینگام بریتانیایی و آکیرا یوشینو ژاپنی را به‌طور مشترک برنده جایزه نوبل امسال اعلام کرد. 

این سه شیمیدان با ساخت و توسعه باتری‌های لیتیوم-یون، انقلابی نوین را در فناوری الکترونیکی قابل حمل دنیا رقم زدند. ژوئن گذشته، جان گودیناف ۹۴ ساله، در مصاحبه با روزنامه گاردین اذعان کرده بود همچنان مشغول کار بر روی باتری‌هاست و امیدوار است شاهد فارغ‌التحصیلی آخرین دانشجوی دکترایش باشد.

او به خبرنگار گاردین گفته بود: «نمی‌دانم کی از دنیا خواهم رفت. اما به گمانم یکی از همین روزها باشد. در این سن و سال، مسئولیت کسی را نمی‌پذیرم که قرار است طی یک دوره چهار ساله مقاله دکترایش را بنویسد. آخرین دانشجویم پسر خیلی خوبی است. قصد دارم فارغ‌التحصیل شدنش را ببینم. برنامه‌ام همین است. البته که دست من نیست. روزبه‌روز زندگی می‌کنم و این تمام کاری‌ست که ازم ساخته‌ست.»

کمیته نوبل با صدور بیانیه‌ای از انقلاب فناورانه این سه شیمیدان و مخترع به عنوان «فناوری سبز» یاد کرده است. در این بیانیه بر اهمیت این فناوری به‌منظور برخورداری از «دنیایی پایدارتر» و عاری از سوخت فسیلی تاکید شده است.

جزییات بیشتر درباره اعلام نام برندگان نوبل فیزیک نظری و تجربی ۲۰۱۹ در گفت‌وگو با همایون خیری

 

 

جایزه نوبل فیزیک امسال را جیمز پیبلز،دانشمند کانادایی، میشل مایور و دیدیه کوئلوز، دانشمندان سوییسی از آن خود کردند

 

 

پوشش ویژه دومین روز از اعلام جوایز نوبل ۲۰۱۹- نوبل فیزیک

 

 

جایزه فیزیک نوبل ۲۰۱۹ به سه دانشمند کیهان‌شناس اهدا شد

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۹ میلادی به صورت مشترک به جیمز پیبلز، میشل مایور و دیدیه کوئلوز سه دانشمند کیهان‌شناس اهدا شد. 

آکادمی نوبل اعلام کرد که نیمی از این جایزه به جیمز پیبلز به دلیل اکتشافات نظری او در کیهان شناسی فیزیکی اعطا خواهد شد. همچنین، نیم دیگر این جایزه به صورت مشترک به میشل مایور و دیدیه کوئلوز برای کشف یک سیاره فراخورشیدی که تحول جدیدی در علم کیهان‌شناسی ایجاد کرده اهدا می‌شود. پس از کشف این سیاره، بیش از چهار هزار سیاره فراخورشیدی کشف شده‌اند. 

آکادمی علوم سلطنتی در همین زمینه همچنین اعلام کرد که این جوایز به دلیل «مشارکت در فهم ما در تکامل جهان و جایگاه کره زمین در کیهان» اعطا شده است.

این سه دانشمند به همراه دیگر برندگان جوایز نوبل امسال، روز دهم دسامبر مصادف با سالگرد درگذشت آلفرد نوبل بنیانگذار جایزه نوبل، در شهر استکهلم جایزه خود را طی مراسمی دریافت می‌کنند.

اعلام برنده‌های نوبل امسال تا روز ۲۲ مهرماه ادامه می‌یابد. 

جوایز نوبل برای دستاوردهای علمی، صلح و ادبیات از سال ۱۹۰۱ اهدا می‌شود. این جایزه از سوی آلفرد نوبل، مخترع دینامیت و بازرگان، ایجاد شده است.

همایون خیری از پروسه انتخاب برندگان جایزه نوبل می‌گوید

 

 

 

پوشش ویژه اولین روز از اعلام جوایز نوبل ۲۰۱۹- نوبل پزشکی

 

 

 

نوبل پزشکی ۲۰۱۹ به دانشمندان آمریکایی و بریتانیایی رسید

ویلیام کائلین و گرگ سمنزا، دو دانشمند از ایالات متحده آمریکا به صورت مشترک با پیتر رتکلیف، دانشمند بریتانیایی، امروز دوشنبه ۱۵ مهرماه برنده جایزه پزشکی نوبل سال ۲۰۱۹ شدند.

این جایزه به دلیل یافته‌های آن‌ها در ارتباط با «چگونگی سازگاری سلول‌ها با نوسان سطح اکسیژن» به این سه نفر تعلق گرفته است. این موضوع راه را برای راه‌کارهای جدید در مبارزه با بیماری‌هایی مانند کم‌خونی و سرطان هموار می‌کند.

مؤسسه علمی و غیردولتی کارولینسکای سوئد، با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال، امتیاز انحصاری اعطای جایزه نوبل پزشکی را در اختیار دارد.

مجمع نوبل در موسسه کارولینسکای سوئد در بیانیه‌ای مبنی بر اعطای جایزه ۹ میلیون کرون سوئد، تقریبا برابر با۹۰۰ هزار دلار، به این دانشمندان، اعلام کرد: «اکتشافات نهایی از سوی برندگان جایزه نوبل امسال مکانیسم یکی از اساسی‌ترین فرآیندهای سازگارانه زندگی را نشان داد.»

این پژوهشکده همچنین اضافه کرد: «تحقیقات آن‌ها مبنای درک چگونگی تاثیر اکسیژن بر متابولیسم سلولی و عملکردهای فیزیولوژیکی را ایجاد کرده است.»

یک مدال طلا، یک دیپلم افتخار و ۹ میلیون کرون سوئد، معادل  ۹۰۰ هزار دلار آمریکا به برنده‌های امسال اهدا می‌شود.

 

اعلام نام برندگان جوایز نوبل سال ۲۰۱۹

 

 

 

چرا نوبل مهم است؟جوایز نوبل از سال ۱۹۰۱ تاکنون، هرساله به افرادی که خدمات ارزنده‌ای به جامعه بشری کرده باشند در ۶ بخش اهدا می‌شود:  در رشته‌های ‌فیزیک، شیمی، پزشکی، ادبیات، صلح و اقتصاد.

از اولین سال آغاز این مراسم در ۱۹۰۱ میلادی تاکنون ۵۹۰ جایزه در ۶ رشته اهدا شده که  به  ۹۳۵ برنده تعلق گرفته است. در این میان ملاله یوسف‌زی با ۱۷ سال سن جوان‌ترین، و آرتور اشکین با ۹۶ سال سن مسن‌ترین برنده‌های جایزه نوبل بوده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More