شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ایران در آستانه عبور از محدودیت غنی‌سازی اورانیوم

با وجود پایان مهلت ده روزه ایران، خبرگزاری رویترز، روز پنج‌شنبه ششم تیر، به نقل از سه دیپلمات آگاه به تحولات هسته‌ای ایران، اعلام کرد که این کشور هنوز به سقف تعیین شده برای ذخیره اورانیوم غنی‌شده در برجام نرسیده، اما اگر روند فعلی غنی‌سازی اورانیوم در ایران ادامه داشته باشد تا دو سه روز دیگر می‌تواند از این میزان مجاز عبور کند.

این سه دیپلمات که نامشان فاش نشده به رویترز گفته‌اند که روز چهارشنبه ۵ تیر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرد که ایران حدود ۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با درصد خلوص پائین در اختیار دارد که کمتر از سقف ۲۰۲ کیلو و ۸۰۰ گرم تعیین شده در توافق هسته‌ای است.

دو دیپلمات اعلام کرده‌اند که ایران حدود یک کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در روز تولید می‌کند.

با این روند تولید اورانیوم غنی‌شده، ایران نتوانسته در مهلتی که از پیش اعلام کرده بود، از سقف مجاز اورانیوم غنی‌شده در برجام عبور کند، اما ممکن است که تا پایان هفته این اتفاق روی دهد.

قرار است که ایران روز جمعه هفتم تیر در نشستی در وین، پایتخت اتریش و محل امضای توافق هسته‌ای ایران، با امضاکنندگان برجام دیدار و گفت‌وگو کند. به نظر می‌رسد که ایران عبور احتمالی از سقف مجاز ذخیره اورانیوم غنی‌شده را به پس از این نشست موکول کرده است.

پیشتر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در یک نشست خبری در روز ۲۷ خرداد در مجتمع آب سنگین اراک به قدرت‌های اروپایی یک مهلت «ده روزه» داده بود و گفته بود که در روز ششم تیر ایران از سقف مجاز تولید اورانیوم غنی‌شده در برجام عبور می‌کند.

کمالوندی با تأکید بر این که «با پایان این مهلت، سرعت غنی‌سازی سریع‌تر خواهد شد»، اضافه کرد که تولید اورانیوم غنی‌شده در ایران «۴ برابر شده» است. او به قدرت‌های اروپایی امضاکننده برجام هشدار داده بود که «جمهوری اسلامی ایران بیش از این برای به نتیجه رسیدن اقدامات آنها صبر نخواهد کرد و آنها باید از فرصت باقی مانده برای اجرای تعهداتشان استفاده کنند.»

همچنین قرار است که مرحله دوم کاهش تعهدات برجامی ایران از ۱۶ تیر آغاز شود. مرحله اول کاهش تعهدات ایران که بر اساس آن این کشور دیگر به محدودیت ذخیره‌سازی اورانیوم و آب سنگین پایبند نیست، از ۱۸ اردیبهشت شروع شده بود.

در آن روز که همزمان بود با سالگرد خروج آمریکا از برجام، شورای عالی امنیت ملی ایران طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «به کشورهای باقی‌مانده در برجام شصت روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را تامین کنند؛ چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد.»

مقامات ایران بارها اعلام کرده‌اند که فرصت دوماهه داده شده به کشورهای اروپایی، قابل تمدید نیست.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More