شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بعد از لغو دو اجلاسیه قبلی به دلیل شیوع کرونا، اجلاس بعدی مجلس خبرگان نیز به تعویق افتاد

پس از لغو دو اجلاسیه قبلی مجلس خبرگان به دلیل شیوع کرونا، اجلاسیه بعدی این مجلس نیز که قرار بود چهاردهم بهمن ماه برگزار شود به تعویق افتاد.

لغو دو اجلاسیه قبلی مجلس خبرگان و تعویق اجلاسیه درحالی صورت گرفته است که اعضای مجلس خبرگان اغلب روحانیان پیر و سالخورده‌اند.

نزدیک به ۳۰۰  نفر از مدرسان و روحانیان حوزه‌ علمیه قم یک‌شنبه دوم آذر ماه در نامه‌ای به اعضای هیات رییسه مجلس خبرگان، از لغو اجلاسیه‌های مجلس خبرگان انتقاد کرده و نوشتند: «از حصون [پناهگاه] امت انتظار می‌رفت در این شرایط حساس که اسلام، انقلاب، نظام و مردم وضعیت سختی را تجربه می‌کنند، در صف اول پیگیری حل مشکلات باشند لکن با کمال تاسف، شاهد لغو جلسات مجلس خبرگان آنهم به بهانه‌ حقیر کرونا هستیم.»

احمد خاتمی، سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان، با اعلام تعویق زمان برگزاری اجلاسیه مجلس خبرگزاری گفت: « براساس مصوبه جدید هیات رییسه مجلس خبرگان زمان برپایی این اجلاس از چهاردهم بهمن به چهارم اسفند ماه تغییر کرده است.»

در شرایط معمول، مجلس خبرگان دو اجلاسیه سالانه در هفته‌های پایانی تابستان و هفته‌های پایانی زمستان هر سال برگزار می‌کند. اسفند ماه سال۹۸ هیات رییسه مجلس خبرگان اعلام کرد که اجلاسیه اسفند ماه خود را به دلیل شیوع کرونا و به توصیه مقام‌های وزارت بهداشت لغو کرده‌است.

با این حال پس از بازگشایی‌هایی که در اواخر فروردین ماه ۹۹ با دستور ستاد ملی مدیریت کرونا و تاکید این ستاد بر کاهش شدت و گستره شیوع کرونا، بازهم اجلاسیه مجلس خبرگان برگزار نشد.

در نیمه مرداد ماه احمد خاتمی، سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان اعلام کرد اجلاسیه این مجلس که قرار بود در ۲۷ مردادماه برگزار شود «با توجه به گسترش ویروس منحوس کرونا و درگیر بودن اکثر استان‌های کشور با آن و نیز با لحاظ اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا، تشکیل اجتماعات را ممنوع نموده، برگزار نخواهد  شد.»

سخنگوی خبرگان همان روز اعلام کرد که «با فراهم شدن شرایط در زمان مناسب، تاریخ بعدی اجلاسیه اعلام می‌شود» اما اکنون با گذشت بیش از شش ماه،  برگزاری اجلاسیه  بعدی این مجلس که قرار بود ۱۴ بهمن برگزار شود هم  به تعویق افتاده است.

شماری از اعضای این مجلس از جمله محمد یزدی رییس سابق آن و محمدتقی مصباح یزدی که در انتخابات میان‌دوره‌ای و از اسفند سال گذشته به مجلس خبرگان راه یافتند، بدون آنکه فرصت نشستن بر کرسی‌های آن درگذشتند. همچنین هاشم بطحایی یکی از اعضای این مجلس به دلیل ابتلا به کرونا جان‌باخت و ابراهیم امینی نیز در اردیبهشت ماه درگذشت.

احمد خاتمی، سخنگوی هیات رییسه  مجلس خبرگان شامگاه پنج‌شنبه نهم بهمن ماه و درحالی که پنج روز تا زمان برگزاری اجلاسیه هشتم باقی مانده بود، از تعویق آن خبر داد و گفت که براساس مصوبه جدید هیات رییسه مجلس خبرگان زمان برپایی این اجلاس از چهاردهم بهمن به چهارم اسفند تغییر کرده است.

سخنگوی هیات رییسه  مجلس خبرگان همچنین از تغییر دیگری در برگزاری اجلاسیه بعدی مجلس خبرگان خبر داد و درحالی که اجلاسیه‌های پیشین مجلس خبرگان که طی دو روز برگزار می‌شد، گفت که این اجلاس با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی و «یک روزه» برگزار می‌شود.

براساس روال برگزاری اجلاسیه مجلس خبرگان، اعضای آن در روز دوم  و بعد از پایان نشست‌های خود، با حضور در دفتر رهبر جمهوری اسلامی با او دیدار می‌کردند.

علی خامنه‌ای از زمان شیوع کرونا در ایران در قرنطینه شدید قرار دارد و ماه‌ها هیچ گونه دیدار حضوری حتی با مقام‌های ارشد حکومتی نداشت و در چند ماه اخیر نیز چند دیدار معدود و با رعایت سفت و سخت نکات بهداشتی و فاصله از مهمانان خود، داشته است.

علاوه براین خامنه‌ای حتی مراسم مذهبی را به شکل تک نفره با فاصله بسیار و رعایت شدید نکات بهداشتی از سخنران مراسم برگزار کرده است.

علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر حسن روحانی، پانزدهم مهر ماه در صفحه توییتر خود از وجود «پروتکل‌های ویژه ستاد ملی کرونا برای مقامات ارشد نظام» خبر داد و گفت که علی خامنه‌ای به دلیل رعایت این پروتکل‌، ماه‌ها برنامه‌های کاری خود را تغییر داده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More