شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بیماری قلبی و عروقی نخستین عامل مرگ و میر زنان ایرانی

 

مطهره علامه، رئیس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت،  بیماری‌های قلبی و عروقی را اولین و مهمترین عامل مرگ و میر در زنان ایرانی عنوان کرد.

علامه در گفت‌وگویی که روز یکشنبه ۳۰مهر با خبرگزاری ایلنا داشت، با مطرح کردن نقش تحرک جسمانی در روند بیماری‌های قلبی و عروقی گفت : «مهمترین و شایع‌ترین علت ناتوانی‌ در زنان افسردگی و اضطراب است که با انجام فعالیت‌ جسمانی می‌توان از آن پیشگیری و شادابی، نشاط، اعتماد به نفس، عزت نفس زنان و کیفیت زندگی آنان را افزایش داد.»

به اعتقاد رئیس اداره سلامت میانسالان، فعالیت فیزیکی از عوامل مهمی است که در همه ابعاد سلامت زنان از سلامت جسمی تا سلامت روانی و سلامت باروری موثر است.
علامه همچنین عنوان کرد: «تمام عوامل خطر که یک خانم را به بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون بالا، چربی خون بالا، چاقی، دیابت و… مبتلا می‌کند با فعالیت‌ جسمانی منظم و مستمر قابل کنترل، پیشگیری و درمان است.»  

رییس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت با تاکید بر عوامل خطر ساز بیان کرد: «مهمترین عوامل خطر شامل تغذیه نامناسب، استعمال دخانیات و زندگی بدون تحرک  هستند که  متاسفانه زندگی بدون تحرک در زنان ایران دو برابر مردان است و این خطر ابتلا به بیماریها را برای زنان بیش از مردان افزایش می‌دهد.» بر اساس گفته‌های علامه، کم‌تحرکی در زنان بیشترین فاکتور خطر برای زنان است که نقش مهمی در مرگ و میر و ناتوانی زنان دارد. بنابراین اگر قرار باشد برنامه‌ای برای اولویتهای سلامت زنان در نظر گرفته شود، اولین و مهمترین اقدام، افزایش فعالیت‌ جسمانی و ورزشی در زنان در گروه‌های سنی مختلف است.
او همچنین با اشاره به آمارهای موجود درباره سلامت زنان گفت: «براساس آمار بروز سرطان پستان روند صعودی داشته، اما سرطان پستان یک سرطان قابل پیشگیری و قابل درمان است و زنان ایران بدون ترس از آن باید برای غربال‌گری اقدام کنند. به گفته‌ی او در حال حاضر امید به زندگی زنان در این سال‌ها افزایش داشته اما نکته مهم این است که با افزایش سن، زنان دوره طولانی‌تری را با بیماری‌ها مواجه هستند، بنابراین مراقبت‌ها هم از جانب خودشان و هم از سوی سازمانهای ارایه دهنده خدمت باید جدی‌تر گرفته شود و پیشگیری به عنوان یک اصل در اولویت قرار گیرد.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، ۶۳درصد مرگ‌ومیرها در ایران ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و ۲۸درصد به بیماری‌های مغزی مربوط هستند. روزانه دستکم ۳۰۰ نفر در کشور به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی جان خود را از دست می‌دهند. فشار خون بالا عامل اصلی سکته مغزی و قلبی است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More