شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
آتش کمپ، مهلک‌ترین و ویرانگر‌ترین آتش تاریخ کالیفرنیا شد

قطب شمال نامتعادل یعنی آتش، خشکسالی و سیلاب بیشتر

 

تعداد کشته‌های آتش کمپ، یکی از دست‌کم پنج آتش بزرگ پاییزی ایالت کالیفرنیا،  به ۷۷ نفر افزایش پیدا کرد و حدود ۱۰۰۰ نفر در فهرست مفقودی‌ها قرار دارند.

حالا آتش کمپ مهلک‌ترین آتش تاریخ ایالت کالیفرنیا است. این آتش حداقل ۸۸۰۰ سازه را سوزانده و به ویرانگرترین آتش تاریخ کالیفرنیا هم تبدیل شده است. آتش‌های یک هفته اخیر دست‌کم ۲۰۰ هزار جریب را سوزانده‌اند. بااین‌حال تلاش دست‌کم پنج هزار آتش‌نشان به نتیجه‌ نرسیده و فقط ۳۵ درصد آتش کمپ مهار شده است. علت، بادهای شدید، هوای خشک و نبود بارندگی است.

اکنون اقلیم‌شناسان ریشه این آتش‌های پاییزی را نه در آمریکا، بلکه در شمال زمین جست‌وجو می‌کنند، در قطب شمال، که همچنان هوایی گرم‌تر از میانگین سال‌های اخیر خود را تجربه می‌کند و در نتیجه‌ رودخانه جَوی «جِت‌استریم قطب شمالی» را به سمت جنوب می‌راند.

 

جت‌استریم افسارگسیخته رفتارهای آب‌وهوایی را تغییر می‌دهد

در گذشته و پیش از عصر گرمایش زمین به‌واسطه فعالیت صنعتی بشر، میان نیم‌کره شمالی و قطب شمال تعادل دمایی وجود داشت. یعنی قطب در بیشتر طول سال بسیار سردتر از مناطق جنوبی‌‌اش بود. در نتیجه، رودخانه جَوی جِت‌‌استریم قطب شمالی، در مسیری مشخص در اتمسفر نزدیک به زمین حبس بود و جریان هوای سرد را در محدوده شمالگان نگه می‌داشت.

برخلاف گذشته، این تفاوت دمایی دیگر وجود ندارد، و در نتیجه‌، جریان جت‌استریم قطب شمالی مرتب به جنوب سوق پیدا می‌کند. یکی از پیامدهای آشکار این پدیده، موج گرما و تابستان‌هایی طولانی در نیم‌کره شمالی است. درحالی‌که موج سرما و یخبندان در زمستان‌ها شایع‌تر است، در شمالگان بالا ماندن دمای هوا غیرعادی است؛ مثل زمستان گذشته در قطب شمال، وقتی برخی روزها دمای هوا تا ۲۰ درجه سانتیگراد گرم‌تر از میانگین سال‌های اخیر و نزدیک به صفر باقی می‌ماند.

حالا اقلیم‌شناسان در پژوهش تازه‌‌ای که در مجله پیشرفت‌های علمی (Science Advances) منتشر شده، می‌گویند آن‌چه در قطب شمال رخ می‌دهد، در قطب باقی نمی‌ماند و پیشرفت گرمایش زمین به‌معنای افزایش رویدادهای شدید آب‌وهوایی خواهد بود.

مانند آن‌چه هم‌اکنون دارد رخ می‌دهد: کالیفرنیا از تداوم خشکسالی و عدم بارندگی رنج می‌برد و فصل آتش دیگر محدود به تابستان نیست، بلکه در پاییز هم مهلک و ویرانگر است. در شرق اروپا، سیلاب شهرهای مختلف را فرا گرفته، درحالی‌‌که اروپای مرکزی دچار خشکسالی‌ شدیدی شده است.

اقلیم‌شناسان می‌گویند این رویدادهای شدید آب‌و‌هوایی در سال‌های آتی با سیری تصاعدی در بدترین شرایط تا سه برابر افزایش می‌یابند. پیش‌بینی می‌شود آتش‌سوزی در منابع طبیعی غرب قاره آمریکا از جمله در ایالت کالیفرنیا، همراه با پیشرفت گرمایش زمین، تبدیل به رویدادی برای تمام طول سال بشود و شاید فصل آتش مبدل شود به سال‌های آتش.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More