شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
بررسی نرخ اجاره‌بها در تهران

اجاره خانه در تهران چقدر است؟

دو میلیارد، یک میلیارد  و ۲۰۰ میلیون، ۸۰۰ میلیون، ۵۵۰ میلیون تومان، این‌ها قیمت اجاره برخی از خانه‌ها در تهران است خانه‌هایی که شاید تا همین چند سال پیش با همین قیمت به فروش می‌رفتند اما حالا با این قیمت فقط می‌توانید آن‌ها را رهن کنید یا مبلغی از آن‌ را به عنوان ودیعه بپردازید و مابقی آن‌ها به اجاره ماهیانه تبدیل کنید و هر ماه مبلغ سنگینی را بابت اجاره‌بهای این خانه‌‌ها پرداخت کنید.

این مبالغی است که برخی از صاحب‌خانه‌ها یا بنگاه‌داران در سایت «دیوار» برای اجاره خانه‌ها آگهی کرده‌اند ، سایتی‌ که سال‌هاست به محل معاملات مختلف از جمله مسکن تبدیل شده است. در این گزارش از محله‌‌های جنوب تا شمال شهر تهران، از متراژ‌ خانه‌های زیر ۶۵ متر تا متراژ‌های بالا را جست‌وجو کردیم. گران‌ترین اجاره‌بهایی که در این سایت به ثبت رسیده است دو میلیارد رهن کامل است مانند خانه‌ای ۱۰۰ متری در محله پاسداران یا خانه‌ای ۱۵۰ متری در محله نیاوران و چند خانه‌ای مشابه در همین مناطق اما قیمت اجاره باقی خانه‌ها از دو میلیارد تومان در شمال شهر تهران به ۱۰۰ میلیون تومان رهن کامل خانه‌‌ای کوچک بدون آسانسور، پارکینگ و انباری در مناطق جنوبی تهران سرازیر می‌شود. ‌در حالی قیمت اجاره مسکن به طور افسارگریخته‌ای در کشور بالا رفته است که تورم تنها در بازار مسکن خلاصه نمی‌شود بلکه همه اجناس و کالاها‌ متاثر از تورم شده‌اند و در این شرایط سبد خانوار نیز روز به روز کوچک‌ و کوچک‌تر می‌شود.

 

اجاره ۱۰۰ متر خانه در تهران چند؟

طبق استانداردها، یک خانواده چهارنفره باید در خانه‌ای حداقل ۱۰۰ تا  ۱۵۰ متر زیربنا زندگی کنند، برای این‌که بدانیم اجاره‌ بهای حداقل متراژ مسکن برای یک خانواده چهار نفره در محله‌های مختلف تهران چقدر است آگهی‌های سایت «دیوار» را بررسی کردیم و چند نمونه از آگهی‌ها را در ادامه این گزارش می‌آوریم. در متن پایین همه آگهی‌‌ها بر اساس رهن کامل نوشته شده است و معمولا خانه‌ها به صورت رهن کامل اجاره داده نمی‌شود و مبلغی از آن به عنوان رهن و مبلغی به عنوان اجاره در نظر گرفته می‌شود اما برای محاسبه و تبدیل رهن به اجاره هر یک میلیون تومان را ۳۰ هزار تومان می‌توان در نظر گرفت یعنی به ازای کم هر ۳۳ میلیون تومان باید حدود یک میلیون تومان به اجاره اضافه کرد. 

بر اساس آگهی‌های ثبت شده در سایت «دیوار» در حال حاضر آپارتمان ۱۰۰ متری در نیاوران ۹ ساله و بازسازی شده ۶۰۰ میلیون تومان رهن کامل (قابل تبدیل به ودیعه و اجاره) اجاره داده می‌شود و در شهرک غرب خانه‌ای با همین متراژ ۴۵۰ میلیون تومان اجاره داده می‌شود، کمی به مرکز که نزدیک‌تر می‌شویم اما قیمت‌ها تغییر چندانی نمی‌کند، مثلا خانه‌ای ۱۰۰ متری در صادقیه بدون آسانسور در طبقه دوم یک ساختمان با قیمت ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل اجاره داده می‌شود در همین محله اما خانه‌ای دیگر با همین متراژ با قیمت ۳۵۰ میلیون تومان اجاره داده می‌شود. برای یافتن قیمت مناسب‌تر آگهی‌های محدوده انقلاب را جست‌وجو می‌کنیم در این  محل خانه‌ای با همین متراژ با آسانسور، انباری و پارکینگ ۳۰۰ میلیون تومان رهن کامل (بدون تبدیل) و خانه‌ای بدون آسانسور، پارکینگ و انباری  در طبقه دوم و حدود ۲۰ سال ساخت ۲۰۰ میلیون تومان (غیر قابل تبدیل) اجاره داده می‌شود، در محدوده محله "امام حسین" نیز شرایط بهتر از این نیست در این محل خانه‌ای با همین متراژ، نوساز با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان اجاره می‌شود در محله نازی‌آباد نیز یک خانه نوساز ۱۰۰ متری با همین قیمت اجاره داده می‌شود اما اگر خانه نوساز نباشد با قیمت ۲۵۰ میلیون رهن کامل اجاره داده می‌شود، در محله فردوسی نیز یک خانه ۱۰۰ متری نوساز با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان و یک خانه با همین متراژ زیر همکف، سال ساخت ۷۳ و بدون پارکینگ و آسانسور به قیمت ۱۸۰ میلیون تومان اجاره داده می‌شود در مناطق ۱۹،۱۸ و ۲۰ که ارزان‌ترین محلات تهران است نیز قیمت‌ها چندان ارزان‌ نیست، در محله نعمت‌آباد یک خانه با این متراژ بدون پارکینگ و انباری به قیمت ۱۴۶ میلیون تومان اجاره داده می‌شود در محله شهر ری نیز خانه‌ای با این ابعاد بدون پارکینگ و آسانسور ۲۰۰ میلیون تومان و در یافت آباد نیز یک خانه با این متراژ با ۱۰۰ میلیون تومان اجاره داده می‌شود.

البته چندی پیش در پی افزایش اجاره‌ بهای مسکن دولت محدودیتی برای سقف افزایش اجاره‌بها در شهر‌های مختلف وضع کرد و به دنبال آن دولت اعلام کرد برای حمایت از مستاجران  مبلغ وام ودیعه اجاره و رهن  به آن‌‌ها به صورت وام پرداخت خواهد کرد که بر اساس گفته مقام‌های رسمی این وام برای شهروندان تهرانی ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. سود این وام ۱۳ درصد اعلام شده که قرار است متقاضی آن را ماهانه پرداخت کند. از شرایط دریافت وام داشتن حقوق ثابت مانند کارگران و کارمندان یا تحت پوشش بودن نهادهایی نظیر کمیته امداد یا بهزیستی اعلام شده است. بنابر اعلام وزارت مسکن و شهرسازی فقط خانه‌های کمتر از ۷۵ متر در تهران و کمتر از ۹۰ متر در شهرستان ها مشمول دریافت این وام هستند.

بر همین اساس بار دیگر به دنبال یافتن خانه‌هایی زیر ۷۵ متر در سایت «دیوار» به جست‌وجو پرداختیم. بر اساس آگهی‌های ثبت شده در این سایت در حال حاضر یک خانه ۶۵ متری در محله گیشا با یک اتاق خواب به مبلغ ۷۰ میلیون ودیعه و  ۵ میلیون ۵۰۰ هزار تومان اجاره داده می‌‌شود البته در توضیحات این آگهی‌ نوشته شده این خانه مناسب یک زوج جوان بدون فرزند است در محله «پونک» نیز یک خانه ۶۰ متری به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان رهن و یک میلیون اجاره در ماه آگهی شده است در همین محله خانه‌ دیگری به متراژ ۵۵ متر، به قیمت ۵۰ میلیون رهن و ماهی ۴ میلیون تومان آگهی شده است و سه میلیون ۲۰۰ تومان اجاره آگهی شده است، در محدوده «صادقه» نیز یک خانه با همین متراژ و بدون آسانسور به مبلغ ۱۶۰ میلیون تومان رهن کامل آگهی شده است در همین منطقه یک خانه ۶۵ متری، ۲۰ سال ساخت و بدون پارکینگ به مبلغ ۷۰ میلیون ودیعه و سه میلیون اجاره در ماه آگهی شده است، در منطقه «امام حسین» نیز قیمت‌‌ها چندان تفاوتی ندارد در این منطقه یک خانه ۶۱ متری، ۲۰ سال ساخت به مبلغ ۱۳۰ میلیون آگهی شده است در همین محله خانه‌ای دیگر به متراژ ۶۵ متر، ۳۰ سال ساخت، بدون پارکینگ، انباری و آسانسور به مبلغ ۳۰ میلیون رهن و دو میلیون اجاره در ماه آگهی شده است و خانه‌ای دیگر به متراژ ۴۸ متر بدون پارکینگ و انباری به مبلغ ۱۱۰ میلیون رهن کامل آگهی شده است در محله «نازی‌آباد نیز» یک خانه ۶۲ متری و قدیمی به قیمت ۱۵۰ میلیون تومان رهن کامل آگهی شده است در همین منطقه یک خانه ۵۰ متری بدون پارکینگ و آسانسور به مبلغ ۵۰ میلیون ودیعه و یک میلیون و ۵۰۰ هزارت تومان اجاره آگهی شده است. 

قیمت مسکن در حالی به صورت افسارگسیخته‌ای افزایش پیدا کرده است که حداقل حقوق یک کارگر حدود دو میلیون ۶۰۰ هزار تومان است، به دلیل همین گرانی‌های در حوزه مسکن در ماه‌های اخیر ماشین‌خوابی رو به افزایش رفت و همچنین باعث شد شاهد پدیده‌هایی مانند  اجاره کانکس، پشت بام‌خوابی باشیم، علاوه بر این برخی مجبور شده‌اند در این شرایط از شمال شهر به مرکز و از مرکز به جنوب شهر یا اطراف شهر تهران نقل مکان کنند چرا که در این آشفتگی بازار مسکن، توان پرداخت اجاره بهای‌های سنگین را ندارند. 

هرچند از سال ۱۳۹۶ به این سو آمار قابل استنادی بر شیوه «بد مسکنی» وجود ندارد و آمارهای اعلامی نیز تنها گمانه‌زنی است، اما روزنامه «شرق» در یکی از تازه‌ترین گزارش‌هایش درباره وضعیت مسکن عنوان کرده است «بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران حوزه مسکن، خبر از گسترش «سکونت‌ در حاشیه آرامستان‌ها»، «پشت‌بام‌خوابی» و «مغازه‌خوابی»، به‌ویژه در بین کارگران می‌دهند. اجاره هر شب خوابیدن زیر آسمان هم از سال گذشته تا امسال، ۲۵ هزار تومان افزایش یافته و به گفته علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲، به ۵۰ هزار تومان رسیده است؛ اتفاقی که تاییدی بر شیوه «بد مسکنی» در کشور به شمار می‌رود.»

فردین یزدانی، کارشناس اقتصاد مسکن به شرق گفته است: «با وجودی که از سال ۱۳۹۳ به این سو، برآورد جدیدی از بدمسکنی وجود ندارد اما به دلیل تحولات اقتصادی، گسترش فقر و رشد تورم که بیشتر از ۹۷ به بعد رخ داده، قطعا آمار بدمسکنی در کشور افزایش جدی یافته است و شماری از کارگران فصلی یا دستفروشان شهرستانی شاغل در تهران نیز در ماشین‌های خود می‌خوابند.»

روزنامه‌نگار
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More