شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بحرین، قطر و ایران را به دست‌داشتن در بی‌ثباتی آن کشور متهم کرد

 

پارلمان بحرین در جدیدترین موضع‌گیری خود علیه قطر، این کشور را متهم کرد که با کمک ایران، برای «بی ثبات کردن امنیت بحرین» در حوادث ۲۰۱۱، دست داشته است.   

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین، پارلمان این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرده است:« هر روز حقایق جدیدی فاش می‌شود که نشان می‌دهند حوادث اسف‌باری که از سال ۲۰۱۱ تا به امروز اتفاق می‌افتد، جنبش‌ها و فعالیت‌های مردمی نبوده؛ بلکه توطئه‌ای از طرف ستون پنجم یعنی [هواداران] ولایت فقیه ایران، با حمایت رژیم قطر بوده است ».

پارلمان بحرین افزود: «گفت‌وگوی تلفنی یکی از امیرهای قطر با یکی از تروریست‌های بحرین که اخیراً فاش شده، هماهنگی و ارتباط قطر با تروریست‌های بحرین و حمایت این کشور از آنها را نشان می‌دهد».

بیانیه‌ی پارلمان بحرین تأکید می‌کند: «روشن است که نقشه‌ای قطری ـ ایرانی علیه بحرین وجود دارد و تهران و دوحه با بهره‌گیری از انقلاب‌های موسوم‌به بهار عربی و با کمک تروریست‌ها تلاش کرده‌اند تا در بحرین کودتا کنند و جمهوری اسلامی وابسته‌به ولایت فقیه به‌وجود آورند که این کودتا نافرجام ماند».

پارلمان بحرین در ادامه، اعلام کرده است:« چنین رفتارها و توطئه‌هایی ازسوی ایران که به تاریخ سیاه و سیاست توسعه‌طلبانه و خصمانه‌اش معروف است، عجیب نیست. اما مشاهده‌ی این رفتارهای خصمانه از رژیم قطر و احترام نگذاشتن به همسایگانی که با آنها سرنوشت مشترک دارد و همچنین، نقض مصوبه‌های شورای همکاری خلیج فارس عجیب است.»

گفتنی است که کشورهای عربستان، مصر، بحرین و امارات متحده عربی در پانزدهم خرداد جاری، با متهم‌کردن قطر به نقش داشتن در بی‌ثباتی منطقه و حمایت از گروه‌های «تروریستی»،  روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده‌اند. قطر این اتهامات را رد کرده است.

خالد بن احمد آل‌خلیفه، وزیر امور خارجه‌ی بحرین، دو روز بعد از این قطع روابط، از قطر خواست که به حمایت از گروه‌های «تروریستی» پایان دهد و از ایران فاصله بگیرد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More