شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بقایی با انتشار تصاویر خود، وضعیتش  را بحرانی نشان داد

 

تصاویر منتشر شده از حمید بقایی، معاون سابق محمود احمدی‌نژاد که برای مدت ۶ روز از زندان اوین مرخص شده بود او را بسیار لاغر و ضعیف نشان می‌دهد.

بقایی از تاریخ ۲۳ اسفند ماه سال ۱۳۹۶ برای گذراندن دوران حبس خود به اتهام‌های مالی در زندان اوین بسر می‌برد و گفته که از همان روز نخست دست به اعتصاب غذا زده است. معاون سابق محمود احمدی‌نژاد روند محاکمه خود را قبول ندارد و خواهان محاکمه مجدد در یک دادگاه علنی است. اتهامات وی تصرف غيرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی عنوان شده است.

پایگاه خبری دولت بهار که نزدیک به احمدی‌نژاد است در گزارشی اعلام کرده که  مسئولان زندان به بقایی گفته بودند که در صورت موافقت با استفاده از شش روز مرخصی ، آنها با تمدید این دوران موافقت خواهند کرد اما این وعده عملی نشده و دادستان تهران اصرار کرد که او شنبه شب به تهران برگردد.

یکی از اتهام‌های بقایی این است که«مبالغ زیادی ارز» از نیروی قدس سپاه پاسداران دریافت کرده ولی آن را در محل  پیش‌بینی شده هزینه نکرده است. وی با رد این اتهام گفته که اگر ادعای مطرح شده در کیفرخواست درست است چرا فرماندهان سپاه قدس در این رابطه دادگاهی نمی‌شوند.

او روز ۱۳فروردین در پیامی از زندان گفته بود که در اعتصاب غذا است ولی هیچ دارویی مصرف نمی‌کند و قصد خودکشی هم ندارد.

بقایی در واکنش به کذب خواندن اعتصاب غذایش توسط خبرگزاری فارس گفته بود، «متولیان این‌ رسانه فرزند خلف پدرشان نیستند اگر فیلم غذا خوردن بنده در زندان را منتشر نکنند».

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق ایران از زمان بازداشت بقایی دست به نامه‌نگاری به نهادها و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی زده است. او اتهام‌های بقایی را سیاسی و با هدف انتقام‌گیری می‌داند. احمدی‌نژاد در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، خواهان برکناری صادق آملی لاریجانی شده بود.

فشارها بر حامیان احمدی‌نژاد طی دو سال گذشته به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده و بازداشت اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی عملا حلقه اصلی اطرافیان احمدی‌نژاد را روانه زندان کرد.

رحیم مشایی معاون سابق احمدی‌نژاد به فاصله کمی بعد از بازداشت بقایی توسط قوه‌قضاییه تحت بازداشت قرار گرفت و از آن زمان تاکنون در زندان اوین بسر می‌برد.

مشایی پیش از بازداشت با حضور در کنار سفارت بریتانیا با آتش زدن حکم بازداشت بقایی، مدعی شده بود که حکم بازداشت وی به دستور بریتانیا صادر شده است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More