شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آتش‌سوزی در زاگرس؛ دره لبک ۱۰ ساعت سوخت، تنگ علمدار در منطقه حفاظت شده خائیز همچنان می‌سوزد

آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع از شامگاه چهارشنبه در «تنگ علمدار» واقع در منطقه حفاظت شده خائیز آغاز شده و این منطقه همچنان در آتش می‌سوزد، همزمان آتش‌سوزی در دره لبک شهرستان کهگیلویه بین دهدشت و سوق که از عصر چهارشنبه آغاز شده بود دست‌کم تا بامداد پنج‌شنبه ادامه داشت.

به گفته منابع محلی، آتش در تنگ علمدار واقع در منطقه حفاظت شده خائیز نیز از شامگاه چهارشنبه ‌بار دیگر شعله‌ور شد و به گفته منابع محلی این منطقه همچنان در آتش‌سوزی گسترده می‌سوزد.

منابع محلی سخت‌گذر بودن منطقه و وقوع آتش‌سوزی در شب را دلیل گسترش بیشتر حریق در این منطقه عنوان کرده و هشدار دادند در صورتی‌که این از تنگ علمدار عبور کند به مناطقی از منطقه حفاظت شده خائیز گسترش خواهد یافت که طی سال‌جاری تاکنون دچار حریق نشده‌اند.

رییس آتش نشانی بهبهان، ابعاد آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده خائیز را  بسیار گسترده اعلام کرد و به گفته نیروهای آتش‌نشانی خط آتش در این منطقه را سه تا چهار کیلومتر اعلام کردند.

از سوی دیگر آتش‌سوزی در دره لبک شهرستان کهگیلویه بین دهدشت و سوق که از عصر چهارشنبه آغاز شده است دست‌کم تا بامداد پنج‌شنبه همچنان ادامه داشت.

بخشی از طرح‌های بادام‌کاری در اراضی ملی این منطقه دچار آتش‌سوزی شده است. نیروهای محلی و نیروهای جنگلبانی با وجود کمبود شدید امکانات اطفای حریق برای مهار آتش‌سوزی تلاش می‌کنند.

 

 

درحالی که به گفته منابع محلی این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد، علیرضا اتابک، فرماندار کهگیلویه، صبح پنج‌شنبه ۲۶ تیر ماه گفت که با وجود وسعت و حجم این آتش‌سوزی به دلیل وزش باد، داوطلبان و نیروهای حاضر در محل پس از ۱۰ ساعت تلاش در ساعات بامداد شعله‌های آتش را خاموش  کردند.

فرماندار کهگیلویه افزود که این آتش‌سوزی از ساعت سه بعد از ظهر چهارشنبه ۲۵ تیرماه در محدوده روستاهای چنگلوا و منطقه دره لبک آغاز شد و به سوی روستاهای چارمه، سرپری، و چاه بردی و جاده سلامت شهرستان کهگیلویه گسترش یافت.

به گفته اتابک از ساعات اولیه آتش سوزی که زبانه‌های آتش و حجمی از دود تپه‌های اطراف این منطقه را فرا گرفته بود نیرو‌های مردمی، کارکنان اداره‌های منابع طبیعی، محیط زیست، آتش‌نشانی، جهادکشاورزی، و گروه‌های کوهنوردی به محل آتش سوزی اعزام شده بودند.

فرماندار کهگیلویه گفت که «وجود ۱۰ دستگاه دمنده در مهار آتش تاثیر به‌سزایی داشت و نیروهای حاضر در منطقه توانستند بعد از ده ساعت آتش را مهار کنند اما دلیل وقوع آتش‌سوزی و وسعت منطقه آسیب دیده از حریق در حال حاضر مشخص نبوده  در دست بررسی است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More