شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ابهام درباره سرنوشت برادران صدر‌الساداتی ادامه دارد

در حالی که خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران، به نقل از دو نماینده قم، از «حضور» روح‌الله صدرالساداتی، عضو مجلس خبرگان و دو برادرش رضا و مهدی، در قم خبر دادند، پدر این سه برادر این خبر را تایید نکرده است.

در ویدیویی که عصر جمعه ۱۵ شهریور از مهدی صدرالساداتی، پدر برادران صدرالساداتی، در کانال تلگرامی نزدیک به غفار عباسی منتشر شده، او خبر حضور فرزندانش در قم را تایید نمی‌کند.

خبرها درباره سرنوشت برادران صدرالساداتی از آنجا اهمیت یافته که بر اساس گزارش‌های غیررسمی به نقل اعضای خانواده صدرالساداتی، این سه برادر «از بامداد چهارشنبه ۱۳ شهریور به قصد عزیمت به فرودگاه مهرآباد تهران و سفر به بندرعباس از قم خارج شدند، اما پس از آن مفقود شده و تلفن‌های همراه آن‌ها نیز خاموش است».

هنوز نهادهای امنیتی رسمی، چون وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و همچنین شورای عالی امنیت ملی، درباره وضعیت برادران صدرالساداتی توضیحی ارائه نکرده‌اند.

روز جمعه، احمد امیرآبادی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «پیگیر موضوع برادران صدرالساداتی شدم، مسئولین مربوطه گفتند احضار و بازداشت نشده‌اند و در حال حاضر در قم به سر می‌برند و زندگی عادی‌ خودشان را دارند.»

 

 

خبرگزاری تسنیم با استناد به این توییت نوشت برادران صدرالساداتی مفقود یا ربوده نشده‌اند.  

همزمان، مجتبی ذوالنوری، دیگر نماینده قم و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با تاکید دوباره بر این که «آقایان صدرالساداتی ربوده و مفقود نشدند و کسی هم آنها را به جایی منتقل نکرده»، گفت: «خودشان در مسیر قم-تهران یعنی اطراف مجموعه خدماتی مهتاب، تصمیم می‌گیرند که موبایل‌های خود را خاموش کنند و به قم برگردند که نهایتا این تصمیم را اجرایی و موبایل خود را خاموش کرده و به قم برمی‌گردند.»

او ادامه داد: «آنها به منزل برادر آقای غفاری (غفار عباسی مراغه‌ای) می‌روند و به کسی هم خبر نمی‌دهند و خانواده آنها نیز بی‌اطلاع بودند.»

برادران صدرالساداتی که هر سه روحانی‌اند، روابط نزدیکی با یک روحانی به نام غفار عباسی در قم دارند که در ماه‌های گذشته نیروهای امنیتی فعالیت‌هایش را محدود کرده‌اند. مهدی صدرالساداتی، عباسی را استاد عرفان خوانده و گفته بود که از شاگردان و مریدان اوست.

ذوالنوری همچنین گفت که پس از مراجعه خانواده برادران صدرالساداتی به پلیس، «نیروهای امنیتی تلاش کردند به نحوی ردی از اینها پیدا کنند که این اتفاق افتاد… البته از شب گذشته هم موضوع مشخص است و خانواده آنها هم خبر دارند و محل حضور تقریبا لو رفت و مشکل خاصی هم نیست.»

او ادامه داد: «اینکه نیت و انگیزه آنها چه بوده و چه کاری می‌خواستند انجام دهند را نمی‌دانیم.»

این در حالی است که پدر برادران صدرالساداتی در ویدیویی که منتشر کرده، می‌گوید:‌ «خبری تایید شده از حضور این افراد در قم یا جای دیگری به دست ما نرسیده است».

او درخواست می‌کند افرادی که می‌گویند برادران صدرالساداتی در قم حضور دارند، ادعای خود را «اثبات» کنند و اگر «آدرسی» دارند به خانواده صدرالساداتی ارائه دهند.

پیش‌تر، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، درباره ناپدید شدن برادران صدرالساداتی به خبرگزاری تسنیم گفت که این افراد «بازداشت نشده‌اند و بقیه ماجرا به زودی مشخص می‌شود».

قبل از آن، دادسرای ویژه روحانیت هم هرگونه اقدامی قضایی درباره این افراد را رد کرده و دبیرخانه مجلس خبرگان ناپدید شدن آن‌ها را تایید کرده بود.

دادسرای ویژه روحانیت همچنین هشدار داده بود: «انتساب و انتشار خبر مزبور موجب تعقیب کیفری خواهد بود.»

در گزارش‌های اولیه اعلام شده بود که فرد چهارمی به نام «مجتبی پرگر» همراه با برادران صدرالساداتی ناپدید شده، اما شامگاه پنج‌شنبه اعلام شد که او «در ابتدای حرکت از قم به سمت فرودگاه مهرآباد به دلایلی در قم از خودروی برادران صدرالساداتی پیاده شده است».

علاوه بر عضویت روح‌الله صدرالساداتی در مجلس خبرگان، مهدی و رضا صدرالساداتی نیز با دختران محمدرضا مدرسی یزدی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو فقهای شورای نگهبان، ازدواج کرده‌اند.

مهدی صدرالساداتی در چند مورد، بخش‌هایی از پرونده‌های فساد فرزندان، بستگان و در مواردی برخی مقام‌های جمهوری اسلامی را فاش کرده است.

او اخیرا اطلاعاتی درباره ثروت خانوادگی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، را منتشر و همسر شمخانی، فرزندان و دامادهای او را متهم کرد که با استفاده از رانت و سوءاستفاده از موقعیت او، اقدام به برج‌سازی کرده و از طریق فعالیت‌های غیرقانونی صدها میلیارد تومان سود برده‌اند.

دو روز پیش از انتشار خبر ناپدید شدن برادران صدرالساداتی، اخبار غیررسمی درباره استعفای شمخانی از سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی منتشر شد، اما مقام‌های دولتی این اخبار را رد کردند.

همچنین مهدی صدرالساداتی فیلمی از «باغ وحش خصوصی» حسین رعیت با نام واقعی «حسین میرکاظمی» را منتشر کرده که بر اساس گزارش‌های غیررسمی، «پاتوق» برخی مقام‌های ارشد حکومتی است. عکس میرکاظمی، در جریان اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ منتشر شد که در آن نشان می‌داد او همراه با گروهی مسلح به سلاح‌های گرم و سرد، سوار بر موتور در خیابان‌های تهران به سرکوب معترضان می‌پردازد.

مدتی بعد تصاویر او با بابک زنجانی، متهم فساد نفتی، سوار بر جت خصوصی منتشر شد و پس از آن در جریان فیلمی که سعید مرتضوی از فاضل لاریجانی پخش کرد، بار دیگر تصاویری از میرکاظمی نیز منتشر شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More