شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

استقبال رییس پدافند غیرعامل از تاکید روحانی بر تکمیل و به کارگیری شبکه ملی اطلاعات به جای اینترنت

غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل، با استقبال و تشکر از سخنان روز یک‌شنبه حسن روحانی درباره افزایش توجه و شتاب دولت برای تکمیل و به کارگیری «شبکه ملی اطلاعات» به جای اینترنت، گفت: «اکنون بهترین زمان برای مکلف کردن همه دستگاه­‌ها به تکمیل شبکه ملی اطلاعات است.»

حسن روحانی روز یک‌شنبه هفدهم آذر طی سخنانی در جریان ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس، بر لزوم راه اندازی کامل «شبکه ملی اطلاعات» و بی‌نیازی از اینترنت تاکید کرد و گفت: «امیدوارم بتوانیم شبکه ملی اطلاعات را چنان تقویت کنیم که نیازی به خارج نباشد و رهبری هم اخیرا در این باره دستوری داده است.»

این درحالی است که حسن روحانی پیشتر وعده داده بود دست وزیر ارتباطات دولت دوازدهم هرگز روی دکمه فیلتر نرود. با این حال در جریان اعتراضات دی سال ۱۳۹۶، شورای عالی امنیت ملی به ریاست روحانی در مصوبه‌ای دستور فیلتر موقت تلگرام را صادر و اجرا کرد. پس از آن در بهار سال ۱۳۹۷ نیز دولت روحانی تنها پس از صدور حکمی از سوی یک بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه تهران مبنی بر فیلتر تلگرام، بلافاصله دستور اجرای فیلتر این شبکه اجتماعی را با امضای اسحاق جهانگیری به همه ارکان دولت ابلاغ کرد.

در جریان اعتراضات سراسری اخیر نیز این دولت روحانی بود که در اقدامی کم سابقه اقدام به قطع  کامل اینترنت کرد و این قطعی در برخی مناطق کشور تا ۱۹ روز نیز تداوم داشت.

غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل، که از مدافعان کنترل همه جانبه حکومت بر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و نیز به کارگیری شبکه ملی اطلاعات است، روز دوشنبه هجدهم آذر از سخنان اخیر روحانی استقبال کرد و گفت: «مجلس باید دولت را مکلف به تکمیل شبکه ملی اطلاعات در تمامی لایه‌ها تا پایان سال ۹۹ کند.»

رییس سازمان پدافند غیرعامل در خصوص اظهارات روز یک‌شنبه روحانی در مجلس شورای اسلامی مبنی بر ضرورت حمایت از شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: «هرچند این حمایت دیرهنگام صورت گرفت اما به هر تقدیر جای خرسندی دارد.»

جلالی همچنین گفت: «بالاخره در بین مسئولان دولتی نیز این گفتمان نهادینه شده است که شبکه ملی اطلاعات یک نیاز حیاتی برای کشور است و من شخصا از آقای رییس جمهور بابت این رویکرد تشکر می­‌کنم.»

رییس سازمان پدافند غیرعامل زمان فعلی را بهترین فرصت برای تکمیل و گسترش و به کارگیری شبکه ملی اطلاعات خواند و گفت: «نظرم اکنون بهترین زمان برای مکلف کردن همه دستگاه­‌ها به تکمیل شبکه ملی اطلاعات است.»

جلالی همچنین تاکید کرد که «در شرایط فعلی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال بررسی بودجه سال ۹۹ هستند، این فرصت وجود دارد تا مباحث مربوط به شبکه ملی اطلاعات نیز در بودجه سال آتی مورد توجه باشد».

رییس پدافند غیرعامل البته گفت که «راه اندازی این شبکه به هیچ وجه به معنای قطع اینترنت بین الملل  نیست» اما همزمان تاکید کرد که «ما به دنبال استقلال در حوزه فضای سایبری هستیم و آمادگی داریم تا طرح مربوط به این مساله را به قید فوریت تقدیم مجلس کنیم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More