شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی ۲۴ دی‌ماه

نخبه‌کشی در ذات هر ایرانی است

 

با این‌که اتفاق مهمی نیفتاده، اما گویا همین زندگی روزمره ایران و ایرانی هم غیرعادی و یک اتفاق است و روزنامه‌های امروز درباره وضعیت بحرانی ایران مصاحبه و گزارش فراوان دارند. همدلی سراغ نمایندگان مجلس رفته و پرسیده است ریشه معضلات کشور چیست و در پاسخ شنیده است که کشور مشکل دارد، اما متولی ندارد و کسی هم پاسخگو نیست.

بودجه زیر تیغ نقد و بررسی روزنامه‌هاست و شرق گزارشی تخصصی از بودجه دارد که حسین راغفر، اقتصاد‌دان منتقد دولت، نوشته است. ژوبین صفاری در روزنامه ابتکار نوشته است که ایرانی‌ها در چرخه وهمناک درماندگی می‌چرخند و هر‌چند اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، می‌گوید نباید مردم را نا‌امید کرد، اما نباید نقش دولت را در ناامید کردن مردم نادیده گرفت، مثلا همین بودجه امسال که برای شرایط بحرانی نوشته شده است، توفیری با سال‌های قبل ندارد.

بازار مصاحبه و گفت‌و‌گو هم امروز حسابی گرم است. روزنامه آرمان با محمد‌رضا تاجیک، استاد دانشگاه و از کسانی که نقدهای بنیادین بر اصلاح‌طلبان دارد، گفت‌وگو کرده و شنیده است که ایرانی‌ها در ذات خود نخبه‌کش‌اند. محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه، هم با روزنامه ایران مصاحبه کرده و خبر داده است که دیپلماسی ایران دلخوش به اختلافات داخلی آمریکا نیست. از روزنامه سازندگی هم غافل نشویم که گفت‌و‌گویی منتشر کرده است از محمد موسوی خوئینی که ملقب است به پدر معنوی چپ‌های حکومتی. موسوی خوئینی گفته است که هاشمی رفسنجانی یک تندرو بود، نه سیاستمداری معتدل.

ماجرای برخورد خشن کارمندان شهرداری کرمان با کودکان گل‌فروش و این‌که بچه‌ها را مجبور کرده‌اند تا گل‌ها را بخورند، افکار عمومی را جریحه‌دار کرده است و بیشتر روزنامه‌ها در گزارش و یادداشت به این خشونت عجیب پرداخته‌اند. مصطفی داننده در اخبار صنعت نوشته است با این کار پیمانکاران شهرداری کرمان غروری شکست و نفرتی رویید، بعد در ادامه می‌گوید گل‌فروشی سر چهار‌راه جرم است، اما این‌که بچه‌ها فقیرند و پدرشان بیمار است و خرج خانواده‌شان را درمی‌آورند عیبی ندارد. امروز خواندنی‌ها زیاد است، برویم سروقت روزنامه‌خوانی.

 

نخبه‌کشی در ذات هر ایرانی است

 

محمد‌رضا تاجیک استاد علوم سیاسی است، که روزگاری با اصلاح‌طلبان همراه بوده و حالا منتقد آنان است و گاهی هم حرف‌های ساختارشکنانه می‌زند. این استاد دانشگاه در گفت‌و‌گوی امروزش با روزنامه آرمان از سیاست روز نگفته و به نقد خلق‌و‌خوی ایرانی‌ها در سیر تاریخ پرداخته است. تاجیک می‌گوید شاهنشاهی ساسانی به این دلیل سقوط کرد که در آن کوتوله‌ها و آدم‌های بی‌مایه جای بزرگان را گرفتند. به گفته تاجیک، در ایران نخبه‌کشی نهادینه شده است و اصلا هر ایرانی وقتی به قدرت می‌رسد و کاره‌ای می‌شود، با نخبه‌ها مشکل دارد و نخبه‌کشی در ذات هر ایرانی است. تاجیک استبداد را دلیل این مساله می‌داند و با بیان این‌که شهرهای ایران در ادوار تاریخی به مرکزیت کاخ شاه ساخته می‌شدند، می‌گوید از همین روست که همه مردم ذیل شاه بوده‌اند. به عقیده این استاد دانشگاه، ما ایرانی‌ها باید برداشت خودمان را از خویشتن و دنیا تغییر دهیم، اما حوصله تاریخی این تغییر را نداشتیم.

 

jomhouri
طمع به سست‌ترین حلقه اروپایی

 

قرار است لهستان میزبان همایشی باشد که آمریکایی‌ها برگزار خواهند کرد تا ائتلافی جهانی علیه جمهوری اسلامی شکل دهند. روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی نوشته است که لهستان از نظر اقتصادی و سیاسی، سست‌ترین حلقه اروپاست و آمریکایی‌ها طمع کرده‌اند که این حلقه سست می‌تواند ساختار اروپا را بر هم زند. جمهوری اسلامی به دولتمردان لهستانی هشدار داده است که به‌خاطر یک مشت دلار، اعتبار نیم‌بندشان را به حراج نگذارند.

 

هاشمی هیچ‌وقت معتدل نبود، سوپر‌چپ بود

 

خبرگزاری ایرنا گفت‌و‌گویی کرده با محمد موسوی خوئینی، درباره هاشمی. این روحانی، که معروف است به پدر معنوی چپ‌های خط امامی، هاشمی رفسنجانی را به نقد کشیده است. روزنامه سازندگی در توافقی با ایرنا، بخش دوم مصاحبه را به‌صورت اختصاصی در روزنامه چاپ کرده است.

موسوی خوئینی در دهه هفتاد روزنامه سلام را منتشر می‌کرد، روزنامه‌ای که رویکردش ضد سیاست‌های دولت هاشمی بود. به گفته او، هاشمی هیچ‌گاه معتدل نبود و در اوایل انقلاب از برجستگان جناح چپ بوده و بعدها هم به جناح راست تمایل پیدا کرده است.

موسوی خوئینی معتقد است که هاشمی با مخالفانش برخورد سرکوبگرانه داشت و زمانی ده‌ها نفر از ملی‌مذهبی‌ها به‌دلیل نوشتن نامه‌ای انتقادی به هاشمی، زندانی شدند و رفسنجانی در این‌باره گفته بود باید زندانی شوند تا رویشان کم شود.

موسوی خوئینی که از حامیان محمد خاتمی در انتخابات دوم خرداد سال ۷۶ بود، خاطره‌ای نقل کرده است از آن دوران. او می‌گوید وضعیت طوری بود که حدس می‌زدند خامنه‌ای حامی ناطق نوری، رقیب خاتمی، است و به همین دلیل نزد هاشمی رفته‌اند و رفسنجانی گفته بود: «من با آقای خامنه‌ای اختلاف‌نظر دارم، ایشان دنبال انتخابات پرشور هستند و من می‌گویم آقا بگویند نظرشان بر چه کسی است تا ما کار کنیم و او رییس‌جمهور شود.»

به نظر می‌رسد روزنامه سازندگی، که به‌نوعی ارگان مطبوعاتی هواداران هاشمی است، در روزهای آینده موسوی خوئینی‌ها را به زیر تیغ نقد خواهد برد.

 

محیط زیست کیلویی چند

 

در بودجه سال آینده کشور هیچ توجهی به محیط زیست نشده است و بودجه سازمان محیط زیست به یک درصد از کل بودجه هم نمی‌رسد و این در حالی است که سراسر ایران با بحران‌های محیط زیستی متنوع روبه‌روست. اعتماد در گزارشی نوشته است محیط زیست برای دولت در اولویت نیست، آن هم در شرایطی که رودخانه‌های کشور به فاضلاب تبدیل شده‌اند، در شمال کشور با انباشت زباله مواجه‌ایم و در جنوب با ریزگردها.

اسماعیل کهرم، کارشناس برجسته محیط زیست، هم در یادداشتی با عنوان «موانع بزرگ و بودجه ناچیز» نوشته است که سازمان محیط زیست هیچ هلیکوپتری برای اطفای حریق جنگل‌ها ندارد و حتی ماشین‌های گشت محیط‌بانی برای تامین هزینه بنزین هم در مضیقه‌اند. این در حالی است که ایران از تنوع زیستی و جانوری منحصر‌به‌فردی برخوردار است و البته این چیزها چندان مورد‌ عنایت مسئولان نیست.

 

به اختلافات داخلی آمریکا امید نبندیم

 

محمد‌جواد ظریف مصاحبه‌ای کرده است با روزنامه ایران و تقریبا همان حرف‌های همیشگی‌اش را به روزنامه دولت گفته است.

وزیر خارجه گفت که ایران همواره دنبال صلح در منطقه است و می‌خواهد مردم افغانستان و یمن و عراق خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند.

ظریف می‌گوید آمریکا یک قدرت اثر‌گذار در دنیاست، اما این اثرگذاری، به‌زعم ایران، منفی است.

ظریف تصریح کرد ایران دنبال جنگ و تنش نیست و می‌خواهد روابطش را با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس عادی کند. درباره اختلاف کنگره آمریکا با ترامپ هم ظریف معتقد است اختلاف جدی است، اما ایران نباید به اختلافات داخلی آمریکا و احتمال استیضاح ترامپ امید ببندد.

 

روحانیت متفاوت و مطرود

 

حسن آقا‌میری روحانی متفاوتی بود و حرف‌هایی می‌زد که گویا به مذاق حاکمیت خوش نمی‌آمد، برای همین دادگاه روحانیت او را از صنف روحانیت اخراج و خلع لباس کرده است. روزنامه قانون گزارشی نوشته است درباره حال‌و‌روز این روحانی. گویا حسن آقا‌میری شغل آزاد دارد و معاش او وابسته به منبر و روحانیت نیست. از طرفی، مخالفانش به او لقب آخوند تلگرامی داده‌اند، به دلیل این‌که آقا‌میری در رسانه‌های اجتماعی بسیار فعال است و بیش از یک میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام دارد.

حسن آقا‌میری شنوندگان جوانی دارد و برای ایشان از رحمانیت خدا می‌گوید و معتقد است بیشتر چیزهایی که از عذاب الهی می‌گویند بی‌دلیل است و خلایق را از خدا فراری می‌دهد. این روحانی معتقد است که مساجد نیازی به مناره و گنبد ندارند و امامان شیعه هم نیازی به گنبد طلا ندارند. او معتقد است روحانیون باید کار کنند و از منبر و دین کسب درآمد نکنند. هر‌چه هست، خلع لباس آقا‌میری با تبریک‌های دوست‌دارانش در رسانه‌های مجازی مواجه شده است، خودش هم گفته است که یک آدم عادی است و سخنگوی صنف روحانیت نیست.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More