شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۱۲ شهریور

بحران پوشک بچه

 

دیروز خبرهای مهمی اتفاق افتاد که در روزنامه‌ها بازتابی نداشت. نامه مهدی کروبی از حصر و خطابش با خبرگان رهبری و مسئول‌دانستن رهبر جمهوری اسلامی در وضعیت آشفته کشور، البته از خطوط قرمز محسوب می‌شد و هیچ روزنامه‌ای حرفی از کروبی و نامه‌اش نزد. درگذشت احسان یارشاطر، بنیان‌گذار دانشنامه ایرانیکا هم گویا دیروقت رسید و از ساعت چاپ روزنامه‌ها گذشته بود. هر چه هست، امروز اسفندیار رحیم‌مشایی، رییس دفتر احمدی‌نژاد، رییس جمهوری سابق، بر صفحه اول روزنامه‌ها جا خوش کرده بود. مشایی با لباس راه‌راه زندان در دادگاه است و فرصت خوبی برای عکاسان؛ البته روزنامه سازندگی، تنها روزنامه‌ای است که کاریکاتوری تمام‌قد از مشایی در صفحه اولش کار کرده و تیتر زده است: چشم اسفندیار مشایی.

 

آفتاب یزد: معضل پوشک بچه

 

آفتاب یزد در کنار عکس و گزارشی از دادگاه مشایی، با این عنوان که مشایی عوام‌فریبی می‌کند، گزارشی کار کرده است درباره افزایش سرسام‌آور قیمت پوشک بچه. آن‌طور که آفتاب نوشته‌، نزدیک نود درصد مواد اولیه صنایع سلولزی از خارج می‌آمده و با نوسانات ارزی، این واردات یا متوقف شده و یا با قیمت جدید عرضه شده و نتیجه اینکه در دو ماه گذشته، پوشک بچه به بسته‌ای پنجاه‌هزار تومان رسیده است.

 

روزنامه جهان صنعت
جهان صنعت: صنعت خودروی ایران به‌زودی سقوط می‌کند

 

یادداشت روز جهان صنعت به مشکلات خودروسازی ایران پرداخته است و با برشمردن معضلاتی که بعد از تحریم آمریکا و رفتن سرمایه‌گذاران خارجی رخ داده است، هشدار می‌دهد که به‌زودی شاهد فروریختن صنعت خودروی ایران خواهیم بود. عقیل مصطفایی نوشته است: ساده و شفاف باید گفت‌، پیش از آنکه ترامپ از آمریکا شرایط بدی را برای ایران فراهم کند، عدم برنامه‌ریزی و توجه به اقتصاد کشور، بدترین شرایط ممکن را رقم زده است. در حال حاضر می‌توان گفت اگر پیش از این بنا بود تا پنج سال آینده صنعت خودروی کشور با آسیب‌های جدی مواجه شود، به‌طور قطع، با توجه به شرایط فعلی، این شکست و دشواری را به‌زودی شاهد خواهیم بود. این روند نیز بی‌شک حاصل تصمیمات خلق‌الساعه و عدم برنامه‌ریزی تصمیم‌گیران است. صنعت خودروی کشور دچار آسیب‌های جدی و مشکلات اساسی است که اگر به‌زودی به آن توجه نشود، نه ‌تنها این صنعت با نابودی جدی مواجه خواهد شد‌، بلکه مصرف‌کننده بیش از امروز برای دستیابی به نیاز‌های خود باید هزینه پرداخت کند.

 

جوان: تهران چه گناهی دارد

 

سرمقاله روزنامه جوان، شهرداری و شورای شهر تهران را هدف قرار داده و انتقادات تندی از اصلاح‌طلبان حاضر در شورای شهر کرده است. گویا قرار است بنابر مصوبه مجلس، مدیران کهنسال از کار کنار روند و بازنشسته شوند و حالا در تفسیر قانون، اختلاف است که این شامل شهردار تازه‌وارد تهران، افشانی هم می‌شود یا نه. روزنامه همشهری، ارگان شهرداری، دیروز در گزارشی که تیتر آن صفحه اولش آمده بود، از قول بعضی نمایندگان نوشته بود که شهرداران از این مصوبه استثنا شده‌اند و محمد صادق فغفوری در روزنامه جوان در این‌باره نوشته است:

«هرچند حقوق‌دانان راجع‌به تفسیر قانون جدید و دایره شمولش نسبت‌به شهرداران نکته‌هایی را گفته‌اند و رفتن یا ماندن شهرداران وفق قانون منع به‌کار‌گیری بازنشستگان، هنوز هم موافقان و مخالفانی دارد، اما با در نظر داشتن همه اینها، حالا و با استفساریه صورت‌گرفته از مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان، افشانی دیگر عذر قانونی برای باقی‌ماندن در بهشت ندارد و به‌زودی باید از ساختمان شهرداری خداحافظی کند، حتی اگر روزنامه همشهری، ارگان شهرداری، روغن ریخته را نذر امامزاده کند و تیتر یک بزند، شهرداران استثنا.»

 

همدلی: خاک در گلوی سیستان

 

ستاره لطفی، خبرنگار روزنامه همدلی به سیستان رفته و گزارشی نوشته از حال و روز این استان خاک گرفته ایران. با شدت‌گرفتن باد که سرعتش به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت هم می‌رسد، میزان ریزگردها به پنج‌برابر حد بحران رسیده است. همدلی گزارش می‌دهد:

حال ناخوش سیستان و بلوچستان، ساکنان این استان را نیز بیمار کرده است. مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان از مراجعه ۷۸۷ نفر از شهروندان زابل به مراکز درمانی و بیمارستانی، به‌علت مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک خبرداد.

«با آغاز بادهای موسمی ۱۲۰روزه، شن‌زارهایی که از بستر خشکیده‌ هامون به‌پا‌ می‌خیزند، تا درون منازل مردم می‌آیند. این شن و گرد و غبار، نفس‌ مردم را حتی در منازلشان در سینه حبس کرده؛ به‌نحوی‌ که مردم برای نجات خود، چاره‌ای جز مهاجرت ندارند.»

 

ایران: حتی در زمان جنگ چنین فشاری سابقه نداشته است

 

صفحه اول امروز روزنامه ایران، در تسخیر دانشجویان خط امام سابق و تسخیرکنندگان سفارت آمریکاست. یک مصاحبه با معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری که به ایران گفته وضعیت اجتماعی زنان بهتر شده است و مصاحبه‌ای دیگر با محسن میردامادی که هرچند گفته الان وقت مذاکره با آمریکا نیست، اما فشار خارجی بر جمهوری اسلامی را بی‌سابقه دانسته و گفته است:

«تلقی من این است یک دوره نسبتاً سختی پیش رو داریم که در چهل‌سال جمهوری اسلامی بی‌سابقه است. ما در زمان انقلاب، اشغال سفارت آمریکا، جنگ، ریاست جمهوری احمدی‌نژاد و تحریم‌های گره‌خورده به پرونده هسته‌ای و فشارهای ناشی از آن، دوران سختی داشتیم؛ اما فکر می‌کنم مشکلاتی که امروز در عرصه داخلی و خارجی با آن مواجه هستیم، شدید‌تر از گذشته است. ما در داخل با مشکلات اقتصادی، اجتماعی و بحران‌هایی مثل بحران آب و مشابه آن مواجه هستیم. همچنین از دی‌ماه سال گذشته، شاهد اعتراض‌هایی بوده‌ایم که در نوع خود بی‌سابقه بود و حکایت از عمق و گستره نارضایتی می‌کرد. در حوزه بین‌الملل هم فشارهای خارجی که به جمهوری اسلامی و کشور، درحال شکل‌گیری است، شدید‌تر از موارد گذشته است. البته از همه اینها مهم‌تر، عدم انسجام و یک‌پارچگی درعرصه سیاسی داخلی و فقدان ساز و کاری مصالحه‌ساز و انعطاف‌ناپذیری در سطوحی از حاکمیت است.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More