شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
مایک پمپئو در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال:

قاسم سلیمانی مسئول سرکوب اعتراض‌های مردم ایران بود

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ضمن انتقاد از حکومت ایران برای جلوگیری از برگزاری مراسم عزاداری برای کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان‌ماه گفت قاسم سلیمانی، فرمانده کشته‌شده نیروی قدس سپاه‌پاسداران، مسئول سرکوب اعتراض‌های مردم بود. 

پمپئو روز شنبه ۱۴ دی‌ماه در مصاحبه با ایران اینترنشنال گفت: «ما صدای مردم ایران را می‌شنویم و از آن‌ها پشتیبانی می‌کنیم. من می‌دانم که اعتراض‌ها در واکنش به مرگ سلیمانی اعتقاد مردم نیست. می‌دانم که در نهایت، بیشتر مردم ایران خوشحالند؛ خوشحال از این‌که این تروریست از میان رفته است.»

او با اشاره به سرکوب اعتراض‌های مردمی در ایران اضافه کرد: «او (سلیمانی) مسئول نیروهای بسیج بوده و آن‌ها را پیش می‌رانده. سلیمانی می‌دانست که اگر صدای مردم ایران شنیده شود، موجودیت او به خطر می‌افتد.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره جلوگیری از برگزاری مراسم عزاداری برای کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان آن را «غم‌انگیز و ریاکارانه» خواند و گفت: «من این را پلید و شیطانی می‌دانم؛ این‌که اجازه ندهند پدران و مادران برای مرگ فرزندشان، که اغلب به دست سازمان‌های تحت رهبری قاسم سلیمانی کشته شده‌اند، سوگواری کنند.»

پمپئو این رفتار را «بازتاب‌دهنده ماهیت رژیم ایران» توصیف کرد.

او به ادامه اعتراض‌ها در ایران و کشورهای منطقه اشاره کرد و گفت مردم «بر درخواست‌هایشان از سیاستمداران و مدیران فاسد این کشورها پافشاری خواهند کرد و از دین سالاران و دزدسالاران که بر ایران حکومت می‌کنند، می‌خواهند از این رفتارها دست بکشد؛ رفتارهایی که می‌دانند به زندگی همه آن‌ها و زندگی آینده فرزندانشان آسیب می‌زند.»

پمپئو خطاب به مردم ایران گفت: «آن‌چه را حق شماست درخواست کنید. عزت انسانی، آزادی برای زندگی، آزادی مذهب همان‌گونه که می‌خواهید، این‌ها را بخواهید. از رهبری ایران بخواهید این‌ها را به شما بدهد، چون شما مستحقش هستید و این‌ها حق شماست.»

سازماندهی تنش‌آفرینی در منطقه با قاسم سلیمانی بود

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از این گفت‌وگو انتخاب زمان عملیات کشتن سلیمانی را وابسته به چند عامل دانست و گفت: «تنش‌ها در حال افزایش بود و ما باید آن را متوقف می‌کردیم. همه این‌ها با سازماندهی قاسم سلیمانی تروریست در حال انجام بود.»

پمپئو در ادامه به نقش سلیمانی در اعتراض‌های اخیر لبنان و عراق اشاره کرد و گفت اعتراض‌های مردم در این کشورها «علیه فساد» و برای «آزادی» بوده و «علیه آمریکا نبوده است».

او گفت که سلیمانی افراد شرکت‌کننده در تجمع‌های اعتراضی مقابل سفارت آمریکا در عراق را «تامین» می‌کرده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین سلیمانی را مسئول برنامه‌ریزی حملات ماه‌های اخیر در منطقه دانست و اضافه کرد که سلیمانی و نیروهای نیابتی سپاه پاسداران «کشتی‌ها را در تنگه هرمز به دام می‌انداختند. دیدیم دست به فعالیت‌هایی زدند که به سرنگونی یک پهپاد انجامید و سپس در دسامبر دیدیم که برای دهمین یا پانزدهمین‌بار دست به حمله‌ای زدند که این بار منجر به مرگ یک پیمانکار آمریکایی شد.»

اشاره پمپئو به حمله راکتی شامگاه جمعه ششم دی‌ماه به پایگاه نظامی مشترک عراق و آمریکا در نزدیکی شهر کرکوک است.

او اعلام کرد که سلیمانی علاوه بر این، در حال برنامه‌ریزی برای «حمله‌های قریب‌الوقوع» علیه نیروهای آمریکا در منطقه بوده است.

دوره مماشات با تروریست‌ها تمام شده است

وزیر خارجه آمریکا درباره واکنش واشینگتن به پاسخ احتمالی ایران به کشته‌شدن سلیمانی گفت: «اعلام نخواهیم کرد که دقیقا چه می‌کنیم، اما همان‌طور که هفته گذشته دیدید نیروهای نیابتی را به پاسخگویی وامی‌داریم.»

او درباره برنامه‌ریزی ایران برای حملات آینده افزود: «دوران مماشات ایالات متحده با تروریست‌ها تمام شده است، به همین سادگی.»

پمپئو به سیاست‌های ضدتروریستی دولت دونالد ترامپ اشاره کرد و گفت: «ما خودمان را آماده کرده‌ایم، اطمینان حاصل کرده‌ایم که منابع مناسب فراهم شده باشد.»

او در همین زمینه به تشکیل ائتلاف امنیت دریایی در خلیج فارس و همچنین آمادگی وزارت دفاع، دیپلمات‌ها و سفارت‌های آمریکا در منطقه برای مقابله با حملات احتمالی آینده اشاره کرد.

وزیر خارجه آمریکا این اقدامات را در راستای «محافظت از منافع» کشورش و در مقابله با تروریست‌ها خواند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More