شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار سازمان نقشه‌برداری درباره فرونشست حاد زمین در تهران و عقب‌رفت قابل‌توجه دریای خزر

مسعود شفیعی، رییس سازمان نقشه‌برداری کشور، از حاد بودن فرونشست زمین در استان‌های تهران و اصفهان خبر داد، و با تاکید بر «میزان قابل توجه عقب‌رفت آب دریای خزر» گفت: «آب دریای خزر سالیانه به‌طور متوسط ۱۰ سانتی‌متر پایین می‌رود.»

شفیعی، روز دوشنبه دوم تیر، در گفت‌وگو با ایسنا، ادامه داد «اطلس‌ فرونشست کشور» بر اساس «اندازه‌گیری‌ها و داده‌های ۱۵ سال اخیر» تهیه و «۴۴ محدوده پرخطر به لحاظ میزان فرونشست» شناسایی شده است.

او همچنین «ترازیابی دقیق»، «استفاده از ایستگاه‌های دائم ژئودینامیک»، «ثقل‌سنجی» (گراویمتری) و «تداخل‌سنجی داده‌های راداری ماهواره‌ای» را چهار روش اندازه‌گیری مناطق پرخطر از نظر فرونشست زمین اعلام کرد.

رییس سازمان نقشه‌برداری کشور، همچنین میزان فرونشست زمین در جنوب غربی تهران طی ۱۵ سال اخیر، «سالانه حدود ۳۰ سانتی‌متر» است.

او همچنین با اشاره به این که استان خراسان رضوی از این نظر، جزو «استان‌های پرخطر» است، تاکید کرد: «استان‌های تهران و اصفهان از جمله حادترین محدوده‌های کشور از نظر نرخ فرونشست است، به گونه‌ای که در برخی موارد متاسفانه این پدیده، زیرساخت‌های حیاتی، جاده‌ها و فرودگاه‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.»

این در حالی است که در پی خشک شدن رودخانه زاینده‌رود و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی در اصفهان مراکز میراث فرهنگی،‌ منازل مسکونی و نقاط شهری این استان با افزایش معضل گرد و غبار و نشست زمین مواجه شده‌اند.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه ۱۹ اسفندماه در گزارشی از افزایش ترک‌خوردگی در منازل شهری و روستایی و فرونشست زمین در برخی مناطق اصفهان خبر داد.

همچنین طهمورث یوسفی، مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب ایران نسبت به ادامه دگرگونی چهره دشت‌ها در پی فرونشست‌ مکرر زمین هشدار داد.

 یوسفی روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت به خبرگزاری مهر گفت میانگین فرو نشست سالانه زمین در ایران بیش از ۳۰ سانتی‌متر است که در این میان «وضعیت دشت مرودشت نگران کننده است.»

رضا کارخانه، معاون فنی و عمرانی فرمانداری ورامین، نیز چهارشنبه ۱۳ آذر‌ماه، در نشست تخصصی فرونشست که در سازمان نقشه‌برداری برگزار شد، گفت: «در حال حاضر، فرونشست در این منطقه به چند متری ریل راه‌آهن رسیده است و عدم توجه به آن منجر به خسارت‌های ملی خواهد شد.»

رییس سازمان نقشه‌برداری کشور همچنین گفت: «علاوه بر آن فروچاله‌هایی که در دشت‌های استان همدان ایجاد شد، می‌تواند متاثر از پدیده فرونشست‌ باشد.»

چند سال پیش نیز، محمد درویش، مدیرکل وقت مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از خطر نابودی تخت جمشید در اثر فرونشست زمین خبر داد و گفت: «در حال حاضر فارس با ۵۴ سانتی متر فرونشست زمین در سال رتبه اول جهان را دارد و ادامه این وضعیت به خطر نابودی تخت‌جمشید در آینده خواهد رسید.»

فرونشست زمین، که گاهی از آن به‌عنوان زمین‌لرزه خاموش هم یاد می‌‌شود، پدیده‌ای است که عمدتا به‌دلیل برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی ایجاد می‌شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More