شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه خودداری دولت ایران از اعلام آمار مشارکت در انتخابات مجلس

در حالی که گزارش‌های غیررسمی از نرخ پایین مشارکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس ایران حکایت دارد؛ مقام‌های دولت با وجود گذشت دست‌کم ۱۲ساعت از پایان انتخابات همچنان از اعلام آمار میزان کلی مشارکت خودداری می‌کنند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور،‌ عصر جمعه دوم اسفندماه و در ساعات پایانی برگزاری انتخابات اعلام کرد که میزان مشارکت روز شنبه اعلام خواهد شد. 

هم‌زمان نیز انوشیروان محسنی‌بندپی، استاندار تهران، در جریان بازدید از برخی حوزه‌های انتخابیه اعلام کرده بود که «قرار است آمار مشارکت مردم فقط توسط وزیر کشور و به صورت کشوری اعلام شود».

این در حالی بود که تا پیش از آن، مسئولان ستاد انتخابات در حال اعلام هم‌زمان میزان مشارکت در سراسر کشور بر اساس تعداد تعرفه‌های مصرف‌شده و سیستم برگزاری آنلاین انتخابات در حوزه‌های انتخابیه بوده‌اند.

با آن که میزان کلی مشارکت در همه انتخابات ادوار گذشته بر اساس عدد تعرفه‌های مصرف‌شده مشخص و ساعتی پس از پایان انتخابات معمولا اعلام می‌شد؛ خودداری مقام‌های دولت از اعلام این آمار تا ظهر شنبه بر نگرانی‌ها درباره چرایی آن افزوده است.

پایگاه‌های خبری رسمی از جمله خبرگزاری دولتی ایرنا بدون اعلام آماری از مشارکت کل اقدام به انتشار نتایج نهایی منتخبین حوزه‌ها می‌کنند.

آخرین آمار اعلام شده در این زمینه مربوط به جمال عرف، رییس ستاد انتخابات، بود که در ساعت سه بعدازظهر از سوی خبرگزاری ایسنا منتشر شد و میزان مشارکت را حدود  ۱۱ میلیون نفر عنوان کرد. 

بنا بر اعلام مسئولان جمهوری اسلامی، ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر از شهروندان واجد شرایط رای دادن در این انتخابات به شمار می‌آمده‌اند.

با وجود گزارش‌ برخی ناظران صندوق‌ها و مشاهده کاربران در رسانه‌های اجتماعی مبنی بر خلوت بودن بسیاری از حوزه‌های رای‌گیری پیش از پایان انتخابات در ساعت هشت شب؛‌ ستاد انتخابات رای‌گیری را تا ساعت ۱۱ شب تمدید کرد.

پیش از این نیز نظرسنجی‌های صورت گرفته از سوی مراکز افکارسنجی خبر از سطح پایین مشارکت داده بود.

آخرین نظرسنجی‌های مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) دو روز پیش از انتخابات حاکی‌ از آن بود که تنها حدود ۲۷ درصد از مردم تهران برای حضور پای صندوق رای ابراز تمایل کرده‌اند. اکنون گزارش‌های غیررسمی حاکی‌ از محقق نشدن همین درصد مشارکت در پایتخت است.

برخی فعالان سیاسی و اعضای احزاب در رسانه‌های اجتماعی درصد مشارکت کل کشور را حدود ۴۰ درصد اعلام می‌کنند.

گزارش‌های اختصاصی رسیده به ایران اینترنشنال در شامگاه جمعه حاکی از آن بود که آمار شرکت‌کنندگان انتخابات مجلس در تهران،‌ تا ساعت ۱۷ عصر، حدود ۱۶درصد و در کل کشور ۲۵ درصد بوده است.

برگزاری این انتخابات مجلس از سوی جمهوری اسلامی در شرایطی صورت گرفت که هم‌زمان با فشارهای بین‌المللی بسیاری از گروه‌ها و فعالان سیاسی،‌ مدنی و حقوق بشری  با صدور بیانیه‌هایی از عدم مشارکت در آن سخن گفته بودند.

سرکوب، بازداشت و کشتار طی اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه،‌ شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین و پنهان‌کاری پس از آن،‌ وضعیت بد اقتصادی و عدم پاسخگویی مقام‌های جمهوری اسلامی درباره آن،‌ افزایش فشارهای سیاسی داخلی و... از جمله دلایلی بوده که مخالفان شرکت در انتخابات و حامیان تحریم در بیانیه‌ها و رسانه‌های اجتماعی به آن اشاره کردند.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله اسحاق جهانگیری‌ معاون اول رییس‌جمهوری و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از جمله کسانی بودند که صبح جمعه هنگام دادن رای مشارکت را «مانند گذشته» و «خوب و معنادار» خوانده بودند.

سخنگوی شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات درباره نگرانی‌ها در ارتباط با میزان مشارکت پایین گفته بود که زیر ۵۰ درصد هم «اشکال در دموکراسی» ایجاد نمی‌کند.

در آستانه انتخابات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ از مردم خواسته بود به خاطر «دوست داشتن ایران» در آن شرکت کنند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More