شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فاطمه کروبی: روحانی قدم مؤثری در صیانت از حقوق محصورین برنداشته است

 

فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، از عملکرد حسن روحانی درخصوص اقدام برای شکستن حصر ابراز تاسف کرد و گفت که او اقدامی مؤثر در حفظ حقوق محصورین انجام نداده است.

به گزارش سایت سحام نیوز، پنج شنبه ۳۰ فروردین، فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی که از رهبران  معترض به انتخابات سال ۸۸ است، در دیدار با جمعی از نمایندگان ادوار مجلس با انتقاد از عملکرد قانون نسبت به در حصر ماندن سه تن از معترضان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، عملکرد حسن روحانی، رئیس جمهور را  ناکافی دانست.

به گفته فاطمه کروبی، در طی این شش سالی که روحانی به‌عنوان رئیس جمهور و همچنین رئیس شورای عالی امنیت ملی قرار دارد، جای تاسف است که او نه تنها اقدام به شفاف سازی در این رابطه نکرده، بلکه به سوگند‌ خود در دور اول و دوم نیز وفا دار نبوده است. به گفته خانم کروبی، روحانی اقدامی مؤثر در صیانت از حقوق محصورین برنداشته است.

کروبی که خود نیز زمانی نماینده دور پنجم مجلس بود این حصر را بدون ضابطه و برخلاف نص قانون اساسی و قوانین کشور قلمداد کرد. او به نمایندگان ادوار مجلس گفت: «در هشتمین سال حصر هستیم و پس از این مدت طولانی گشایش‌های اندکی انجام گرفته است».

همسر مهدی کروبی با اشاره به دیدار نمایندگان عضو کمیته حصر گفت که شنیده‌ها حاکی از آن است که  برخلاف رؤسای قوای مقننه و قضائیه، بیش از شش ماه است که دفتر رئیس‌جمهور حتی به درخواست ملاقات کمیته رفع حصر پاسخ نداده است.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با مروری بر سخنان اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور که گفته بود «مطالبه رفع حصر حتی در شهرهای کوچک ایران مطالبه اول مردم در انتخابات ریاست جمهوری بود»، عمل نکردن به وعده‌های گفته شده چه در حوزه آزادی‌ها و چه در حوزه اقتصاد و فرهنگ را عاملی برای خسران و ناامیدی مردم دانست که به گفته او این عمل به «مراتب بزرگ‌تر از این حصر غیر قانونی» است.

مهدی کروبی به‌همراه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران معترض به نتایج انتخابات ۸۸، از بهمن‌ماه ۸۹ بدون تشکیل دادگاه و حکم قضائی در حصر خانگی هستند. در این سال‌ها، بسیاری از چهره‌های سیاسی و مدنی، خواستار توقف حصر از این افراد شده‌اند. رفع حصر همچنین به‌عنوان یکی‌از مطالبه‌های اصلی بخشی از رأی‌دهندگان به حسن روحانی در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ بود. حسن روحانی، رئیس‌جمهور علی‌رغم وعده برای رفع حصر، تاکنون اقدام نتیجه‌بخشی در این زمینه انجام نداده است.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More