شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
معاون وزارت بهداشت ایران:

ارز وارداتی را‌ به‌جای دارو به توتون و سیگار می‌دهند

علیرضا رییسی،‌ معاون وزارت بهداشت ایران،‌ با انتقاد از نقش پررنگ «مافیای دخانیات» در حوزه سیاست‌های اقتصادی و بهداشتی می‌گوید در شرایط تحریم‌ها، ارز وارداتی را به جای دارو، برای سیگار و توتون خرج می‌کنند.

رییسی روز شنبه ۲۵ خرداد، همزمان با هفته مبارزه با دخانیات با اشاره به نیاز به چانه‌زنی و تلاش بسیار این وزارتخانه برای دریافت ارز وارداتی، گفت: «با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا، شاید باورتان نشود که ارز دولتی به سیگار می‌دهند و ١۶ میلیون دلار ارز دولتی ۴٢٠٠ تومانی به کاغذ سیگار دادند.»

او ضمن انتقاد از نبود اراده قوی برای مبارزه با دخانیات اظهار کرد: «مافیای سیگار و توتون جلوی اجرای هر برنامه‌ای را در این حوزه می‌گیرد.»

رییسی با اشاره به اثرگذاری این مافیا اعلام کرد ١٧٠ میلیون دلار ارز نیمایی برای واردات توتون تخصیص پیدا کرده است.

به گفته او،‌ علی‌رغم تحریم‌ها، ایران در سیگار تحریم نیست و «برترین برندهای سیگار می‌توانند حتی جلوی وزارت بهداشت شعبه بزنند.»

پیش از این مقام‌های وزارت جهاد کشاورزی از توقف اختصاص ارز نیمایی برای واردات گوشت و بعضی دیگر از کالاهای اساسی از جمله کره،‌ حبوبات و چای خبر داده بودند.

مجلس شورای اسلامی نیز در زمستان سال گذشته با مصوبه‌ای، دولت را ملزم به حذف اختصاص ارز وارداتی و جایگزینی کوپن‌های الکترونیکی کرده بود.

در سیستم نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) قیمت دلار با ۹۲۰۰ تومان ارایه و در نرخ دولتی دلار با ۴۲۰۰ تومان اختصاص داده می‌شود.  

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More