شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خادم: تعلیق ورزش ایران را به گردن ورزشکار و فدراسیون نیندازیم

 

رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی گفت :«مسؤولیت تعلیق ورزش ایران برعهده نظام است و شورای امنیت ملی باید به این مسئله ورود کند».

خادم که روز دوشنبه، هفتم اسفند با بخش ورزشی رادیو تهران گفتگو می‌کرد درباره نامه‌ای که چندی پیش برای تعیین تکلیف به منظور رویارویی ورزشکاران ایرانی با نمایندگان اسرائیل به شورای عالی امنیت ملی نوشته بود، اظهارداشت: «در این مدت که این موضوع بیان شده برخی از نهادها و سازمان‌های مرتبط به جای این‌که به اصل موضوع توجه کنند متاسفانه بیشتر مسائل حاشیه‌ای را دنبال می‌کنند که اصلاً موضوع مورد نظر این نبوده است».

وی تصریح کرد: «رویکرد جدیدی را در کمیته بین‌المللی المپیک با توجه به روند و روالی که اسرائیل در ارتباط با مسائل و فشارهای سیاسی علیه ایران دنبال می‌کند، شاهد هستیم. با توجه به حساسیتی که مردم عزیز ما نسبت به عملکرد قهرمانان ملی خود در میادین بزرگ برای کسب نتیجه دارند نمی‌توانیم نسبت به این موضوعات بی‌تفاوت باشیم یا خودمان را به خواب بزنیم و چشمانمان را ببندیم».

رئیس فدراسیون کشتی اظهارداشت: «در شرایطی قرار داریم که تعداد ورزشکاران اسرائیلی در رشته‌هایی مانند جودو و به ویژه کشتی به سرعت در حال افزایش است. نکته قابل توجه اینکه خیلی از این ورزشکاران حتی پاسپورت این رژیم را ندارند، یعنی شهروند آنجا نیستند، اما با صدور پاسپورت موقت، آن‌ها را به استخدام می‌گیرند. اسرائیلی‌ها متوجه شدند که این موضوع به دلیل سیاست‌هایی که نظام جمهوری اسلامی دارد در روند و حرکت ورزشکاران ما اخلال ایجاد می‌کند، از طرف دیگر مناسبات سیاسی که در کمیته بین‌المللی المپیک وجود داشت نسبت به چند سال گذشته متفاوت شده است. قبلاً روسیه و آمریکا و جریان غرب یک توازنی را به لحاظ قدرت در این کمیته ایجاد کرده بودند، اما حالا قدرت غالب جریان آمریکا و رژیم صهیونیستی است و روسیه هم عقب‌نشینی جدی داشته است. این موضوع موجب شده آن‌ها بتوانند از این موقعیت در جهت اهداف سیاسی خود استفاده کنند».

رسول خادم در ادامه این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: «ورزش امروز یک سرگرمی و علاقه‌مندی برای مردم ما نیست، مردم با وجود تمام مشکلات و تنگناهایی که به لحاظ اقتنصادی و معیشتی دارند با قهرمانان ملی‌شان زندگی می‌کنند و نقطه امیدی برای آن‌هاست. قهرمانان ملی در زندگی مردم حساسیت زیادی دارند، چرا که آن‌ها بخش عمده‌ای از زمان زندگی مردم جامعه ما که عمدتاً طبقه متوسط به پایین را تشکیل می‌دهند شامل می‌شود و عملکرد قهرمانان ملی نقطه امیدبخشی برای زندگی آن‌هاست. در این شرایط لازم است در استراتژی‌ها و برنامه‌های خود بازنگری کنیم».

رئیس فدراسیون کشتی افزود: «مرجعی در کشور به نام شورای امنیت ملی را داریم که در ارتباط با مسائل کلان کشور تصمیم‌گیری می‌کند. موضوعاتی که قطعاً اتفاق نظر درباره آن در بین رجال سیاسی وجود دارد، بحث عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی است که اصلاً آن را به رسمیت نمی‌شناسند، مطلبی است که سالهاست دنبال می‌شود. این موضوع در سطح کلان بین‌المللی بحثی است که معتقد هستند تصمیمی اعتقادی-سیاسی به حساب می‌آید، که اگرقراراست این تصمیم به نحوی پیاده شود، پس قرارنیست ورزشکار و مربی ما که صف جلوی این موضوع را تشکیل می‌دهند، بعد از قرعه‌کشی عملاً در شرایط انفعال قرار گیرند. اگر بخواهند رقابت نکنند خیلی مستقیم و مشخص در شرایط محرومیت قرار می‌گیرند و رشته ورزشی آن‌ها در خطر تهدید و تعلیق قرار می‌گیرد. با پیگیری‌هایی که کمیته بین‌المللی المپیک انجام می‌دهد، این موضوع جدی شده است و خارج از آن هم برخلاف نظر سیاسی کشور است که ورزشکاری که به عنوان نماینده ایران حضور پیدا کرده است، نمی‌تواند عملی برخلاف آن وجود داشته باشد».

خادم در ادامه گفت: «اگر این تصمیم نظام سیاسی ایران است، با نهادهای بین‌المللی مرجع مانند کمیته بین‌المللی المپیک وارد صحبت شوند و از ابزارهایی که دارند، استفاده کنند تا این موضوع تبیین شود. ما این فاصله را قطع می‌کنیم و ورزشکار و مربی را به نوعی در شرایط انفعال قرار می‌دهیم، که اگر به میدان نرود که نمی‌تواند نرود و اگر برود که خودش را محروم می‌کند و رشته ورزشی‌اش را تعلیق خواهند کرد، که مجبور هستیم در رقابت قبلی او را مجبور به شکست کنیم و یا در درمانگاه‌های کشورهای خارجی دنبال این بگردیم که پزشکی پیدا کنیم و شبانه گواهی بیماری بگیریم، که حالا هم دیگر این موضوع مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد و وقتی مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، خواهش و التماس هم دیگر جواب نمی‌دهد».

وی در پایان این گفت‌و‌گو در پاسخ به این سؤال که پیش‌بینی‌اش از آینده چیست، گفت: «آنچه شرط بلاغ بود و وظیفه داشتم به عنوان یک ورزشکار پیرمرد که این مسیر را طی کرده با دوستانی که به دنبال منافع ملی هستند مطرح و بازگو کردم».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More