شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی سوم آبان‌‌ماه

به رییس‌جمهور بگو پول نرسد، یخ می‌زنیم

 

برخی جمله‌ها هستند که هر‌چند خیلی جدی گفته شده‌اند، اما خیلی هم بی معنایند. امروز عابر پیاده‌ای که دکه مطبوعات را برانداز می‌کند، بر صفحه اول همه روزنامه‌ها این بیانات رهبر جمهوری اسلامی ایران را می‌بیند: «اگر مدافعان حرم نبودند، راهپیمایی اربعین هم نبود». گذشته از اینکه اگر هر دو گزاره هم نبودند، هیچ اتفاقی نمی‌افتاد، آن‌ها که هنوز حافظه تاریخی دارند، به‌یاد می آورند که این رسم راهپیمایی اربعین را عراقی‌ها در اولین محرم و صفر پس‌از سقوط صدام و آزادی عزاداری شیعیان، به‌راه انداختند و با این حساب، باید نقش بزرگی هم برای سربازان آمریکایی و «بوش پسر» قائل شد که صدام را سرنگون کردند.

از این تیتر فرمایشی بگذریم و ببینیم  آخرین روز هفته برای روزنامه‌ها چه‌طور گذشت. رفتن محمدعلی افشانی از شهرداری تهران بالاخره قطعی شد و نه مقاومت شورای شهر و نه تلاش برخی‌از نمایندگان اصلاح‌طلب، برای تبصره‌زدن بر قانون بازنشستگی اجباری به جایی نرسید و به‌قول روزنامه قانون که عکس افسرده‌ای از افشانی را در صفحه اول کار کرده: «بازی تمام شد».

اما بشنوید از اسحاق جهانگیری که چند روز پیش گفته بود بی‌اختیار است و توان تغییر منشی‌اش را هم ندارد و حالا معلوم شده که فریب رسانه را خورده و اصلا اختلافی با رییس جمهوری نداشته است. روزنامه سازندگی را می‌توان رکورددار چاپ عکس جهانگیری از زوایای مختلف دانست، آ‌ن‌هم به‌صورت پوستری و در صفحه اول. سازندگی دیروز از ملاقات و تجدید میثاق رییس جمهوری و معاون اولش خبر داده بود و دیدار رییس و معاون، خبر یک شده بود و امروز هم جهانگیری و رایزنی‌اش برای «اف‌ای‌تی‌اف». تیتر روزنامه همدلی هم بازی کلمات بامزه‌ای داشت:«استمرار اسحاق». این را هم بگوییم که روزنامه ایران عکس انتخاباتی از اوباما را بر صفحه اول گذاشته و حرف‌های رییس جمهوری سابق آمریکا را تیتر کرده: «باید عقلانیت را به سیاست برگردانیم». البته می‌توان انتظار داشت که رویکرد همدلانه روزنامه ایران با دموکرات‌ها و اوباما در چند روز آینده، لعن و نفرین کیهان و جوان و وطن امروز را درپی خواهد داشت.

 

سه‌نقطه ماییم

 

واعظی رییس دفتر رییس جمهوری در باب اختلاف جهانگیری با روحانی و شایعه استعفای معاون‌اول رییس جمهوری، همه تقصیرها را به‌گردن رسانه‌ها انداخت و خلاص. سیدعلی میرفتاح هم یادداشتی نوشته با عنوان پس سه‌نقطه ماییم و با تعریف یک لطیفه قدیمی، همه‌چیز را گفته است. از زبان خودش بخوانیم، بهتر است: «اوایل انقلاب، کمیته جلوی یک ماشین را گرفت و چراغ‌‌قوه را به صورت راننده و سرنشینان انداخت. چهار‌تا مرد بودند، با یک زن. زنی معلوم‌الحال. گفت کجا می‌روید و چه نسبتی با هم دارید؟ بندگان خدا به تته‌‌پته افتادند و چنان‌که افتد و دانی، خود را زدند به کوچه بی‌گناهی و سلامت نفس و تقوا. مرد اول گفت دارم می‌روم به بی‌بضاعت‌ها کمک کنم و در این نیمه‌شب، فقرا را دریابم. دومی گفت می‌روم مراسم دعا اشکی بریزم و استخوانی سبک کنم. سومی گفت می‌روم برای بچه‌های بی‌سرپرست کتاب بخوانم تا خوابشان برود. زن معلوم‌الحال هم گفت چه می‌توانم بکنم دراین ساعت، جز خدمت خلق و عبادت خدای خلق، راننده که صحبت‌ها را شنید، روکرد به کمیته‌ای و گفت پس لابد [...] منم.»

 

یک سخنرانی و چهل‌بار دشمن دشمن

 

روزنامه ایران در ستون «اول دفتر» که حکم سرمقاله و نظرات این روزنامه را دارد، یادداشت تندی باعنوان اعتقاد عمیق در صداوسیما منتشر کرده است که البته می‌تواند تعریضی به رهبر جمهوری اسلامی ایران باشد. در یادداشت ایران، این سوال مطرح شده که آیا اصلا می‌توان به تغییر سیاست‌های صداوسیما امید داشت؟ در ادامه با نقل یک سخنرانی از عبدالعلی علی‌عسگری، رییس سازمان، که گفته بود صداوسیما نباید کسانی را مطرح کند که اعتقاد عمیق به نظام ندارند، آمده است که باید دید حالا که صبح تا شب، صاحبان اعتقاد عمیق در صداوسیما هستند، نتیجه چه شده است. ایران، انتخابات ریاست جمهوری از دوم خرداد به‌بعد را شاهد آورده است که هر وقت صداوسیما هوادار یک نامزد شد، مردم به کس دیگری رای دادند، مخصوصا در دور اول این انتخابات. ایران نوشته است: « آقای رییس صداوسیما در سخنرانی محدود خود، ۴۰بار لفظ دشمن را به‌کار برده، اما این لفظ موجب مشروعیت اقدامات و سیاست‌های او نمی‌شود. بزرگ‌ترین اقدام به‌نفع دشمن این ملت، ناکارآمدی رسانه‌های داخلی و خروج از مرجعیت خبراست، حالا پیدا کنید دستگاه دشمن‌ساز را.»

 

به رییس‌جمهور بگو پول نرسد، یخ می‌زنیم

 

یک‌سالی از زمین‌لرزه کرمان می گذرد و مناطق روستایی زلزله‌زده، هنوز در بحران‌اند و مردم در چادر و کانکس زندگی می‌کنند. خبرنگار روزنامه آفتاب یزد به کرمان و به روستای کوهبنان که مرکز زلزله بوده، رفته و از اوضاع و احوال منطقه گزارش داده است. «حاج قمر»، پیرزن هفتادساله کوهبنانی که در چادر زندگی می‌کند و سررشته‌ای هم در طب گیاهی دارد، به خبرنگار سپرده است که به آقای رییس‌جمهور بگوید اگر پول نرسد، مردم چادرنشین در زمستان سخت و خشک منطقه، یخ خواهند زد. گویا بودجه‌ای برای بازسازی و اسکان زلزله‌زدگان در شهریورماه گذشته تصویب شده که هنوز در پیچ و خم کارهای اداری است.

 

روزنامه جهان صنعت
بسته حمایتی دردی را دوا نمی‌کند

 

اگر اخبار اقتصادی را پیگیری کرده باشید، از بسته حمایتی دولت، چیزی شنیده‌اید. قرار است در این وانفسای گرانی، دولت برای حمایت از بخش فرودست جامعه، یارانه بدهد و یا اقلام ضروری را به‌صورت کوپنی توزیع کند. طرحی که به‌نظر روزنامه جهان صنعت، فایده‌ای ندارد. تورم چهل‌درصدی کجا و بسته حمایتی دویست‌هزار تومانی کجا. از سال گذشته تا به‌حال، قیمت خوراکی‌ها چهل‌وپنج درصد افزایش یافته و بسته حمایتی دولت در خوش‌بینانه‌ترین حالت، یک مُسکن ضعیف است. جهان صنعت نوشته است که به‌زودی شاهد سقوط بخشی از طبقه متوسط و گسترده‌شدن قشر فقیر جامعه خواهیم بود.

 

نوبت مهار توپ طلا

 

پرسپولیس به فینال جام باشگاه‌های آسیا رسید و در این راهیابی بزرگ، دروازه‌بان پرسپولیسی‌ها، «بیرانوند»، سهم بزرگی داشت. حالا بیرانوند نامزد اصلی توپ طلای آسیاست. مقامی که پیش‌تر علی دایی و علی کریمی هم به آن رسیده بودند. بیرانوند نمایش چشمگیری در جام‌جهانی داشت و با مهار پنالتی رونالدو، توانست خودی نشان دهد و در همین بازی پرسپولیس و السد هم یک توپ ژاوی را گرفت که کم از پنالتی رونالدو نداشت. البته توپ طلای آقای دروازه‌بان در گرو قهرمانی پرسپولیس است و این قهرمانی هم به تلاش خود بیرانوند بستگی دارد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More