شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعتراض نمایندگان استان‌های شمالی در صحن مجلس به طرح انتقال آب خزر

تعدادی از نمایندگان استان‌های شمالی روز دوشنبه با تجمع در جایگاه هیات رییسه برای دقایقی دستور جلسه مجلس شورای اسلامی را متوقف کرده و به طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان اعتراض کردند.

در جلسه علنی صبح دوشنبه، بیست و دوم شهریور، مجلس شورای اسلامی و در حالی که پزشکیان  نایب رییس اول مجلس در غیاب علی لاریجانی اداره جلسه را بر عهده داشت، تعدادی از نمایندگان استان‌های مازندران، گلستان و گیلان در جایگاه هیات رییسه تجمع کردند.

نمایندگان معترض کاغذهایی را در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «نه به انتقال آب دریای خزر»، «تصمیم غیرکارشناسی برابر با نابودی دریای خزر است»، «ملت اجازه نابودی دریای خزر را نمی‌دهد»، «بلای زاینده‌رود و دریاچه ارومیه را بر سر دریاچه خزر نیاورید» و »انتقال آب دریای خزر برابر است با نابودی محیط زیست.»

مسعود پزشکیان که اداره جلسه علنی را برعهده داشت، خطاب به نمایندگان گفت که این اقدام خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است و از نمایندگان ‌خواست تا به جایگاه خود بازگردند.

تجمع و اعتراض نمایندگان استان‌های شمالی برای دقایقی نشست مجلس را متوقف کرد و در حالی که تعدادی از اعضای هیات رییسه مانند محمدعلی وکیلی تلاش کردند تا این نمایندگان را از قسمت جایگاه به پایین پله‌ها هدایت کنند، برخی نمایندگان شهر‌های جنوبی نیز با پلاکاردهای مشابهی به نمایندگان شمالی ملحق شدند.

در طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان، قرار است با بودجه‌ای بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان،  سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریای خزر برداشت شده، در سواحل دریا عملیات شیرین‌سازی و نمک‌زدایی آن انجام شود و با استفاده از یک خط لوله ۱۸۰ کیلومتری به شهر سمنان منتقل شود و از آن‌جا نیز بخشی از این آب به برخی شهرستان‌های غرب و شرق این استان منتقل شود.

اعتراض نمایندگان استانهای شمالی در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، پس از آن صورت گرفت که طی دور روز گذشته نامه‌ای از عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست خطاب به رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در سایت‌ها و  رسانه‌های اجتماعی مبنی بر موافقت با طرح انتقال آب خزر به سمنان و مناطق مرکزی ایران منتشر شد.

این نامه در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ نوشته شده و موضوع آن «پروژه انتقاب آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران» است. رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این نامه خطاب به وزیر نیرو نوشته است: «پیرو جلسه ۱۷ مهر۱۳۹۸ در این سازمان که با حضور نمایندگان وزارت نیرو و مجری برگزار شد، بدین وسیله اعلام می‌دارد اجرای پروژه بلامانع بوده و ضوابط اجرایی محیط زیستی مورد نظر براساس تفاهم صورت گرفته در صورت‌جلسه کمیته ارزیابی ظریف یک ماه به وزارت نیرو ابلاغ خواهد شد.»

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان و نهادهای مسئول پیشتر پروژه انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان، زادگاه حسن روحانی، را غیرکارشناسی و سبب آسیب‌های اساسی به محیط زیست و اکوسیستم طبیعی دریای خزر  و شمال ایران و همچنین سبب نابودی جنگل‌های هیرکانی عنوان کرده‌اند.

از جمله نهادهای مخالف، کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران است که در این خصوص اعلام کرده است: «در طول مسیر پیشنهادی جهت انتقال آب تعداد ۵ ایستگاه پمپاژ در حوزه استان مازندران پیش بینی شده؛ به طوری که هیچ‌گونه مطالعه و نقشه قابل بررسی جهت نحوه انتقال نیروی برق به ایستگاه‌های مذکور در مناطق جنگلی ارائه نشده است.»

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری مازندران نیز روز یک‌شنبه در مخالفت با این طرح گفت: «در صورت انتقال آب دریای خزر، بخش زیادی از جنگل‌های هیرکانی از بین می‌رود.»

موسوی تاکید کرد: «اگر انتقال آب دریای خزر به بخش کویر مرکزی ایران با مسیر پیشنهادی انجام شود بخش زیادی از منطقه جنگلی مازندران از بین می‌رود و این برای ما خسارتی جبران‌ناپذیر است.»

 پروین فرشچی، که تا اسفند سال گذشته سمت «معاون محیط زیست دریایی» سازمان حفاظت محیط زیست را بر عهده داشت از مخالفان این طرح بود. او تاکید کرده بود: «نظر تخصصی من این است که انتقال آب دریای خزر به سمنان تصمیم درستی نیست. انتقال بین‌حوزه‌ای آب به دلایل محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی درست نیست.» فرشچی در اسفند سال گذشته چندی بعد از این مخالفت، از سوی عیسی کلانتری از سمت خود برکنار شد.

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری  نیز طی گزارشی درباره این پروژه، تاکید کرده که «حاکمیت اصل توجه به خرد جمعی، شفافیت و پایبندی به حقوق شهروندی، لازم میدارد که اطلاعات درخصوص این گونه طرح‌های ملی، با شفافیت در اختیار کارشناسان و عموم قرار گیرد.»

این مرکز برای نمونه به هزینه این پروژه اشاره و اعلام کرده است: «هزینه انتقال آب به کویر مرکزی از دریای خزر تقریبا برابر هزینه لازم برای تجهیز شبکه‌های آبیاری کشور به اندازه کل عملکرد ۱۵ سال گذشته در زمینه بهبود سیستم آبیاری کشور است.»

پیشتر محمد درویش، فعال محیط زیست و  عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، درباره پیامدهای انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران گفته بود: «در طرح انتقال آب خزر به سمنان میلیاردها پول خرج می‌کنیم تا کیفیت زندگی مردم را پایین بیاوریم؛ این فاجعه‌ بزرگ‌تر از انفجار اتمی است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More