شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

محمد خاتمی: رهبر ایران خواهان حل مسأله حصر است

 

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران با اشاره به نظر «نظام  و رهبری» مبنی بر  حل مسأله حصر، از رئیس جمهور فعلی خواست که برای حل این مشکل پیش قدم شود.

رئیس دولت اصلاحات سه‌شنبه‌ شب ۲۱ فروردین در نشست «بنیاد باران» از حسن روحانی خواست که به وعده‌های خود درباره رفع حصر هر چه زودتر عمل کند.

خاتمی با مروری بر وعده‌های حسن روحانی درباره رفع حصر گفت که مشکل زمانی ایجاد می‌شود که  آقای رئیس‌جمهور وعده‌هایش را عملی نمی‌کند یا خدای نکرده خلافش رخ می‌دهد.

او با اشاره به محدودیت‌هایی که برای شخص خودش در طی سال‌های اخیر  ایجاد شده، گفت که ممکن است این سخنان منجر به تشدید محدودیت‌ها شود، اما اگر گره از مشکلات رفع حصر باز می‌کند، هیچ اشکالی ندارد.

محمد خاتمی همچنین با اشاره به نیاز امروز جامعه به «مهربانی و همدلی» با یکدیگر گفت که محصوران خود «منشا همبستگی ملی» هستند و رفع حصر می‌تواند حرکتی سمبلیک باشد که در حال حاضر جامعه به شدت به آن نیازمند است و می‌تواند مردم را به حاکمیت نزدیک کرده و اثر مثبت داشته باشد.

خاتمی در ادامه تصریح کرد که مسئله رفع حصر کوچک نیست و از مسائلی است که می تواند جامعه ما را وارد «فضای ذهنی» دیگری کند.

این سیاستمدار اصلاح طلب، همچنین در سخنان خود به ریشه یابی مسئله حصر  پرداخت و گفت که وقتی یک طرف می‌شود حق و طرف دیگر باطل، چیزی جز بدبینی، کینه و مشکلات دیگر در جامعه ایجاد نمی‌شود.

پنجمین رئیس جمهور ایران به حل شدن مسئله حصر از سوی نظام و رهبر ایران اشاره کرد و گفت که گشایش‌های اتفاق افتاده درباره حصر کافی نیست و باید این مسئله حل شود. به گفته خاتمی نظام و رهبری «خواهان حل شدن» این مسئله هستند و در نتیجه کسی نمی‌تواند در این زمینه بگوید که رهبر یا کسی دیگر نمی‌خواهد. او البته تاکید کرد که این نظر شخصی اوست.

این سیاستمدار اصلاح طلب خاطر نشان کرد که آن تشکیلاتی که باید این مسئله را حل کند یا «سستی» می‌کند یا« ناتوان» است، در نتیجه در حال حاضر رئیس‌جمهور و دوستان دیگر باید فعال شوند و آن را حل کنند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More