شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گسترش اعتراض‌ها در ایران؛ بازداشت معترضان در تهران

 

کمپین اعتراضات و تجمع مردمی « نه به گرانی» که از روز پنج‌شنبه ۷دی ماه در برخی از شهرهای ایران، از جمله مشهد، کاشمر، نیشابور و یزد آغاز شد، امروز به کرمانشاه و بیرجند  نیز کشیده شد. آخرین خبرها حاکی است که تجمع های اعتراضی مشابه نیز در شهرهای اهواز، رشت،‌ زاهدان، همدان، ساری، قوچان و قم  نیز برگزار شد.

تصاویر رسیده از این تجمعات حاکی از آن است که  مردم با سر دادن شعارهایی مانند «ملت گدایی می‌کند، آقا خدایی می‌کند/حمایت، حمایت، نیروی انتظامی/ استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی/نه غزه، نه لبنان جانم فدای ایران زندانی سیاسی آزاد باید گردد/ نترسید ، نترسید ما همه با هم هستیم/سوریه را رها کن فکری به حال ما کن» اعتراض خود را نسبت به وضعیت معیشتی و اقتصادی علیه دولت روحانی و حکومت ایران ابراز کردند.

حسن حیدری، سرپرست دادسرای انقلاب مشهد، از بازداشت ۵۲ نفر از شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی آن شهر، در روز پنج‌شنبه خبر داد.

به گزارش‌ خبرهای رسیده از شبکه‌های اجتماعی، انتظار می‌رود این اعتراضات امروز به پایتخت نیز کشیده شود.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حضور پررنگ نیروهای انتظامی در خیابان‌های پایتخت را نشان می‌دهد. ماموران امنیتی  تجمع مردم در کرمانشاه را نیز به خشونت کشیدند.

 هم‌زمان محسن نسج همدانی، معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران، نسبت به برگزاری هرنوع تجمع در تهران هشدار داده و گفته است که مجوز هیچ تجمعی در تهران از سوی استانداری صادر نشده و با هر تجمعی برخورد خواهد شد.

معاون امنیتی استانداری تهران گفت: «در یکی از میادین کمتر از ۵۰ نفر حضور داشتند که تعدادی از افراد پس از تذکر پلیس صحنه را ترک کردند اما تعداد اندکی نیز بودند که علیرغم تذکر پلیس همچنان در میدان باقی ماندند. پس از این مسئله و استعلام پلیس از ما، با حکم قضایی تعداد کمی بازداشت موقت شدند.» وی افزود: «پلیس پس از ثبت اطلاعات این افراد درصدد است تا در اولین فرصت بازداشت‌شدگان را آزاد کند چون فکر می‌کنیم تعداد زیادی از کسانی که در این گونه تجمعات حضور می‌یابند و بازداشت می‌شوند کسانی هستند که تحت تاثیر فضای تبلیغاتی و رسانه‌‌ای قرار می‌گیرند و فکر می‌کنند که در این فراخوان‌ها مسائل آنها دنبال می‌شود در حالی که اطلاع ندارند که این فراخوان‌ها عمدتا منشا خارجی دارند.»

برخی گزارش‌ها نیز حاکی از درگیری مأموران امنیتی با معترضان در کرمانشاه و دستگیری شماری از معترضان در کرمانشاه است. 

 

 

 

 

  • واکنش‌ معاون اول رییس جمهور

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در واکنش به این تجمعات گفت: «کسانی که حرکت‌های خیابانی را آغاز می‌کنند، پایان دهنده ‌آن نخواهند بود و دود اقدامات آنها به چشم خودشان هم می‌رود.»

وی روز جمعه ۸ دی در بیست و پنجمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، تاکید کرد؛ «مسائل اقتصادی بهانه برخی مسائل شده است. در پشت پرده مسائل دیگری مطرح است.»

وی افزود: «وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند.»

جهانگیری یکی دیگر از ضرورت‌های کشور را «گسترش تعاملات بین‌المللی» دانست و گفت: «نمی‌توان با دیوار کشیدن دور ایران مشکلات را حل کرد ما برای حل مشکلات اقتصادی هم  به ارتباطات بین‌المللی نیازمندیم.»

 

  • واکنش رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

هم‌زمان سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، نیز با صدور پیامی، ضرورت برافراشته نگه داشتن پرچم «بصیرت»، «دشمن‌شناسی»، «ولایتمداری»، «وحدت» و «ایستادگی ملی»؛ در هر زمانه‌ای به ویژه در شرایط خطیر کنونی که زمان آبستن فتنه‌های پیچیده‌تر است را مورد تأکید قرار داد.»

وی با اشاره به اعتراضات مردمی علیه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، گفت: «فتنه۸۸ که در حقیقت تهاجم همه‌جانبه به اصل نظام و انقلاب اسلامی با حمایت سردمداران نظام سلطه و صهیونیسم و خیانت و حماقت سران فتنه به شمار می‌رود، درس‌ها و عبرت‌های خود را برای همیشه فراروی ملت عظیم‌الشان ایران به ویژه جوانان فهیم و غیرتمند قرار داده است.»

  • واکنش نماینده تهران

علی مطهری،نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به تجمعات مردمی در شهرهای مختلف گفت: «امروز ما به شدت به وحدت محتاج هستیم زیرا در شرایط سختی به سر می‌بریم.» نایب رئیس مجلس تاکید کرد: «اشتباه است فکر کنیم که به هر شکلی عمل کنیم، انقلاب اسلامی حفط می‌شود.»

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More