شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

قائم مقام وزیر راه: اگر مجوزها معتبر نباشند، پیش پرداخت هواپیماهای جدید را نمی‌پردازیم

 

یک روز پس از آن‌که شرکت ایرباس، اعلام کرد که هواپیماهای سفارشی ایران را با تأخیر تحویل می‌دهد، اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در واکنش گفت: اگر از اعتبار مجوزها مطمن نشویم، پیش پرداخت هواپیماهای جدید را نمی‌پردازیم.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «با توجه به موضع گیری‌های آقای ترامپ مبنی بر خروج از برجام باید اطمینان پیدا کنیم که شرکت ایرباس یا بویینگ مجوز‌ها را ابطال نمی‌کنند. در حال حاضر این مجوز‌ها معتبر هستند اما باید مطمئن شویم که چند ماه دیگر هم با هر تصمیم آمریکا معتبر باقی خواهند ماند.»
وی گفت صحبت‌های مدیر فروش ایرباس کلی بوده است و طبق قرارداد منعقد شده ایرباس متعهد است ۱۰۰ فروند هواپیما به ایران بفروشد. قائم مقام وزیر راه همچنین گفت: «قرارداد بین ایران ایر و ایرباس تغییری نخواهد کرد و هر دو طرف باید متعهد به قرارداد منعقد شده باشند.»
فخریه کاشان ادامه داد: «نباید این گونه باشد که آقای ترامپ از برجام خارج شد، شرکت ایرباس یا بویینگ ابطال مجوز‌ها را اعلام کنند. بنابراین برای رفع این موضوعات در حال مذاکره با طرف‌های قرارداد هستیم و این مذاکرات باعث می‌شود، ارائه پیش پرداخت‌ها با تاخیر انجام شود چراکه قبل از پرداخت باید تکلیف این موضوعات مشخص شود. بنابراین تا زمانی که این ابهامات رفع نشود، پیش پرداختی را ارائه نمی‌دهیم.»
وی افزود: «اینکه تصمیم آمریکا نمی‌تواند بر مجوزهای صادر شده تاثیر گذار باشد با استناد به برجام است، اگر برجام نباشد بنابراین این موضوع هم منتفی است.»
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: «در بدبینانه‌ترین حالت احتمالی اگر آمریکا از برجام خارج شود و بویینگ و ایرباس قصد ادامه همکاری برای اجرای قرارداد‌ها را نداشته باشند باید پیش پرداخت‌ها به ایران برگردد و این یک قاعده است.»

به تازگی دونالد ترامپ برای آخرین بار تمدید تعلیق تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران را تصویب کرد و به متحدان اروپایی ایالات متحده هشدار داد که درصورت اصلاح نشدن «ایرادهای فاجعه‌بار» برجام، از این توافق خارج می‌شود.
درصورت خروج آمریکا از برجام احتمال می‌رود که فروش و تحویل هواپیماهایی که ایران به شرکت‌های آمریکایی سفارش داده، با مشکل مواجه شوند. علاوه بر شرکت‌های هوایپما‌سازی آمریکا، بانک‌داران غربی هم در تجارت و مراوادت مالی با ایران محتاطانه برخورد می‌کنند، چرا که نگران به به بن‌بست رسیدن توافق اتمی با ایران هستند.
 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More