شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وکیل نمازی: از علت آزادی موکلم بی‌اطلاعم

 

جرد گنسر، وکیل محمد‌باقر و سیامک نمازی، به ایران اینترنشنال گفت که دولت ایران درباره دلیل آزادی موقت محمد‌باقر نمازی توضیحی نداده است.

گنسر، روز یک‌شنبه، ۸ بهمن‌ماه اعلام کرده بود که موکلش به مرخصی چهار روزه می رود.

محمد‌باقر نمازی از مقام‌های سابق یونیسف است. او همچنین پیش از انقلاب  استاندار خوزستان بود. محمد‌باقر نمازی به همراه فرزندش، سیامک به هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌ان. اتهام آن‌ها «همکاری با دولت‌های خارجی متخاصم» عنوان شده است.

جرد گنسر، در گفت‌و‌گوی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال از وضعیت موکلینش سخن گفت. متن کامل مصاحبه در زیر آمده است.

آقای گنسر، آیا دلایل آزادی محمدباقر نمازی به شما ابلاغ شده است؟

خیر. من اطلاع ندارم که چرا ایشان آزاد شده است. احتمال می‌دهم به دلیل مشکلات سلامتی ایشان باشد. باقر نمازی ۸۱  سال سن دارد و پیش از دستگیر شدنش در ایران دو بار عمل جراحی انجام داده بود. پارسال ایشان ۴ بار بستری شد.شهریور‌ماه گذشته هم یک عمل اورژانسی داشت که در آن باطری قلب برایش گذاشتند.

ایشان دوباره روز ۲۵ دی‌ماه به خاطر افت شدید فشار خون بستری شد، که هنوز از آن زمان در بیمارستان بستریست. به همین دلیل منطقی‌ترین توضیح برای آزادی ایشان از زندان این است که احتمالا دولت ایران به این نتیجه رسیده که اگر ایشان در زنداناز دنیا بروند، صورت خوشی نخواهد داشت و برای همین این آزادی موقت را به ایشون دادند.

آقای نمازی اما باید روز۱۲ بهمن مجددا به زندان برگردد. پزشکان هشدار داده اند که برگشت ایشان به زندان اوین می‌تواند برایشان بسیارخطرناک باشد. به همین دلیل ما امید داریم این آزادی به یک عفو دائم تبدیل شود.

ممکن است درمورد شرایط آزادی ایشان توضیح دهید؟

آقای نمازی با قرار وثیقه آزاد شدند. شرایط آزادیشان هم خارج نشدن از ایران و خارج نشدن از تهران، بدون اجازه است. ایشان همچنین اجازه سخن گفتن با رسانه‌ها را ندارند

با توجه به شرایط سلامتی محمد‌باقر نمازی، تا الان برای آزادی زودتر تقاضای رسمی کردند؟

چنین چیزی در قانون ایران وجود ندارد.  سازمان ملل متحد قبلا گفته بود که ایشان برخلاف قوانین بین‌المللی زندانی شده است. رهبر ایران اما این قدرت را دارد تا برای یک زندانی عفو صادر کند. بنابراین رهبر ایران میتواند برای محم‌باقر نمازی و همینطور پسرش  سیامک که او نیز در زندان به سر می‌برد قرار عفو صادر کند. اما هیچ روش رسمی و اداری برای تقاضای آزادی زوهنگام وجود ندارد.

آیا بین ایران و آمریکا مذاکراتی برای آزادسازی محمدباقر و سیامک نمازی‌ در حال انجام است؟

هم دولت ایران و هم دولت آمریکا برای حل شدن این پرونده‌ها تمایل نشان داده‌اند. تنها راه این است که دو کشور با هم به شکل مستقیم مذاکره کنند. من در حال حاضر نمی توانم جزئیات زیادی در این‌باره در اختیار شما بگذارم، اما می‌توانم بگویم که آمریکا و سازمان ملل برای آزادی محمد‌باقر نمازی و سایر شهروندان آمریکایی که به اشتباه در ایران دستگیر و زندانی شده‌اند تلاش زیادی می‌کنند.

درحال حاضر سیامک نمازی در چه شرایطی قرار دارد؟

شرایط سیامک تغییری نکرده است و همچنان در زندان اوین به سر می‌برد. البته ایشان خیلی پیش‌تر از پدرش دستگیر شده بود و از مهرماه ۹۴ در زندان به سر می‌برد. اما من خبر دارم که از آزادی موقت پدرش خوشحال است. خیلی امیدواریم که دولت ایران متوجه این موضوع باشد که برگرداندن محمد‌‌‌باقر به زندان، با این شرایط وخیم سلامتیش می‌تواند هزنه سنگینی داشته باشد.

هیچ چیز برای دولت ایران و آمریکا از این بدتر نخواهد بود که محمدباقر نمازی در زندان اوین از دنیا برود. تصور نمی‌کنم که این اتفاق هیچ سودی برای هیچ یک از طرفین داشته باشد. ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، موفق شد اوتو وامبیر، زندانی آمریکایی، را از کره شمالی بیرون بیاورد، درحالی که او در کما بود. ما قطعا نمی‌خواهیم که شرایط آقای نمازی هم به آنجا کشیده شود. اما اگر ایشان پنج‌شنبه به زندان اوین برگردد، خیلی برایش خطرناک خواهد بود. به‌همین دلیل ما خیلی نگرانیم.

اما اینطور که گفتید در مورد سیامک هیچ پیشرفتی وجود نداشته؟

خیر. هیچ تغییری در شرایط سیامک ایجاد نشده. هر دو باید آزاد بشوند و اجازه خروج از آیران را بیابند و پیش خانواده خود  برگردند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More