شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آتش سوزی در نیروگاه طرشت؛ مدیرعامل نیروگاه احتمال خرابکاری را رد کرد 

مدیرعامل نیروگاه طرشت اعلام کرد آتش‌سوزی ظهر در واحد گازی ۲۵ مگاواتی این نیروگاه مهار شده و تلفات جانی نداشته است.

یحیی نوبخت ضمن رد هرگونه احتمال عملیات خرابکاری در این حادثه گفت که با توجه به بررسی‌های اولیه این آتش‌سوزی در پی انجام عملیات جوشکاری در محل حادثه روی داده است.

او اعلام کرد که مراحل آماده‌سازی این واحد برای پیوستن دوباره به شبکه سراسری برق کشور در حال انجام است.

در دو ماه گذشته در بیش از ۱۰ واحد صنعتی بزرگ آتش سوزی و انفجار رخ داده است. 

 نیروگاه حرارتی اسلام‌آباد اصفهان، نیروگاه زرگان (مدحج) اهواز، نیروگاه حرارتی تبریز و پست اصلی برق در خیابان امیرکبیر شیراز، چهار نیروگاه و تاسیسات برق هستند که در دو ماه گذشته دچار حادثه شده‌اند.

در این مدت همچنین در مجتمع آلومینیوم لامرد در استان فارس، یک کارخانه شناور سازی در بوشهر، پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی کارون و  پتروشیمی تندگویان انفجار، آتش‌سوزی و نشست گاز رخ داده است.

روز سه شنبه نیز شش تریلی حامل سوخت در پارکینگ «اعتماد» در شهرک دولت‌آباد کرمانشاه منفجر شد.

روز ۱۵ خرداد در بندر شهید رجایی یک حادثه آتش‌سوزی رخ داد. رسانه‌های اسراییل این آتش‌سوزی را اقدامی در تلافی تلاش ایران برای اقدامات خرابکارانه در تاسیسات آب اسراییل دانستند.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه ایران آتش سوزی‌های اخیر در تاسیسات صنعتی را «بی ارتباط با حملات سایبری» خوانده و در عین حال گفته بود که «در چندماه اخیر چند حمله سایبری به زیرساخت‌های کشور» انجام شده است.

عباس موسوی این حملات را منتسب به آمریکا و اسراییل کرده بود.

پیش از این غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران اعلام کرده بود که دلیل آتش‌سوزی در نیروگاه‌های و جنگل‌های ایران «امنیتی نیست» است اما حادثه نطنز «مجزا از دیگر حوادث است».

رسانه‌های ایران حادثه انفجار در تاسیسات اتمی نطنز را به اسرائیل نسبت داده‌اند. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز اعلام کرده که دلیل این حادثه مشخص شده اما به دلیل «ملاحظات امنیتی» اعلام نمی‌شود.

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با رد احتمال حمله هوایی و جاسازی شی «مشکوک» در دستگاه‌ها در سایت نطنز گفته که این به دلیل «رخنه در مسائل حراستی و حفاظتی» رخ داده است.

او توضیح بیشتری درباره «رخنه در مسائل حراستی و حفاظتی» نداده است.

اردشیر مطهری نماینده گرمسار در توییتر خود نوشته بود که این حملات از طریق «پهبادهای ناشناس» انجام شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More