شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

احضار سفیر بریتانیا در تهران به دلیل توقیف «نفتکش ایرانی» از سوی نیروی دریایی بریتانیا

در پی توقیف یک «ابرنفتکش ایرانی» در تنگه جبل الطارق از سوی نیروی دریایی بریتانیا، سفیر این کشور در تهران به وزارت خارجه احضار شد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۱۳ تیرماه، با تایید ایرانی بودن این نفتکش، در توییتر از احضار سفیر بریتانیا در تهران خبر داد.

 

نیروی دریایی بریتانیا و مقام‌های جبل‌الطارق روز چهارشنبه، ۱۲ اردیبهشت«ابرنفتکش » «Grace 1» را توقیف کردند.

دولت جبل‌الطارق در بیانیه‌ای با تایید این خبر، عنوان کرده که این نفتکش۳۰۰ هزار تنی با پرچم پاناما قرار بود نفت خود را در پالایشگاه بانیاس سوریه تخلیه کند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه ایران، از این نفتکش به عنوان نفتکش «ایرانی» نام برده و توقیف آن را غیر‌قانونی اعلام کرده است.

رویترز با استناد به داده‌های مرتبط با ردیابی کشتی‌ها، زمان بارگیری این نفتکش را ۱۷ آوریل و محل آن را اطراف بندر عسلویه در ایران گزارش کرده است. بر این اساس، نفتکش یاد شده برای رسیدن به سوریه، به جای عبور از کانال سوئز، با دور زدن آفریقا مسیری طولانی را در ۹۰ روز تا تنگه جبل‌الطارق طی کرده است.

همچنین خبرگزاری رویترز به‌ نقل از جوزف بورل، وزیر خارجه اسپانیا در واکنش به این خبر گفت که ابرنفتکش گریس ۱ به‌ درخواست آمریکا و توسط بریتانیا در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شده است.

او گفته است که کشورش در  حال بررسی محل دقیق این توقیف است.

از سوی دیگر کمیسیون اروپا، که قوه اجرایی اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد، درباره توقیف این نفتکش ایرانی در آب‌های جبل‌الطارق که گفته می‌شود نفت ایران را به سوریه منتقل می‌کرده، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

 بریتانیا نیز از «تدابیر قاطع» مقام‌های جبل‌الطارق برای توقیف ابرنفتکش به مقصد سوریه استقبال کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More