شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اولین محموله واکسن روسی کرونا وارد ایران شد

 

اولین محموله واکسن کرونای ساخت روسیه که با نام «اسپوتنیک وی» شناخته می‌شود، عصر روز پنجشنبه وارد ایران شد.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، اعلام کرده که این محموله برای نمونه‌برداری و انجام بررسی‌های نهایی به محل نگهداری منتقل خواهد شد.

به گفته جهانپور، درباره شروع واکسیناسیون پس از اعلام معاونت بهداشتی و کمیته اجرایی واکسیناسیون کرونا اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، گفته است که محموله دوم تا آخر بهمن ماه و محموله سوم تا دهم اسفند راهی تهران می‌شود.

 

 

پیش از این، رییس دفتر رییس جمهوری و دیگر مقام‌های دولت از واردات دو میلیون دوز واکسن به ایران خبر داده بودند.

با این حال محمدرضا شانه‌ساز، معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو، روز چهارشنبه اعلام کرد  که تنها واردات حداقل ۵۰۰ هزار دوز از این واکسن قطعی است و مقامات ایران در حال مذاکره با شرکت روسی هستند.

او روز پنجشنبه هم گفت  قرارداد ایران با روسیه برای دریافت واکسن دو میلیون دوز بوده و محموله اول وارد شده برای ۱۰ هزار نفر است. 

در روزهای گذشته برخی از متخصصان و مقام‌های فعلی و پیشین با تزریق واکسن روسی کرونا مخالفت کرده‌اند. 

از جمله، مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، در مصاحبه با روزنامه جهان صنعت واردات واکسن کرونای روسی را «شانس بد مردم ایران» دانسته و گفته بود که این واکسن را تزریق نخواهد کرد.

اما جهانپور در واکنش به سخنان محرز درباره واکسن روسی کرونا گفت که او «شانی» برای ارزیابی واکسن ندارد.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران هم به خبرگزاری برنا گفت: «واکسن روسی به تایید سازمان غذا و داروی ایران رسیده و باید به آن اعتماد کنیم.»

این در حالی است که سوئد اعلام کرده برای تایید استفاده از واکسن اسپوتنیک وی نیاز دارد نتیجه آزمایش‌های آن را ببیند. 

ریچارد برگ استورم، هماهنگ کننده امور واکسن سوئد، گفت: «ما داده‌های خیلی کمی درباره واکسن دریافت کردیم و تحقیقی که تازه درباره واکسن روسی رسیده را باید با دقت بیشتری بررسی کنیم.» برگ استورم به روش متفاوت روسیه در زمینه اندازه گیری کارایی واکسن در این مطالعه اشاره کرد.

 این مقام دولت سوئد همچنین به نیاز به تایید آژانس پزشکی اروپا برای استفاده از این واکسن در کشورش اشاره کرد.

 به تازگی نشریه پزشکی لنست در گزارشی نوشت واکسن روسی اسپوتنیک وی علیه بیماری کرونا حدود ۹۲ درصد کارایی دارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More