شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ظریف: مذاکره مجدد درباره برجام خطرناک است

 

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی که در نیویورک بسر می‌برد، روز چهارشنبه ۲۸ تیرماه، درگفتگو با نشریه «نیویورکر» با رد اظهارات مقام‌های دولت دونالد ترامپ در خصوص مذاکره مجدد درباره برجام، چنین موضوعی را خطرناک ارزیابی کرده و گفته است: «در صورت شکست این توافق، دستیابی به توافقی دیگر غیر ممکن خواهد بود.»

وی دلیل آن را افزایش توقعات دو طرف اعلام کرد و افزود: «دستیابی به توافق فعلی هم به‌قدر کافی پیچیده است و رسیدن به یک توافق دیگر غیرممکن خواهد بود.»

وزیر‌خارجه جمهوری اسلامی درعین حال گفت و گو با همتای آمریکایی خود در صورتی که در جهت اجرای مفاد این توافقنامه موثر و مفید واقع شود، را رد نکرد و گفت: «اگر در رابطه با اجرای این توافقنامه ضرورت داشته باشد، مخالفتی با دیدار و گفت و گو با رکس تیلرسون ندارم.»
ظریف همچنین تصریح کرده: «در صورتی که حسن نیتی از جانب آمریکا در اجرای توافق هسته‌ای مشاهده کنیم، چنین رویکردی می‌تواند زمینه ساز و مبنا باشد و نه سقفی برای آن. و این احتمال وجود دارد که در حوزه‌های دیگر با هم تعامل کنیم. هنوز چنین چیزی را نمی‌بینیم.»

وزیرخارجه جمهوری اسلامی همچنین تصریح کرده که ایران در خواست مذاکره‌ای با دولت آمریکا را نکرده است و تصور نمی کنم در آینده هم چنین اتفاقی رخ دهد.
ظریف این را هم اضافه کرد که ایران مثل سایر کشورهای طرف این توافقنامه در مورد استراتژی‌های دولت ترامپ دچار سرگردانی شده است به طوری‌که مشخص نیست که آیا ترامپ خیال پاره کردن این توافقنامه را دارد و یا به‌دنبال مذاکره مجدد است. وزیر امور خارجه ایران گفت : شاید هم هدف ترامپ این باشد که با اجرای تدابیر تنبیهی، ایران را به پشت کردن به این توافقنامه وسوسه کند.
وی بار دیگر تکرار کرد که معلوم نیست دولت ترامپ چه هدفی را دنبال می کند اما من تصور می کنم که آنها به این آگاهی رسیده‌اند که پاره کردن این توافقنامه چیزی نیست که مورد استقبال جهانی قرار بگیرد. ظریف افزود: پیامی که آمریکا به سایر کشورهای جهان می فرستد، این است که روی آمریکا و پایبندی او به تعهدات بین‌المللی‌اش نمی‌توان حساب کرد.
دولت آمریکا روز دوشنبه ۲۶ تیرماه، اعلام کرد که جمهوری اسلامی «خلاف روح برجام» عمل کرده‌، هر چند که به مفاد این توافق پایبند بوده است. یک روز پس از آن آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه افراد و نهاد‌هایی در جمهوری اسلامی، در زمینه توسعه موشک‌های بالستیک، تروریسم و تسلیحات تصویب کرد.

محمدجواد ظریف، وزیرخارجه جمهوری اسلامی، دولت آمریکا را متهم کرد که با این تحریم‌ها «روح توافق» هسته‌ای را نقض کرده و روابط همچنان متشنج میان دو کشور را مسموم می‌کند.

او همچنین گفت: «اگر به حدی برسد که بر اساس تشخیص هیأت نظارت نیاز به واکنش داشته باشد، حتما با واکنش ما مواجه خواهد بود.»
روز یکشنبه ۲۱ خرداد، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواسته بود که «طرح مقابله با مصوبه سنای آمریکا» درباره بسته تحریمی تازه علیه جمهوری اسلامی را هر چه سریع‌تر ارائه کند. اقدامی که بلافاصله با واکنش مثبت این کمیسیون مواجه شد و حسین نقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون اعلام کرد که پیش‌نویس این طرح تهیه شده و پس از تعطیلات مجلس، به صورت دو فوریت در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More