شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

از جام جهانی چه می‌خواهیم؟

 

تنها چند روز به باز‌ی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه باقی مانده است و به‌نظر می‌رسد جامعه ایران به هیچ عنوان برای این رویداد مهم ورزشی آمادگی ندارد.

موضوعات پیرامون حذف چند بازیکن باشگاه استقلال و پرسپولیس موجب شده تا تیم ملی تحت شدیدترین انتقادات تاریخ خود قرار بگیرد. در حالیکه کارلوس کی‌روش بیش از هفت سال است که مدیریت تیم ملی فوتبال ایران را به‌عهده گرفته و در تمامی این سال‌ها به‌خوبی توانسته فوتبال ملی ایران را به ثبات برساند، اما انتقادات و اعتراض‌های  بی‌اساس موجب شده تا پیش از بازی‌های مهم جام جهانی تیم ملی از لحاظ روحی و روانی شرایط مناسبی نداشته باشد.

در حالیکه تمامی کشورهای حاضر در جام جهانی فوتبال از حضور در این تورنمت جهانی به دنبال لذت بردن از فوتبال هستند، اما در ایران این بازی‌ها بهانه‌ای شده است تا در صورت عدم نتیجه گیری مناسب تسویه حساب‌های شخصی شروع شود.

کارلوس کی‌روش مربی کاملا حرفه‌ایی است که به رغم اخلاق تند و روحیه ناسازگارش همواره در تمامی تیم‌هایی که فعالیت کرده با مدیران آنان به مشکل برخورده است، اما بدون تردید نمی‌توانیم توانایی‌های فنی و شخصیت استثنایی او را در موفقیت تیم ملی ایران نادیده بگیریم.

فوتبال ایران پس از روی کار آمدن  کی‌روش در رده ملی پیشرفت مناسبی داشته که حضور در دو دوره جام جهانی و افتتاح سازمان پک که در واقع کمپ اختصاصی تیم ملی ایران است، نمونه‌ای از موفقیت‌های این مربی پرتغالی است.

فوتبال ایران تا پیش از کی‌روش همواره با نوسانات فراوانی روبرو بود که با شکست‌های تحقیرکننده‌ای نیز همراه بود. اما پس از کی‌روش ثبات و نظم و انضباط در داخل و بیرون زمین فوتبال که از دست آوردهای کی‌روش است، موجب شده تا تیم ملی روند رو به رشدی را طی کند، که نباید به‌سادگی آن‌را نادیده بگیریم.

در ایران فوتبال وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف مشخصی است که ذات فوتبال با آن هم‌خوانی ندارد. به‌عنوان نمونه دخالت نمایندگان مجلس در بازیکنان خط خورده از لیست تیم ملی نمونه‌ای آشکار از دخالت افرادی خارج از جامعه فوتبال در ایران است.

در تازه ترین رویداد رخ داده به‌خوبی می‌توان به شرایط نامناسب فوتبال ایران پی برد. در حالی‌که هیچ‌یک از گزارشگران فوتبال ایران در روسیه حضور ندارند در مجلس برای حضور شش نماینده در جام جهانی فوتبال قرعه کشی صورت می‌گیرد. حضور نمایندگان در جام جهانی چه کمکی به فوتبال ایران می‌کند؟ آیا بهتر نبود هزینه حضور این افراد صرف بازسازی زمین‌های خراب فوتبال ایران شود؟

فوتبال ایران صنعت ورشکسته‌ای است که نیاز به سرمایه‌گذاری و مدیریت درست و اصولی دارد و حضور در جام جهانی فرصت مناسبی برای کارشناسان و مدیران فوتبال است تا با حضور در این مسابقات دستاوردهای مناسبی را برای فوتبال ایران به ارمغان بیاورند. حضور شش نماینده که به‌عنوان تماشاچی در جام جهانی حاضر می‌شوند چه کمکی به فوتبال ایران می‌کند؟

 

بازیکن سابق تیم ملی ایران
تازه چه خبر؟
بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ جان باخته است. منابع نزدیک به خانواده شاهین...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More